Makedonya Gezilecek Yerler | En İyi 17 Yer #2023

1

Balkanlar’ın gizli cenneti olarak bilinen Makedonya; doğal güzellikleri, tarihi zenginlikleri ve sıcakkanlı insanlarıyla sizi büyüleyecek. Eğer bir sonraki seyahatinizi planlıyorsanız Makedonya’yı listenize almanızı tavsiye ederiz. Planınıza yardımcı olabilecek Makedonya gezilecek yerler yazımızı sizin için hazırladık.

Makedonya Gezilecek Yerler

1. Üsküp (Skopje)

Üsküp – Makedonya

Makedonya’nın başkenti olan Üsküp, modern ve tarihi unsurların mükemmel bir karışımını sunuyor. Makedonya gezilecek yerler arasında devasa heykelleri, Osmanlı döneminden kalma tarihi çarşıları ve canlı pazarlarıyla Üsküp, birçok gezilecek yeri barındırıyor. Taş Köprü, Anıt Meydanı, Türk Çarşısı ve Mustafa Paşa Camii, şehrin önemli simgeleri arasında diyebiliriz. Makedonya ziyaretinizde Üsküp’ü çok rahat bir şekilde gezebilir ve Makedonya’ya özgü tatları bu şehirde tadabilirsiniz.

Daha fazla okuma: Üsküp Gezilecek Yerler


2. Ohrid Gölü

Ohrid Gölü

Makedonya ziyaretiniz sırasında uğramanız gereken en önemli noktalardan biri de Ohrid Gölü diyebiliriz. Makedonya gezilecek yerler içerisinde en popular yerlerden biri olan Ohrid Gölü, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunmaktadır. Binlerce turisti kendisine çeken Ohrid Gölü’nde kano ve tekne turu yaparak eşsiz doğal güzelliklere tanıklık edebilirsiniz.


3. Ohri

Ohri Şehri

Ohrid Gölü’nün kıyısında yer alan Ohri Şehri, Makedonya’nın tarihinde önemli yer tutan kültürel bir şehir diyebiliriz. Ohri ziyaretiniz sırasında; Ohri Kalesi, Aziz Clement Kilisesi ve Aziz Panteleimon Kilisesi gibi noktaları gezebilir ve Ohrid Gölü kenarında güzel bir yürüyüş yapabilirsiniz.


4. Manastır (Bitola)

Bitola – Shirok Sokağı

Makedonya gezilecek yerler yazımızda ilginizi çekebilecek bir diğer nokta ise Manastır diyebiliriz. Osmanlı zamanında Bitola dendiği için günümüzde de Makedonlar arasında bu şehre Bitola denmektedir. Manastır tarihi yapısı ile size kendine çekecek bir şehir konumundadır. Osmanlı zamanındaki diplomatik görevi ile tanınan bu şehir, “Konsüller Şehri” olarak da bilinmektedir. 18. Yüzyıldan kalma mimariye saihp evlerin arasında dolaşarak, Osmanlı mimarisine tanıklık edebilirsiniz. Ayrıca Shirok Sokak’ta oturarak kahvenizi yudumlayabilir ve Orta Çağ mimarisine sahip yapılar arasında mola verebilirsiniz.


5. Aziz Clement ve Panteleimon Kilisesi

Aziz Clement ve Panteleimon Kilisesi

Ohri şehrini ziyaret ettiğiniz sırada Makedonya’nın en önemli tarihi yapılarından olan Aziz Clement ve Panteleimon Kilisesi’ni yakından görebilir, harika fotoğraflar çekilebilirsiniz. Ohrid Gölü’nün güneydoğu kıyısında, eski şehir merkezinde yer alan bu kiliseyi ziyaret ederek, tarihe tanıklık edebilirsiniz.


6. Matka Kanyonu

Matka Kanyonu

Üsküp’ten kısa bir yolculuk ile ulaşabileceğiniz Matka Kanyonu, size kendine hayran bırakacak diyebiliriz. Makedonya turu içerisinde ziyaret etme fırsatı kolaylıkla yakalayabilirsiniz. Matka Kanyonu’nda gerçekleştireceğiniz tekne turu ile güzel anlar biriktirebilir ve doğanın içerisinde bir deneyim yaşayabilirsiniz. Matka Kanyo’nu içerisinde bulunan Vrelo Mağarası’nı da bu sayede ziyaret edebilirsiniz.


7. Pelister Milli Parkı  

Pelister Milli Parkı

Doğa tutkunları ve macera sevenler için Pelister Milli Parkı keşfedilmeyi bekleyen bir hazine diyebiliriz. Makedonya ziyaretinizde Bitola yakınlarında bulunan Pelister Milli Parkı’nda doğa yürüyüşü yapabilir ve kış aylarında kayak turizmi için uğrayabilirsiniz. Bunun yanında ülkenin en yüksek zirvesi olan Pelister Dağı’na tırmanabilir ve muhteşem manzaraların tadını çıkarabilirsiniz.


8. Povardarie

Povardarie

Makedonya’nın Balkanlar’ın en iyi şaraplarına ev sahipliği yaptığını biliyor muydunuz? Şarap tadımı ve sevdiklerinize şişelerce götüreceğiniz şarağlar Povardarie bölgesinde üretiliyor diyebiliriz. Makedonya gezilecek yerler için de bulunan Povardarie bölgesi, 2000 yıllık bağcılık tarihine sahip.

Povardarie’ye yolunuz düşerse; Winery Tikves, Stobi Winery ve Popova Kula’ya uğrayarak tadım yapabilir ve damak zevkinize uygun şarabı satin alabilirsiniz.


9. Mavrovo Ulusal Parkı

Mavrovo

Makedonya’nın en büyük ulusal parkı olan Mavrovo, her mevsimide farklı güzellikler sunuyor diyebiliriz. Makedonya seyahati sırasında kışın kayak yapabileceğiniz Mavrovo Dağı, yaz aylarında yürüş yapmak için mükemmel bir nokta diyebiliriz.


10. Aziz Naum Manastırı

Aziz Naum Manastırı

Ohri’den kısa araba yolculuğu ile ulaşabileceğiniz Aziz Naum Manastırı’da görülmesi gereken yerlerden diyebiliriz. Gölün üzerindeki küçük bir ada da inşa edilen bu manastır, 10. Yüzyıldan beri tüm ihtişamını korumayı başarmış. Balkanlar içerisinde önemli dini yerlerden biri olarak kabul edilen bu manastırı görmenizi tavsiye ederiz.


11. Struga

Struga

Ohrid Gölü’nün kıyısında bulunan Struga, dünyaca ünlü şairlerden biri olan Miladinov Kardeşler’in doğduğu yer olarak bilinir. Ayrıca, her yıl düzenlenen Uluslararası Şairler Gecesi Festivali ile edebiyat ve sanat merkezi bir şehirde diyebiliriz. Vaktiniz var ise Makedonya gezisi sırasında uğramanızı öneririz.


12. Prilep

Prilep

Prilep, ilginç bir tarih ve mistik kilise ve manastırlarla ünlü bir şehir diyebiliriz. Makedonya ziyaretiniz sırasında bu şehri ziyaret ederek Orta Çağ mimarisine tanıklık edebilirsiniz. Orta çağda Makedonya’ya başkentlik yapmış bu şehir Kral Marko tarafından yönetilmiştir. Bu dönemde inşa edilen manastır ve kiliseler nedeniyle şehir “Marko Kulelerinin Gölgesindeki Şehir” diye de halk arasında bilinmektedir.


13. Kratova

Kratova

Osmanlı döneminde önemli bir yere sahip olan Kratova, Makedonya içerisinde gezilebilecek yerler arasında diyebiliriz. Zengin altın ve gümüş rezervleri sayesinde Osmanlı zamanında darphane kurulan bir şehirdir. Araç ile kısa bir sürüşün ardından ulaşabileceğiniz bu şehirde Osmanlı mimarisini ve köprülerini görerek güzel bir kahve molası verebilirsiniz.


