Ana SayfaYurt DışıAvrupaNiş Gezilecek Yerler | En İyi 18 Yer (Sırbistan)

Niş Gezilecek Yerler | En İyi 18 Yer (Sırbistan)

Hem Roma hem de Osmanlı’nın hüküm sürdüğü Niş; tarihi, kültürü ve konumu ile Sırbistan gezilecek yerler arasında da kedine yer buluyor diyebiliriz. Tarihi ilginç anıtlarının yanında, toplama kampları gibi birçok kültürel alana da ev sahipliği yapan bu şehir, ayrıca doğal güzellikleri ile de ilgi çekici diyebiliriz. Gelin birlikte Niş gezilecek yerler nelermiş, birlikte keşfedelim.

Niş Kalesi

1723 yılından beri bütün ihtişamını koruyan Niş Kalesi, Niş gezilecek yerler arasında önemli bir yere sahip. Uzun bir alan üzerine inşa edilen kale, Osmanlı tarafından inşa ettirilmiş. Geziniz sırasında içerisine girerek birçok farklı ayrıntıyı da yakından inceleyebilirsiniz.

Kalenin içerisinde ise görebileceğiniz Türk hamamı, Roma mezarları, Niş kurtuluş anıtı ve Bali Bey Cami bulunuyor. Niş’e yolunuz düştüğünde ilk rota olarak Niş Kalesi’ni ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Kelle Kulesi

İçeriğimize başlamadan önce belirttiğimiz gibi tarihi yerleri bünyesinde barındıran Niş gezilecek yerler, Kelle Kulesi ile tarihin kötü yanlarını da bizlere gösteriyor diyebiliriz. I. Sırp Ayaklanması sırasında Osmanlı ve Sırp İsyancıların savaştığı Çegar Muharebesi ardından yapılan bu kule, savaş sırasında gerçekleşen büyük bir patlama sonucunda ölen askerlerin kafataslarından inşa edilmiştir. İnşa edilme sebebi ise Sırpların bir daha isyana teşvik etmesini engellemek olarak bilinmektedir.

Osmanlı İmparatorluğu’nun Sırbistan’dan geri çekilmesi ile birçoğu kaldırılmış olsa da, bugün birçok kafatası ve kule turistlerin ziyaretine açık durumdadır. Kelle Kulesi veya Kafatası Kulesi’ni ziyaret ederek Osmanlı, Sırp tarihi hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Mediana

Milattan önce Roma İmparatorluğu’na da ev sahipliği yapan Niş, Avrupa ve İstanbul arasında önemli bir şehir konumundaydı diyebiliriz. Niş gezilecek yerler içerisinde Roma kalıntılarının neredeyse bozulmadığı nadir yerlerden biri olan, Mediana ayrıca Roma imparatoru Konstantin’in de doğumuna tanıklık etmiştir. Geziniz sırasında saray kalıntılarını, sütunları ve Roma döneminden kalma bir çeşmeyi yakından görebilirsiniz.

Arkeoloji Müzesi

Roma ve Osmanlı eserlerini günümüze kadar iyi bir şekilde koruyan bu şehir, birçok arkeoloji eserine de ev sahipliği yapıyor. Roma’nın Niş’e hüküm sürmesinden önceki dönemde kullanılan birçok araç gereci, tarihi eseri ve o dönemin gündelik yaşamını Arkeoloji Müzesi’nde bulabilirsiniz. Müzenin içerisinde ayrıca birçok tarihi karakterin heykeli de mevcut. Özellikle Roma imparatoru Konstantin’in heykelini yakından görebilirsiniz.

Tinkers’ Alley (Tamirciler Sokağı)

Kopitareva Caddesi üzerinde bulunan Kalca alışveriş merkezinin karşısında bulunan Tamirciler Sokağı’da, Niş gezilecek yerler içerisinde görülmeye değer bir yer diyebiliriz. Osmanlı zamanından kalma bu cadde, halen tamircilerin aktif olarak yer aldığı bir caddedir. Sırp kalaycıları, bakırcıları görebileceğiniz Tamirciler Sokağı 18. Yüzyılın havasını korumuş durumda. Arnavut kaldırımları ile ayrı bir keyif sunan bu sokak, Niş gezisi sırasında sizi kendine hayran bırakacaktır.

Crveni Krst Toplama Kampı

İkinci Dünya Savaşı’nda birçok insanın mahkum edildiği Crveni Krst Toplama Kampı’da, Niş’te sizi bekliyor. Nazilerin birçok insanı topladığı bu kamp, sanki dün terkedilmiş gibi halen ayakta durmaktadır. Bu toplama kampına girmeden önce verilecek bilgi kağıtları ile kampı detaylı bir şekilde gezebilir ve tarihte acımasızlıkların yaşandığı bu yerde fotoğraf çekilebilirsiniz.

Bubanj Anıt Parkı

Niş gezilecek yerler arasında bulunan Bubanj Anıt Parkı’nın da mazisi İkinci Dünya Savaşı’na dayanmaktadır. Savaş sırasında 10 bin mahkumun Bubanj Dağı’nda öldürüldüğü tahmin ediliyor. Bu yüzden savaşın ardından bu tepedeki alana dikilen anıt ile ölenler anılmaktadır.  Vaktiniz var ise gitmenizi tavsiye edeceğimiz Bubanj Anıtı, şehir içindeki tren ile ortalama 30 dakika sürmektedir. Ayrıca konumu tam görmek isterseniz ise Google haritalara “Park Bubanj” yazmanız yeterli olacaktır.

Latin Kilisesi

Niş’in köylerinden olan Gornji Matejevac köyünde bulunan Latin Kilisesi’ni de görmenizi tavsiye ediyoruz. 1000’li yılların başında inşa edildiği tahmin edilen bu kilise, Niş gezilecek yerler arasında Metoh Tepesi’nde bulunmaktadır. Niş içerisindeki gezilecek yerleri tamamladığınızda görmeniz gereken bir yer diyebiliriz. Bizans Kilisesi olsa da “Latin Kilisesi” adındaki “Latin” aslında 17. yüzyılda bu kilise de sıklıkla ibadet eden Dubrovnikli tüccarları ifade etmektedir.

Aziz Jovan Manastırı

Kaynak: Wikimedia

Gornji Matejevac köyünde bulunan bir diğer ibadet yeri Aziz John Manastırı’nı da ziyaret etmenizi öneririz. Latin Kilisesi’nin arkasındaki patikadan yürüyerek kısa bir sürede ulaşabileceğin bu manastır, ormanların içerisine gizlenmiş konumdadır. Kenarında akan küçük bir dere ve harika şapelleri ile ziyaret etmeniz için birçok neden sunuyor.

Memurlar Evi

Niş’te gezilecek o kadar çok tarihi yer var ki, bu kadar küçük bir şehre ne kadar tarihi anıt, eser, yapı sığmış diye kendinize sorabilirsiniz. İşte bu tarihi yerlerden biri ise Memurlar Evi diyebiliriz. I. Dünya Savaşı’nın başlangıcında Sırbistan’ın meclisi ve başkanlık binası olarak hizmet vermesi ile oldukça dikkat çekmektedir. Savaş sebebi ile Belgrad’dan taşınan başkanlık binası ve meclis, bu bina içerisine alınmış ve Niş merkez olarak görev almıştır. Şehir içerisinde dolaşırken kolaylıkla bulabileceğiniz Memurlar Evi’ni gezerek, I. Dünya Savaşı ve Sırp tarihi hakkında bilgi alabilirsiniz.

Holy Trinity Cathedral

Osmanlı’nın farklı topluluk ve dinleri eşit bir şekilde tanıdığı 1856 yılındaki “Paris Antlaşması”nın ardından yapılan bu katedral, Niş gezilecek yerler içinde görmeniz gereken bir diğer konum diyebiliriz. Bizans, Rönesans ve Barok dönem tasarımlarını barındıran bu katedral, 2001 yılında çıkan yangın ile tamamen yandı diyebiliriz. Ancak daha sonra tamamen restore edilerek tekrar hizmet açılmış durumdadır.

Niş Kurtarıcılar Anıtı

Kral Milano Meydanı’nın kalbinde bulunan bu anıt, Yugoslav döneminde inşa edilmiştir. Osmanlı ve I. Dünya Savaşı’ndaki Niş kahramanlıklarını anmak için yapıldığını söyleyebiliriz. Kral Milano Meydanı’nda olduğu için yol üstünde uğrayarak görebilir ve fotoğraf çekilebilirsiniz.

Nişka Banya

Kaynak: Visitniskabanja

Niş’in birkaç kilometre ilerisinde bulunan bu belde de Neolitik uygarlığın izlerini yakından görebilir ve kaplıcalarında dinlenebilirsiniz. Roma hamamı ve mozaiklerle kaplı havuza ev sahipliği yapan bu yer, Niş gezilecek yerler arasında ilginç bir nokta diyebiliriz. Kaplıcalarında vakit geçirirken aynı zamanda Suva Planina Dağı manzarasının da keyfini sürebilirsiniz.

Stevan Sremac ve Kalca Anıtı

Kopitareva Caddesi üzerinde yazar Stevan Sremac ve onun roman karakteri Kalca’yı yakından görebilirsiniz. Bizi çok heyecanlandıran bu anıt, güzel tasarlanmış diyebiliriz. Gün içerisinde turistlerin fotoğraf çekmek için sıraya girdiği bu yere, sabah erken saatlerde gitmenizde fayda var. Niş Sırbistan gezilecek yerler içerisinde Kopitareva Caddesi’nin hemen başlangıcında bulunuyor.

Stambolijski

Tarihi bir yerde vakit geçirmek ve lokal lezzetlerin tadına bakmak istiyorsanız, size Stambolijski’yi kesinlikle tavsiye ediyoruz. Osmanlı döneminde 1875 yılında inşa edilen bu ev, tüccar Ahmet Memetovic tarafından yaptırılmıştır. Günümüzde güzel bir restorana ev sahipliği yapan bu mekanı yakında inceleyerek, güzel bir akşam yemeği yiyeceğinizi söyleyebiliriz. Ayrıca Stamboloijski’nin İstanbul anlamına geldiğini de belirtmemiz de yarar var.

İslam Ağa Cami

Niş gezilecek yerler arasında Osmanlı mimarisinin fazlasıyla hüküm sürdüğünü söyleyebiliriz. Neredeyse Niş’i bugünkü görünümüne tam anlamı ile Osmanlı getirmiş desek yeridir. Günümüzde halen ibadete açık olan bu camiyi mutlaka ziyaret etmenizi öneririz.

Konstantin Anıtı

Yukarıda da bahsettiğimiz ve Niş’te doğan Roma İmparatoru Konstantin için inşa edilen bu anıt, Niş gezi rehberi içinde görülebilecek diğer noktalardan biri. Çok fazla dikkat çekici yanı yok diyebiliriz. Ancak hem nehir kenarında yürüyeyim hem de etrafı sakin sakin izleyeyim düşüncesindeyseniz, yol üstünde uğrayabilirsiniz.

Jelasnica Geçidi

Haritalar alanında konumunu “Jelasnička Klisura” yazarak bulabileceğiniz bu yer, orman yürüyüşü yapmayı sevenlerin uğrak noktası diyebiliriz. Kamp kurmak ve piknik yapmak için Srıpların tercih ettiği bu geçit, büyüleyici Ripalijka Şelalesi’ne de ev sahipliği yapıyor. Havanın güzel olduğu zamanlarda gitmenizi tavsiye ederiz, aksi taktirde çok soğuk olabilen Jelasnica Geçidi’ne ayrıca turlar ile de seyahat edebilirsiniz.

Daha fazla okuma: Sırbistan Gezilecek Yerler

RELATED ARTICLES
Continue to the category

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gezi Notları