Ukrayna Hat Fiyatları | Ukrayna Hattı Nasıl Alınır?

6

Ukrayna seyahatiniz öncesinde Ukrayna hat fiyatları merak ettiğiniz bir konu olabilir. Türkiye vatandaşlarının vizesiz ve pasaportsuz bir şekilde seyahat ettiği Ukrayna’da belirli operatörler bulunmaktadır. Her ülkede olduğu gibi iletişiminizi sürdürmek, internete bağlanmak için Ukrayna’da da bir hat almanız yararınıza olacaktır. SIM kartlar Ukrayna’da ne ucuz ne de pahalı diyebiliriz. Ancak bu yazı ile bizim yaptığımız hataları yapmayabilirsiniz. Ayrıca yazıya başlamadan önce Ukrayna’nın ülke kodu +380 olduğunu da belirtmiş olalım.

İşte bu yazımızda; “Ukrayna hattı nasıl alınır?” gibi sorularınızın cevaplarını bulabilirsiniz.

Ukrayna Telefon Operatörleri

Ukrayna Telefon Operatörleri

Ukrayna seyahatiniz sırasında iletişiminizi sürdürmek, internete bağlanmak için 3 adet operatör markası bulunmaktadır. Bu operatör markaları hemen hemen aynı paketleri kullanıcılara sunmaktadır. Ukrayna hattı sağlayan bu markalar ise Kyivstar, Vodafone ve Lifecell’dir.

Ukrayna Hattı Nereden Alınır?

Ukrayna içerisinde herhangi bir şehre ziyaretiniz sırasında, hiç zorlanmadan yapabileceğiniz tek şey Ukrayna’da hat almak olabilir. Ukrayna hat fiyatları bir yana dursun, bir hat almak için öncelikle Kyivstar, Vodafone ve Lifecell operatörlerin mağazalarına uğramanız gerekmektedir. Bu operatörlerin mağazalarını havalimanlarında, şehir merkezlerinde, tren istasyonların da kolaylıkla bulabilirsiniz.

Biz tercihimizi Kyivstar’dan yana kullandık ve memnun kaldık. Hemen hemen bütün paketler aynı. Ukrayna hatlarının internet hızları da gayet iyi diyebiliriz. Tabi siz Vodafone veya Lifecell de tercih edebilirsiniz. Ayrıca belirtmekte yarar var, Lifecell Türk operatörü olan Turkcell’in Ukrayna’daki markasıdır.

Ukrayna Hat Fiyatları

Ukrayna hattı almak için herhangi bir operatör mağazasını ziyaret edebilirsiniz. Ukrayna hat sağlayıcıları, internet ve konuşma paketlerinin yanında mesajlaşma hakkı da sunmaktadır. Ukrayna hat fiyatları 125 ve 350 Grivna arasında değişmektedir. Daha yüksek konuşma ve internet paketi de isterseniz fiyat biraz daha artmaktadır.

Daha uygun fiyata Ukrayna hattı almak isterseniz, size bir ipucu verebiliriz. Özellikle havalimanı veya şehir merkezindeki mağazaların dışında; havalimanı çıkışlarında ve şehir merkezinde tek başına hat satan insanlar göreceksiniz. Bu kişilerden Ukrayna hattını daha ucuza alabiliyorsunuz. Özellikle havalimanı mağazalarındaki fiyat ile arasında yarı yarıya fark var diyebiliriz.

Ukrayna Hattı İçin İstenen Belgeler

Ukrayna seyahatiniz sırasında ve öncesinde zaten birçok belge ile uğraşıyorsunuz. Bunlar arasında konaklama belgesi, seyahat sağlık sigortası gibi belgeler bulunuyor. Bu belge prosedürlerinden sıkılanlar için güzel bir haberimiz var. Ukrayna’da hat satın almak için belge gerekmiyor. Direkt parasını vererek Ukrayna hattını satın alabiliyorsunuz. Ancak bazı mağazalar pasaportunuzu talep ediyor ve sisteme giriş yapıyor. Bu da zaten 1 dakika bile sürmüyor.

Ukrayna Hattını Aktif Etmek

Yeni bir hat aldığınız için SIM kartı telefonunuza takmanız gerekmektedir. Tüm işlemleri mağazadaki görevliden rica edebilirsiniz. Bizim hem hattı çıkaracak aparatımız olmadığından tüm işlemleri çalışan gerçekleştirmişti. Ayrıca gelen mesajlar Ukraynaca olacağı için çalışandan rica etmeniz, hattı aktif etmenizi kolaylaştıracaktır.

Ukrayna Hattı Bakiye Sorgulama

Ukrayna hat fiyatları için bilgi edindik ancak aldığımız hatların kalan kullanımlarına da bakmamız elbet gerekecektir. Özellikle uzun Ukrayna seyahatleriniz de kalan kullanım haklarınızı kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Sınırsız paket aldıysanız, kalan kullanım sorgulamanıza gerek olmayacaktır. Ancak uygun paketler de kullanım hakları sınırlı olduğundan, kısa bir sorgulama yapmanızda fayda var. Ukrayna hattınızın kalan kullanımını sorgulamak için *101*4# numarasını tuşlamanız yeterlidir. Daha sonra size Ukraynaca bir metin iletilecektir. Bunu da çeviri programları aracılığı ile çevirebilirsiniz.

Ukrayna’da Wifi Kullanmak

Ukrayna gezisi sırasında Ukrayna hattı almak istemiyor olabilirsiniz. İletişim kurmanız gereken bir durum yok ise bu normaldir. Ancak merak etmeyin Ukrayna’da birçok şehir de ücretsiz wifi alanları bulunmaktadır. Ayrıca restoran, kafeler hatta barlarda bile ücretsiz wifi ağına bağlanabilirsiniz.

Ukrayna Telefon Kapsama Alanları

Ukrayna Telefon Kapsama Alanları

Ukrayna’da birçok noktada telefonunuz kapsama alanı içerisinde olacaktır. Ancak tren ile Ukrayna’yı baştan başa gezme hayaliniz var ise bazı noktalar da sıkıntı yaşayabilirsiniz. Ayrıca artık Ukrayna toprağı sayılmayan Kırım, Donetsk ve Luhansk gibi şehirler de Ukrayna hatları çekmeyebilir.

Ukrayna Hakkında Daha Fazla Bilgi

Sıkça ziyaret ettiğimiz Ukrayna hakkında birçok bilgi paylaştığımız diğer içeriklerimiz de dikkatinizi çekebilir. Ukrayna hakkında bilgiler bulabileceğiniz yazılarımız:

6 YORUMLAR

  1. Ukrayna hat fiyatları gerçekten uçmuş. Bundan 5 sene önce gitmiştik çok ucuzdu tekrar gideceğim için bakmak istedim teşekkür ederim bilgiler için

  2. Mart ayında Ukrayna’ya gideceğim. Çok vaktim kalmadı ama Ukrayna hattı almak için önceden bir şey yapmamıza gerek yok heralde. Yani ülkeye gittiğimde direkt olarak Ukrayna hattı alabilirim değil mi?

  3. Çok değil 3-4 sene önce 40 grivna falando. Şimdi kurda yüksek maalesef ama ziyaret etmeden önce tekrar güncel fiyatları öğrenmiş olduk.

  4. Ukrayna’ya gidip hat kullanmak isteyenler için bilgilendirici bir yazı olmuş. Ben daha önce belgesiz ukrayna hattı verilmiyor zannediyorsum ama yanılmışım.

Düşünceleriniz bizim için değerlidir.

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz