Ana SayfaYurt DışıAvrupaDnipro Gezilecek Yerler | En İyi 15 Yer

Dnipro Gezilecek Yerler | En İyi 15 Yer

Ukrayna’nın gezilmesi gereken şehirlerinden olan Dnipro, hem Sovyet hem de Rus İmparatorluğu hakkında bilgiler sunuyor. Ukrayna vatandaşlarının yaşamlarına tanık olacağınız Dnipro gezilecek yerler ile güzel bir yurt dışı seyahati gerçekleştirebilirsiniz.

Ayrıca farklı kültürlere de ev sahipliği yapan Dnipro’nun, Ukrayna içerisindeki diğer şehirlerden farklı yapıları da sizi kendine hayran bırakacak diyebiliriz.

Dnipro Nerede?

Ukrayna’nın güneyinde kalan Dnipro, Zaporijya’nın üzerinde Dinyeper Nehri’nin kıyısında bulunuyor. Nehrin iki yakasına da inşa edilen bu şehir, tarihi ve mimarisi ile ön plana çıkıyor. Dnipro Kiev arası kaç km? diye soracak olursanız ise 450 kilometre diyebiliriz. Kiev üzerinden Dnipro’ya gitmek isterseniz, 1.5 saatlik bir uçuş süresi bulunmaktadır. Ayrıca Dnipro gezisi planlıyorsanız, vize derdiniz de bulunmuyor. Ukrayna, Türk vatandaşlarından vize istememektedir. Ayrıca çipli kimlik kartınız varsa pasaportsuz bir şekilde Dnipro’yu ziyaret edebilirsiniz.

Dnipro Gezilecek Yerler

1. Dmytra Yavornytskoho Caddesi

Dmytra Yavornytskoho Caddesi

İsmi zor yazılıyor ve zor okunuyor kabul ediyoruz. Ancak Dmytra Yavornytskoho Caddesi, Dnipro gezilecek yerler içerisinde atan bir kalp diyebiliriz. 2016 yılından önce caddenin ismi Karl Marx olarak biliniyormuş ancak “nazi ve komünist propagandası” yasası nedeni ile caddenin adı değiştirilmiş. Bugün Ukrayna’nın ünlü tarihçisi olan Dmytra Yavornytskoho’nun adını taşımaktadır. Cadde hakkında bilgiler vermek gerekir ise, cadde Ebedi Zafer Anıtı’ndan başlayarak Dnipro Merkez İstasyonu’na kadar uzanmaktadır. Cadde üzerinde şehirde bulunan tarihi binaları, parkları görebilirsiniz. Ayrıca cadde üzerindeki restoran ve kafelerde de mola verebilirsiniz.


2. Menorah

Menorah

Menora veya Menoraa diye de yazılabilir. Dnipro gezilecek yerler arasında ilginç mekanlardan birisidir. Menorah, Dnipro Yahudi Cemaati tarafından kurulan bir merkez diyebiliriz. İçerisinde otel, restoran, iş merkezi ve müze gibi birçok farklı bölümü bulunduruyor. Özellikle Ukrayna’daki Yahudilerin tarihi hakkında içerisinde bilgiler mevcut. Dnipro’yu ziyaret etme fırsatı bulduğunuz da uğramanızı tavsiye ederiz.


3. Taras Shevchenko Parkı

Taras Shevchenko Parkı

Taras Shevchenko’nun Ukrayna edebiyatındaki yeri nedeni ile Kharkiv gezilecek yerler yazımızda olduğu gibi Dnipro’da da parkı mevcut. Taras Shevchenko Parkı içerisinde Sovyet dönemde kalma çocuk eğlence alanı, Taras Shevchenko’nun anıtı ve büyük bir haçın altından akan şelale bulunuyor. Özellikle hafta sonları Dnipro halkının akın ettiği parkta güzel bir yürüyüş yapabilirsiniz.


4. Manastır Adası

Manastır Adası

Dinyeper nehri üzerinde bulunan Manastır Adası’da, Dnipro gezisi sırasında ziyarete değer mekanlar arasındadır. Dnipro içinden Manastır Adası’na bir köprü üzerinden geçerek veya teleferik ile ulaşmanız mümkün. Adanın içerisinde bir manastır ve yukarıda bahsettiğimiz Taras Shevchenko Parkı’nı göreceksiniz. Ayrıca adanın bir ucunda kano, kayık turları düzenleyen işletmeye uğrayarak; Dinyeper Nehri üzerinde küçük bir gezinti yapabilirsiniz.


5. Dnipro Zafer Anıtı

Dnipro Zafer Anıtı

Dmytra Yavornytskoho Caddesi üzerinde bulunan Dnipro Zafer Anıtı’na uğrayabilirsiniz. II. Dünya Savaşı’ndaki askerleri anmak için inşa edilen bu anıt, Sovyet dönemine aittir. Ayrıca heykelin dibinde sönmeyen bir ateş de bulunmaktadır.


6. Dinyeper Taarruzu – Diorama

Dinyeper Taarruzu – Diorama

Dmytra Yavornytskoho Caddesi üzerinde Ukrayna’nın savaş tarihine bu diorama ile göz atabilirsiniz. II. Dünya Savaşı’nda Nazi Almanyası ile Sovyetler arasında geçen Dinyeper Taarruzu’nu ele alan bu mekan, savaş alanını birçok açıdan gösteriyor. Dnipro gezilecek yerler arasında hem üzücü hem de iki tarihi devletin savaşına tanık olabilirsiniz.