14. Stobi Antik Kenti

Stobi Antik Kenti

Stobi Antik Kenti, Makedonya’nın en önemli kalıntılarından biridir. MÖ 3. yüzyılda kurulmuş olan bu antik kent, Roma ve Bizans dönemlerine ait kalıntılarla büyüleyici bir yolculuk yapmanıza yardımcı olacaktır. Tarih ve arkeoloji merakınız var ise ziyaret edebilir, eski Roma ticaret yoluna yakından tanıklık edebilirsiniz.


15. Üsküp Kalesi

Üsküp Kalesi

Makedonya gezilecek yerler arasında Üsküp ziyaret edeceğiniz ana noktalardan biridir. Üsküp ziyaretiniz sırasında tarihe tanıklık eden ve Üsküp manzarasına sahip Üsküp Kalesi’ni de seyahat planınıza almanızı tavsiye ederiz. Birçok savaşa tanıklık eden bu kale, Osmanlı döneminden izleri de bünyesinde barındırıyor.


16. Debre

Debre

Vaktiniz var ve daha lokal bir gezinti de istiyor olabilirsiniz. İşte bu düşüncede olan gezginler için Makedonya içerisinde bulunan Debre’yi de ziyaret etmelerini öneririz. Doğal güzellikleri ve huzuruyla size kucaklayacak olan Debre, Arnavutluk sınırında bulunuyor. Debre Gölü’ne de ev sahipliği yapan bu yere araç kiralayarak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.


17. Kokino Megalitik Gözlem Yeri

Kokino

Makedonya gezilecek yerler arasında en ilginç noktalardan birisi de Kokino Megalitik Gözlem Yeri diyebiliriz. Hem tarih hem de astronomi meraklılarını kendisine çeken Kokino’da gökyüzünün gözlemleyebilir ve Makedonya’nın görünmeyen yüzüne tanıklık edebilirsiniz.

Makedonya Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Makedonya’ya Nasıl Gidilir?

Makedonya gezisi için öncelikle sorduğunuz soru “Makedonya’ya nasıl gidilir?” olabilir. Makedonya’ya İstanbul ve Ankara’dan birçok uçak seferi bulunmaktadır. Üsküp ve Ohri havaalanlarına kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca, Makedonya’ya komşu ülkelerden yapılan transit uçuşlar da tercih edilebilir.

Makedonya Para Birimi Nedir?

Makedonya para birimi “Makedon Denarı”dır ve kısaltması MKD olarak geçmektedir.

Makedonya Nerede?

Makedonya’ya nasıl gidileceğini öğrendiğimize göre, Makedonya nerede? sorusuna da artık kolaylıkla cevap verebiliriz. Makedonya, Balkanlar’da yer alan bir ülkedir. Resmi adı “Kuzey Makedonya Cumhuriyeti” olan bu ülke, Sırbistan, Bulgaristan, Yunanistan ve Arnavutluk ile komşu durumundadır. Balkanların kalbinde bulunan Makedonya ziyaretiniz ile vaktiniz var ise birçok ülkeyi de görme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Makedonya’ya Ne Zaman Gidilir?

Makedonya’nın her mevsimi farklı güzellikler sunan bir ülke diyebiliriz. Kışın kayak turizmi ve yıl başı için tercih edilebilecekken, bahar ve yaz dönemlerinde Ohrid Gölü’nü ve diğer güzelliklere tanıklık edebilirsiniz.

Makedonya’da Ne Yenir?

Makedonya gezilecek yerler arasında sıkça sorulan sorulardan biri de “Makedonya’da ne yenir” diyebiliriz. Bu anlamda Makedonya Balkan ve Orta Doğu mutfağının karışımı diyebiliriz. Yemek konusunda çok keyifli zamanlar geçireceğinizi söyleyebiliriz. Makedonya’ya da Tavce Gravce, Ayvar ve Cevabi yiyebilirsiniz.

1 Yorum

  1. Sayfanızı çok beğendim daha önce hiçbir sayfada yazılmayan gezilecek yerleride gördüm çok açıklayıcı olmuşsunuz.
    Ben Üsküp’te Matka’yı, Üsküp kalesini, merkezi, Türk Çarşısını gezdik.

Düşünceleriniz bizim için değerlidir.

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz