Ana SayfaYurt DışıAvrupaMoldova Gezilecek Yerler | En İyi 15 Yer

Moldova Gezilecek Yerler | En İyi 15 Yer

Ukrayna ve Romanya arasında sıkışıp kalmış olan Moldova macera sever ve farklı lokasyon görmeyi seven gezginler için ziyaret edilebilecek bir ülke diyebiliriz. Özellikle Moldova gezilecek yerler kültürel, tarihi ve gastronomi anlamında birçok olanağı da beraberinde getiriyor.

Romanya ile benzer yanları olsa da Sovyetler Birliği’nin etkileri ülke üzerinde hala mevcut. Misafirperver bir yapıya sahip insanların yaşadığı Moldova’da ayrıca özerk bölgelerde bulunuyor. Her ne kadar küçük bir yüz ölçümü olsa da sizi şaşırtmaya yetecek kadar büyük diyebiliriz.

Moldova Gezilecek Yerler

1. Kişinev

Moldova’nın başkenti Kişinev’dir. Moldova gezilecek yerler arasında, Moldova’ya hayat veren bu şehir, turistlerinde ilk uğradığı noktadır. Bunun en büyük sebebi ise ülkedeki tek havalimanının Kişinev’de bulunmasından kaynaklıdır. Tarihi binaları, parkları ve uzun caddeleri ile Kişinev görülmeye değer bir yer diyebiliriz. Ülke genelinde nüfus az olduğundan dolayı, Kişinev’da bazı günler hayalet şehir kıvamına bürünebiliyor. Kişinev’de gezerken tarihi ve mimari yapıları görebilir, restoranlarında lokal lezzetlerin tadına bakabilirsiniz.

2. Cricova

Moldova gezilecek yerler içinde şaraphaneleri sıklıkla duyacaksınız. Moldova’da şarap kültürü oldukça yaygın ve neredeyse her evde bir şarap mahzeni bulunuyor diyebiliriz. Cricova’da Moldova’nın en meşhur şaraphanelerinden biri ayrıca Kişinev’in inşası için çıkarılan topraklardan kalan boşluklara inşa edilen bir şarap mahzeni de burada bulunuyor. Kısacası yer altında şarap için kurulmuş bir şehir var ve 1 milyonun üzerinde şarap bulunduğunu söyleyebiliriz. Moldova gezisi sırasında Cirova’ya uğramanızı şiddetle tavsiye ederiz.

3. Transdinyester

Moldova’nın içinde bağımsız bir cumhuriyet olduğunu biliyor muydunuz? İşte Transdinyester, Moldova içinde bağımsızlığını ilan eden bir cumhuriyettir. Resmi olarak Moldova’nın bir parçası olsalar da kendi polisleri, kendi para birimleri, kendi bayrakları ve sınırları bulunuyor. Moldova gezilecek yerler arasında en ilginç bölgelerden biri diyebiliriz. Resmi olmayan başkenti Tiraspol’e giderek bu bölgeyi gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca belirtmekte fayda var Sovyetler mimarisini muazzam şekilde korumuş bir topluluk diyebiliriz.

4. Gagavuzya

Moldova’da ayrıca Gagavuzya adında özerk bir bölge daha bulunmaktadır. Moldova gezisi sırasında Gagavuzya’yı da ziyaret etmenizi öneririz. Çünkü Gagavuzların kökenler Türklere dayanmaktadır ve bugün bile bir Gagavuz ile sohbet ettiğinizde Türkçe olarak konuşabilirsiniz. Dini inanış olarak Hristiyanlığı benimseyen Gagavuzlar ile halen sıcak bağlarımız olduğu kesin, Moldova’ya gittiğinizde mutlaka zaman ayırarak bir uğrayın deriz.

5. Old Orhei

Moldova gezilecek yerler içinde bulunan arkeolojik kompleks.

Hiç arkeolojik kompleks ziyaret ettiniz mi? İşte Old Orhei nadir bulunan arkeolojik kompleksler arasında diyebiliriz. Kişinev’e bir saatlik mesafede bulunan bu yer, iki bin yıl önceki insanların yaşam alanlarından biri olarak gösterilmektedir. Ayrıca Altın Orda Devleti’nin de burada hüküm sürdüğü belirtilmektedir. Vaktiniz var ise kısa bir gezinti ile Old Orhei ulaşabilir; kompleksi ve içinde bulunan müzeyi gezebilirsiniz.

6. Curhci Manastırı

Moldova’nın en güzel simgesi ödülünü kazanan Curchi Manastırı’da ziyaret edilmesi gereken yerlerden birisidir. Manastır birçok yapıdan oluşuyor. İçerisinde yemekhane, kilise ve kesiş odaları bulunuyor. Ayrıca manastırın bulunduğu arazide büyük bir meyve bahçesi de mevcut. Moldova’da gezilip görülmesi gereken yerler arasında bulunan Curchi Manastırı’nı seyahat rotanı arasına eklemelisiniz.

7. Saharna

Nefes kesici doğal güzelliği ile Saharna Köyü sizi kendine hayran bırakacak diyebiliriz. Moldova gezilecek yerler listesi yapıyorsanız, Saharna es geçilmeyecek bir yer diyebiliriz. Kayadaki ayak izinden dolayı kutsal bir yer sayılmaktadır. Moldovalılar tarafından hac için sıklıkla ziyaret edilen Saharna’da ayrıca Holy Trinity Manastırı’da bulunmaktadır. Tüm bunların yanında ayrıca 22 adet şelale de Saharna’nın güzellikleri arasında sizi bekliyor diyebiliriz.

8. Tipova Manastırı

Kişinev’e biraz uzak olsa da zamanınız var ise görebileceğiniz ilginç manastırlardan biri diyebiliriz. Dinyester Nehri’nin kenarında kayaların oyulması ile oluşturulan bu manastır, üç adet kiliseden oluşmaktadır. Manastırı ziyaret ederken, patikaları da takip ederek doğa yürüyüşü de yapabilirsiniz. Ancak gündüz erken saatlerde gitmenizde yarar var, akşam saatlerinde ıssız bir yer olabiliyor.

9. Bender

Transdinyester içerisinde kalan Bender şehri de ziyaret edilebilecek konumlar arasındadır. Moldova gezilecek yerler içinde tarihi olarak kalesi ile ön plana çıkan bu şehir, Sovyet dönemine ait yaşam izleri de sunuyor. Ayrıca Bender şehrinde gece hayatı da popüler diyebiliriz.

10. Soroca

Moldova’nın kalesi ile ünlü şehri.

Kişinev’e kısa mesafede bulunan Soraca’da gezilmesi gereken yerler arasındadır. Şehirde bulunan kalenin Moldova tarihinde büyük bir yeri var diyebiliriz. Ayrıca kalenin geçmişinde birçok çarlık prensinde savunma savaşı gerçekleştirdiği biliniyor. Soroca’da oldukça fazla Rumen nüfusu bulunuyor. Vaktiniz var ise Soroca’da gezebilir ve bir kahve içerek günün tadını çıkarabilirsiniz.

11. Codru

Moldova’nın en çok ziyaret edilen ve en eski koruma alanı olan Codru’da ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri. Mükemmel bir vadinin üzerinde bulunan bu alan, birçok kuş türü ve ekolojik canlıya ev sahipliği yapıyor. Uygun fiyatlı turlar ile burayı ziyaret ederek farklı bir deneyim elde edebilirsiniz.

12. Padurea Domneasca

Doğa sever gezginler için ziyaret edilebilecek bir diğer noktada Padurea Domneasca diyebiliriz. Kraliyet Ormanı olarak çevirebileceğimiz bu yer ile doğanın tadını çıkarabilir, keyifli bir vakit geçirebilirsiniz. Yüzyıllık ağaçlar arasında yürüyebilir ve nehir kenarındaki barınaklarda bir şeyler içebilirsiniz. Vaktiniz var ise uğramanızı önerebiliriz.

13. Capriana

Moldova’nın küçük köylerinden biri olan Capriana, içerisinde bulundurduğu Capriana Manastırı ile de oldukça popüler bir yer diyebiliriz. Moldova gezilecek yerler içerisinde en eski manastırlardan olan Capriana Manastırı’nı ziyaret edebilir, müzesini gezebilir ve Moldovalı şair Chiprian’ın evini görebilirsiniz.

14. Taul Parkı

Kaynak: Himoldova

Moldova seyahati sırasında farklı mimariler de görmek istiyorsanız, sizi ülkenin kuzeyine Taul Köyü’nde bulunan Taul Parkı’na alalım. Taul Parkı, Moldova’nın neredeyse en kuzey noktasında bulunuyor. 20. yüzyılda inşa edilen Ivan Pommer’in malikanesi de bu park içinde bulunuyor. Otantik ağaçlar, çiçek bahçeleri ve tarihi malikanesi ile ilgi çekici olan Taul Parkı’nı da vaktiniz var ise ziyaret etmenizi öneririz.

15. Kvint İçki Fabrikası

Kaynak: Kvint

Avrupa’nın en iyi konyaklarından birine ev sahipliği yapan Kvint İçki Fabrikası’da görülebilecek mekanlar arasındadır. 1897 yılından itibaren konyak üretimine devam eden bu yer, kaliteli konyak üretimi konusunda ödüllere sahip. Ayrıca şarap üretimi de yapan fabrika, Transdinyester’in sınırlarında bulunuyor.

Moldova Nerede?

Moldova gezinize başlamadan “Moldova nerede?” diye soruyor olabilirsiniz. Moldova, Doğu Avrupa ülkelerinden biridir ve Romanya ile Ukrayna’nın arasında bulunmaktadır. Başkenti Kişinev olan Moldova’nın Karadeniz ile sınırı yoktur.

Moldova Güvenli Mi?

Moldova gezilecek yerler konusu açıldığında ilk akla gelen sorulardan biri de “Moldova güvenli mi?” oluyor. Bunun en büyük sebebi, Moldova’nın ekonomik olarak gelişmemiş bir ülke olması ve hala Sovyet etkisinde kalmasından kaynaklanıyor olabilir. Bu yüzden özel olarak hazırladığımız içeriğe aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Daha fazla okuma: Moldova Güvenli Mi?

RELATED ARTICLES
Continue to the category

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gezi Notları