7. Transfigürasyon Katedrali

Transfigürasyon Katedrali

Dnipro seyahatiniz sırasında Transfigürasyon Katedrali’ni de ziyaret ederek, Ukrayna’nın dini tarihine yolculuk yapabilirsiniz. Kilise içerisinde mimari işçiliğe hayran kalabilir ve II. Katerina heykelini yakından inceleyebilirsiniz.


8. Holy Trinity Katedrali

Holy Trinity Katedrali

Dnipro gezilecek yerler içinde hemen göze çarpan Holy Trinity Katedrali, 19. Yüzyılın ortalarında inşa edilmiştir. Mimarisi ve altın kubbeleri ile Dnipro içerisinde parlayan bir ibadethane diyebiliriz. II. Dünya Savaşı’nda Sovyetler tarafından depo olarak kullanılan katedral, bugün Ortodoks ibadetlerine açık durumda. Holy Trinity Katedrali’ne de uğrayarak ufak bir mekan gezintisi yapabilirsiniz.


9. Ulusal Oda Müziği Evi

Ulusal Oda Müziği Evi

Klasik müzik tutkunuysanız veya kilise müzikleri dikkatinizi çekiyorsa, Ulusal Oda Müziği Evi tam size göre! Tarihi kilise içerinde müzik performanslarına katılabilir, korolar ve toplulukların müziklerine eşlik etmeye çalışabilirsiniz. Küçük bir alanda bulunan bu müze evini de mutlaka Dnipro seyahatiniz de görmenizi öneririz.


10. Lazar Globa Parkı

Lazar Globa Parkı

Dnipro’nun en eski parkı olan Lazar Globa Parkı, Dmytra Yavornytskoho Caddesi’nin hemen yanı başında bulunuyor. Dnipro sakinler için dinlenme, ailece vakit geçirme anlamını taşıyan bu parka da uğrayarak vakit geçirebilirsiniz. Seyahatiniz yaz mevsimine denk geliyor ise, gölette deniz bisikleti ile bir tur yapabilirsiniz.

Ayrıca park içerisinde Antoine de Saint-Exupéry karekteri olan Küçük Prens’in bir çeşmesi bulunuyor. Yerini biz söylemeyelim, park içerisinde dikkatli bakmanız gerekecek diyebiliriz.


11. Ulusal Tarih Müzesi

Dnipro Ulusal Tarih Müzesi

Ukrayna ve Sovyet tarihini gözler önüne sunan bu müzeye de kesinlikle uğramalısınız. Müze içerisin de Ukrayna’nın 3000 yıl öncesine ait eserler de bulunuyor. Ancak müze içerisinde özellikle dikkat çeken nokta ise; holodomor denilen ve Sovyetler tarafından bilinçli bir şekilde yürütülen Ukrayna Kıtlık dönemine ait eserlerdir.


12. Potemkin Sarayı

Kaynak: Wikimedia

Çarlık Rusya’nın generallerinden olan Grigori Potemkin tarafından inşa edilmiştir. 1790’lı yılların sonuna doğru faaliyete geçen saray, bugün Dnipro da gezilecek görülecek yerler arasındadır. Sarayı inşa ettiren Potemkin’in ani ölümü nedeni ile sarayda hiç bulunmadığı da girişte belirtiliyor. Günümüz de ise hem turistlerin ziyaretine açık olan bu mekan hem de Dnipro’daki öğrencilerin etkinlik yeri olarak kullanılmaktadır.


13. Roket Parkı

Roket Parkı

SSCB’nin havacılık ve silah üssü olan Dnipro, bu tarihi olayı bir park ile gözler önüne seriyor diyebiliriz. Parkın içerisinde biri 40 metre olmak üzere 3 roket bulunuyor. İlginç bir deneyim elde etmek istiyorsanız, Dnipro gezilecek yerler arasında buraya uğrayabilirsiniz. Ayrıca parkın içerisinde bu roketlerin tarihinden bahseden bir ofiste bulunuyor.


14. Dinyeper Rıhtımı

Dinyeper Rıhtımı

Dnipro’yu ziyaret ettiğiniz bu rıhtımda yürüyüş yağmadan olmaz. Konuştuğumuz kişiler bu rıhtımın Avrupa içerisindeki en uzun rıhtım olduğunu söyledi. Ancak tabi biz vaktimizin kısıtlı olması nedeni ile bu rıhtımı tam yürümedik. Ancak vaktiniz var ise Dinyeper Nehri’nin havasını da içinize çekerek güzel bir yürüyüş yapabilirsiniz.


15. Kodak Kalesi

Kodak Kalesi

Yukarıda bahsettiğimiz gibi eğer vaktiniz var ise Dinyeper Nehri’ni takip ederek, tarihi bir Polonya kalesine ulaşabilirsiniz. 1635 yılında inşa edilen Kodak Kalesi’nin bugün genel olarak kalıntıları bulunmaktadır. Polonyalılar ve Kazaklar arasında mücadelelere tanık olan bu kale, daha sonra kapatılarak taş ocağına çevrildi. Günümüz de ise kalıntıları bulunmaktadır.

Dnipro gezilecek yerler olarak ilginç noktalar sunsa da vaktiniz kısıtlı ise kendinizce en önemli noktaları ziyaret edebilirsiniz.

Dnipro Gezilecek Yerler Haritası

RELATED ARTICLES
Continue to the category

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gezi Notları