İstanbul Piknik Alanları – En İyi 10 Piknik Alanı

5

İstanbul, birçok konuda olduğu gibi piknik yerleri ile de sizi şaşırtacağından emin olabilirsiniz. İstanbul piknik yerleri ile keyifli bir vakit geçirmenin tadını çıkartırken, yorgunluğunuzu da kolaylıkla atmanızı sağlayacaktır. Ayrıca vazgeçemeyenler içinde İstanbul piknik mangal yerleri ile lezzetli bir yemekten sonra doğanın içerisinde sıcacık çay yudumlamayı vadediyor. İşte sizin için özel olarak hazırladığımız İstanbul piknik alanları

İstanbul Piknik Alanları

Bentler Tabiat Parkı

İstanbul Piknik Alanları – Bentler Tabiat Parkı

Sarıyer’de bulunan Bentler Tabiat Parkı, İstanbul piknik alanları içerisinde hem yürüyüş hem de ailecek piknik yapılabilecek güzel mekanlardan biridir. Osmanlı İmparatorluğu döneminde İstanbul’un su ihtiyacını karşılamak için oluşturulan “bend”leri içerisinde bulunduran tabiat parkı kültürel mirası da konukları için sergiliyor. Her mevsim açık olan piknik alanı sayesinde dilediğiniz zaman günü birlik kaçamaklar yapabilir ve kendinizi doğanın kollarına bırakabilirsiniz. İçerisinde II. Mahmut Bendi, Valide Sultan Bendi, Iskara Bendi, ibadethane, büfe, lavabo ve çocuk oyun alanı barındıran piknik alanı sayesinde hem ihtiyaçlarınızı kolaylıkla giderebilir hem de güzel bir gün geçirebilirsiniz. Ayrıca Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne bağlı olan Bentler Tabiat Parkı gayet iyi korunduğu doğal yaşam alanlarını gözlemleyebilir ve doğanın keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz.

Bentler Tabiat Parkı’na Nasıl Gidilir?

Özel araç: Dilerseniz İstanbul Çevre Yolu üzerinden, Hasdal Kemerburgaz Yolu veya Maslak yönünde devam edebilir ve Bahçeköy’e ulaşabilirsiniz. Ardından 5 dakika kadar daha yolu takip ederek Bentler Tabiat Parkı’nı görebilirsiniz.

Toplu taşıma: Hacıosman Metro Durağı’ndan geçen 42HM Bahçeköy otobüsüne binebilir ve Bahçeköy Merkez’de inerek Bentler Tabiat Parkı’na kısa bir yürüyüşün ardından ulaşabilirsiniz.


Polonezköy Tabiat Parkı

İstanbul Piknik Alanları – Polonezköy Tabiat Parkı

Oksijenin bol, yeşil alanların bol olduğu bir noktada piknik yapmayı kim istemez! İşte Polonezköy hem temiz havası ile hem de yeşil bitki örtüsü ile İstanbul piknik alanları içerisinde önemli bir yere sahip. Piknik yapmak için tercih edilen mekanlarının başında gelen Polonezköy Tabiat Parkı aynı zamanda yürüyüş yapmak için ideal bir yer diyebiliriz. İstanbul piknik alanları arasında oldukça rağbet gören Polonezköy, mangal ve piknik yapabileceğiniz bir alana sahip. Yeşil ağaçların arasında huzuru bulabileceğiniz bu piknik alanında doğanın tadını çıkartırken, şehrin kalabalığından kısa bir sürede uzaklaşabilirsiniz. Ayrıca parkın içerisinde kahvaltı yapabileceğiniz doğa ile uyumlu işletmelerde mevcut.

Polonezköy Tabiat Parkı’na Nasıl Gidilir?

Özel araç: Kavacık Kavşağı üzerinden Yeni Riva Yolu’na dönerek düz devam edebilir ve Paşabahçe – Polonezköy Yolu’na saparak kolaylıkla varabilirsiniz.

Toplu taşıma: Kavacık Köprüsü’nden geçen Beykoz araçlarına binebilir ve daha sonra Beykoz içerisinde Polonezköy’e taksi veya minibüs ile kolaylıkla geçebilirsiniz.


Belgrad Ormanı

İstanbul Piknik Alanları - Belgrad Ormanı (Üçgen Ev)

İstanbul ücretsiz piknik alanları arayışındaysanız, Belgrad Ormanı tam size göre. Hiçbir ücret ödemeden doğa ile baş başa kalabileceğiniz bu mekanda, ağaçların arasında hamak kurmak için can atacaksınız. Özel koşu parkurları sayesinde doğanın kalbinde sevdiğiniz ile keyifli bir yürüyüş gerçekleştirebilir ve sessiz bir ortamda eşsiz bir yemek deneyimi yaşayabilirsiniz. Ayrıca ormanın içerisinde ilerleyerek Üçgen Ev ile karşılaşabilir, fotoğraf çekmek için harika bir mekana varabilirsiniz.

Belgrad Ormanı’na Nasıl Gidilir?

Özel araç: Avrupa Yakası veya Anadolu Yakası fark etmeden İstanbul Çevre Yolu üzerinden Maslak istikametine döndükten sonra Büyükdere Yolu’ndan devam ederek Belgrad Ormanı’na ulaşabilirsiniz.

Toplu taşıma: Hacıosman Metro Durağı’ndan geçen Bahçeköy 42HM otobüsleri ile Belgrad ormanına varabilirsiniz.


İnceğiz Mağaraları

İstanbul Piknik Alanları – İnceğiz Mağaraları

İstanbul’un şaşırtan bir şehir olduğunu daha önce söylemiştik. İstanbul piknik alanları içerisinde de bizi şaşırtmaya devam ediyor. Çatalca’nın İnceğiz Köyü yakınlarında olan İnceyiz Mağaraları’nın tarihi 5 bin yıl öncesine dayanıyor. Bu tarihi mekanda hafta sonu hem güzel bir gezi düzenleyebilir hem de tarihi bir noktada piknik yapabilirsiniz. Kemal Sunal’ın Salako filmi dahil birçok Yeşilçam filmine de ev sahipliği yapan mağaralar günümüz de doğaya kısa kaçamak yapmayı sevenleri ağırlamaya devam ediyor. Ayrıca mağaraların birinde tarihi bir şapel ve haç kabartmasını da görebilirsiniz. Tarihi, mistik bir mekanda piknik yapmanın keyfi sizi pazartesi en iyi şekilde hazırlayacaktır.

İnceğiz Mağaraları’na Nasıl Gidilir?

Özel araç: Kendi aracınız ile İnceyiz Mağaraları’na gitmek isterseniz, Büyükçekmece üzerinden Çatalca istikametine devam ettikten sonra Sarar kavşağından düz devam edip İnceğiz Mağaraları’na ulaşabilirsiniz.

Toplu taşıma: Otobüs ile gitmek isterseniz de Yenibosna’dan kalkan Çatalca araçlarına binebilir ve çatalca içerisinde lokal toplu taşıma araçları ile piknik alanına varabilirsiniz.


Ömerli Barajı

İstanbul Piknik Alanları – Ömerli Barajı

Şile’ye bağlı olan Esenceliköyü yakınındaki Ömerli Barajı’nın piknik için ideal bir yer olduğunu duymuş muydunuz? Tabiatı, ekolojik dengesi ve baraj gölünün eşsiz güzelliği ile İstanbul ücretsiz piknik alanları içerisinde en çok keyif alacağınız bir yer. Alan içerisinde piknik için ister ağaç altı gölgelik bir alan seçebilir, isterseniz de baraj gölünün kıyısına sofranızı kurabilirsiniz. Yaz aylarında kampçıların gizli sığınağı olan Esenceliköyü kamp alanı, bazı dönemlerde de off road tutkunlarının mekanı haline geliyor.

Ömerli Barajı’na Nasıl Gidilir?

Özel araç: Alemdağ-Şile Otoyolu’nu takip ederek Kömürlük istikametinde ilerlemelisin daha sonra Kervansaray kavşağından sağa dönerek yolu takip ettiğinizde piknik alanına ulaşabillirsiniz.

Toplu taşıma: Toplu taşıma ile yolculuk biraz uzasa da en kolay gidiş Üsküdar’dan kalkan 139A otobüslerini kullanmaktan geçiyor. Bu hat ile Ağva Merkez’e vardıktan sonra belde içerisindeki minibüslerle piknik alanına varmanız oldukça kolay.


Karamandere Piknik Alanı

İstanbul Piknik Alanları – Karamandere Piknik Alanı

Çatalca’da bulunan ve içerisinden oldukça temiz Binkılıç Deresi akan bu piknik alanı da hafta sonları aileniz ile keyifli bir vakit geçireceğiniz yerlerden biri. Bol ağaçların, papatyaların olduğu alanda dereninde berrak ve temiz olması haftanın yorgunluğunu size unutturacaktır. Herhangi bir ücret ödemeyeceğiniz bu piknik alanında mangalınızı yakabilir, iki ağaç arasında hamakta uyumanın tadını çıkarabilirsiniz.

Karamandere Piknik Alanı’na Nasıl Gidilir?

Özel araç: Büyükçekmece Yolu üzerinden Çatalca tabelasını gördükten sonra sağa dönerek önce Çatalca Merkez’e varmalısınız. Ardından Eski İstanbul Kırklareli Yolu‘ndan devam ederek Karamandere Piknik Alanı’na varabilirsiniz.

Toplu taşıma: Yenibosna’dan kalkan Çatalca araçları ile Çatalca’ya ulaşabilir ve daha sonra minibüs ile piknik alanına gidebilirsiniz.


Danamandıra Tabiat Parkı

İstanbul Piknik Alanları – Danamandıra Tabiat Parkı

Görür görmez İstanbul’da böyle bir yerin nasıl var olduğunu sorgulayacağınızdan eminiz. Çünkü içerisinde ormanlık alan, gölet ve sazlık bulunduran bu piknik alanı sanki Ege Bölgesi’nde bir mesire alanını andırıyor. Piknik alanının en büyük avantajları arasında neredeyse her ağaç kenarında çeşmenin ve rahat bir piknik yapmak için masaların bulunması. Silivri İlçesi’ne bağlı Danamandıra Tabiat Parkı’nda yorgunluğunuzu atabilir, gölet üzerinde bulunan ahşap iskelede nefis kareler yakalayabilirsiniz.

Danamandıra Tabiat Parkı’na Nasıl Gidilir?

Özel araç: Silivri Merkez veya Çatalca Merkez’den Çilingöz tabelasını takip ederek yol üstünde kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Toplu taşıma: İlk önce Silivri’ye ulaşımınızı sağlayarak ardından Silivri içerisinden kalkan minibüs veya taksi ile kısa sürede tabiat parkına ulaşabilirsiniz.


Göztepe Tabiat Parkı

İstanbul Piknik Alanları – Göztepe Tabiat Parkı

Anadolu yakısının oksijen depolarından biri olan Göztepe Tabiat Parkı piknik alanı sayesinde yemyeşil bir ortamda piknik yapabilirsiniz. Ulaşım açısında kolay bir lokasyonda yer alan tabiat parkı günü birlik kullanımlar için hizmet vermektedir. İçerisinde çardaklar, çeşmeler, masalar ve lavabolar barındıran Göztepe piknik alanı, hafta sonu kaçamağınızda şehirden uzaklaşmadan size her şeyi sunabilir. Ayrıca erken saatlerde ve sakin günlerinde ziyaret ederseniz Boğaz manzaralı bir konumda piknik yapma şansını elde edebilirsiniz.

Göztepe Tabiat Parkı’na Nasıl Gidilir?

Özel araç: Kavacık Kavşağı’ndan Yeni Riva Yolu’na girerek Çavuş Başı tabelalarını takip edebilir ve kolaylıkla tabiat parkına ulaşabilirsiniz.

Toplu taşıma: İETT’ye ait Üsküdar’dan kalkan 15KÇ veya Kavacık Köprüsü’nden geçen 15ÇB numaralı otobüslere binerek Göztepe Durağı’nda inebilir, ardından kısa bir yürüyüş gerçekleştirerek piknik alanına varabilirsiniz.


Orman Bakanlığı İmrahor Mesire Yeri

İstanbul Piknik Alanları – Orman Bakanlığı İmrahor Mesire Yeri

Ağaçların arasında ve göl kenarında bir gün geçirmeyi kim istemez. İşte Orman Bakanlığı İmrahor Mesire Yeri tam da bu cümleyi karşılıyor. Günü birlik ziyaret edebileceğiniz Orman Bakanlığı İmrahor piknik alanı ile gölün tadını çıkartırken, piknik için masalarından ve çardaklarından da faydalanabilirsiniz. Ağaçların arasında çocuklarınızla oyunlar oynayabilir veya orman içerisinde küçük geziler yapabilirsiniz.

Orman Bakanlığı İmrahor Mesire Yeri’ne Nasıl Gidilir?

Özel araç: Aracınızla gitmek için O-7 Yolu üzerinden devam ederek Eski Edirne Asfaltı yoluna dönmeniz gerekmektedir. Daha sonra yol boyunca devam ederek İsmet İnönü Caddesi’ne girdikten sonra yolu takip ettiğinizde piknik alanını karşınızda bulabillirsiniz.

Toplu taşıma: Topkapı’dan kalkan İmrahor minibüslerine binerek son durakta inebilirsiniz. Ardından kısa bir yürüyüş yaparak mesire alanına ulaşmanız mümkün.


Göktürk Piknik Alanı – Göktürk Göleti

İstanbul Piknik Alanları – Göktürk Piknik Alanı

İstanbul mangal piknik yerleri arayanlar için biçilmiş kaftan olan Göktürk Piknik Alanı, korumaya alınmış yapısıyla sizi etkilemeye hazır. Mangal için kullanıma açık özel alanları bulunan piknik alanında, ağaçların altındaki masalarda keyifle pikniğinizi yapabilirsiniz. Göktürk Göleti manzarası eşliğinde köz ateşinde pişmiş kahvenizi yudumlayabilir, dilerseniz de göl çevresinde gezintiye çıkabilirsiniz. Pikniğinizi yaparken orman içerisinde yaşayan canlılarında yanınızdan geçip gittiğini görebilirsiniz. Ayrıca hazırlıksız gittiğinizde de üzülmenize gerek yok piknik alanı içerisindeki kafeteryadan bütün ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.

Göktürk Piknik Alanı’na Nasıl Gidilir?

Özel araç: Eyüp İlçesi’ne bağlı olan piknik alanına dilerseniz D020 Yolu üzerinden dilerseniz de O-7 Yolu üzerinden devam ederek kolaylıkla varabilirsiniz.

Toplu taşıma: Mecidiyeköy’den kalkan 68 Göktürk hattına binerek İstanbul Evleri Durağı’nda inebilir ve daha sonra 5 dakikalık bir yürüyüş ile göletin eşsiz manzarası ile karşılaşabilirsiniz.


İstanbul Piknik Alanları’na Nasıl Gidilir?

Sizin için özel olarak hazırladığımız İstanbul Piknik Alanları haritasını inceleyebilirsiniz. Piknik alanlarını Google Maps üzerinde görüntülemek için tıklayınız.

  • Ayrıca İstanbul piknik alanları‘nı hakkında bilgi sahibi olduysanız, günün her saati piknik yapabileceğiniz kampçılıkta dikkatinizi çekebilir. İşte bunun içinde İstanbul’da küçük tatiller yapabileceğiniz mekanları incelediğimiz İstanbul kamp alanları yazımızı okuyabilirsiniz.

5 YORUMLAR

  1. istanbul piknik alanları içeriğinizden görüp ömerli barajına gittik şansımıza da hava çok güzeldi. Şu pandemide güzel oldu diğer yerlere de gideceğim

Düşünceleriniz bizim için değerlidir.

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz