Ana SayfaYurt DışıAvrupaOdessa Gezilecek Yerler | En İyi 17 Yer

Odessa Gezilecek Yerler | En İyi 17 Yer

Ukrayna’nın tatil şehri Odessa hakkında çekimser kalıyorsanız. Kesinlikle gidip görmelisiniz. Karadeniz’e kıyısı olan bu şehir de geçireceğiniz zamanı özleyecek ve tekrar tekrar Odessa’yı ziyaret etmek isteyeceksiniz. Rus şair Aleksandr Puşkin’inde hayatının belli bir dönemini geçirdiği bu şehir de bir hayli gezi noktası bulmak mümkün. Özellikle Odessa gezilecek yerler içerisinde tarihi, eğlenceyi ve sanatı bir arada bulabileceğinizi söyleyebiliriz.

Odessa Gezilecek Yerler

Her açıdan sizi etkisi altına alacak olan Odessa, uygun yurt dışı tatili yapmak isteyenleri ağırlamaya devam ediyor. Odessa gezilecek yerler; Ukrayna kültürü, Odessa gece hayatı ve plajları ile birlikte gezilip görülmeyi hak ediyor diyebiliriz.

1. Opera Binası

Opera Binası

Odessa şehrinin tam kalbinde sizi 1800’lü yıllara götürecek olan Opera Binası, tüm ihtişamı ile ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor. Odessa gezilecek yerler içerisinde ilk durağınız olarak burayı ele alabilir ve şehrin geri kalanını adım adım gezebilirsiniz. Aktif olarak bale, tiyatro ve opera gösterilerinin devam ettiği için bir akşam bilet alarak sanatsal aktivitelere katılarak, unutulmaz bir deneyim elde edebilirsiniz.


2. Potemkin Merdivenleri

Potemkin Merdivenleri

Limandan Odessa’ya bir törendeymiş gibi girmenin hazzını yaşatan Potemkin Merdivenleri de, Odessa gezilecek yerler arasında ziyaret edebileceğiniz önemli bir simge diyebiliriz. Potemkin Merdivenleri’ni ilginç yapan ise mimari büyüsü diyebiliriz. 192 basamaktan oluşan Potemkin Merdivenleri, aşağıdan bakıldığında daha büyük gözükmektedir. Ayrıca yukarıdan bakmak istediğiniz de ise merdiven yerine sadece bir yokuş varmış gibi görürsünüz.

Özellikle hafta sonu insanların uğrak noktası olan Potemkin Merdivenleri’nde fotoğraf çektirmenizi tavsiye ederiz.


3. Odessa Pasajı

Odessa Pasajı

Odessa gezilecek yerler içerisinde Deribasivska Caddesi’nde bulunan Odessa Pasajı, tarihi bir geçit olarak hizmet etmektedir. Pasajın alt katlarında mağazalar bulunurken, üst katında ise adını aldığı bir otel bulunmaktadır. Odessa Pasajı’na girdiğiniz de sizi Merkür ve Fortuna heykelleri karşılayacağını söyleyebiliriz. Çarlık Rusya döneminde inşa edilen bu pasaj size Rus mimarisinin ne kadar gelişmiş olduğunu hatırlayacak diyebiliriz.

Odessa ziyaretiniz de mutlaka bu pasajı da bir kez olsun görmenizi tavsiye ederiz. Eğer içerisindeki otelde kalmayı isterseniz de iyi bir araştırma sonucunda uygun fiyat yakalayabilirsiniz.


4. Derybasivska Caddesi

Derybasivska Caddesi

Odesa gezilecek yerler arasında Odessa’yı Odessa yapan Derybasivka Caddesi, şehrin atan kalbi diyebiliriz. Belirli kısmı trafiğe kapalı olan bu cadde de ihtiyacınız olan her şeyi bulmanız mümkün. Derybasivka Caddesi üzerinde restoranlar, kafeler, döviz büroları, mağazalar ve eğlence mekanlarını kolaylıkla bulabilirsiniz. Özellikle yaz mevsiminde gittiğinizde caddenin ne kadar hareketli olduğunu gözlerinizle göreceksiniz.


5. Transfigürasyon Katedrali

Transfigürasyon Katedrali

Odessa’nın tam merkezinde ihtişamı ile sizleri karşılayan Transfigürasyon Katedrali, Odessa gezi rehberi için önemli bir yapı taşı diyebiliriz. Katedralin ilginç tarafı ise 1827 yılında inşa edilmesi ve ardından 1936 yılında Sovyet rejimi tarafından yıkılması ile oluşuyor. Katedral eski tarzını birebir yansıtması için uzun inşa çalışmalarının ardından 1999 yılında yeniden hizmete açıldı. Özellikle katedral içerisinde bulunan mezarların rejim baskısı ile başka yere gömülmesiyle birlikte 1999 yılında tekrar katedrale taşınmış. Odessa ziyaretiniz sırasında uğrayabileceğiniz bu katedralin mimari yapısı ve işçiliği sizi kendine hayran bırakacak diyebiliriz.


6. Kurucular Anıtı

Kurucular Anıtı

Potemkin Merdivenleri’nin yukarısından Katerynyns’ka Sokağı’ndan düz devam ederek Kurucular Anıtı’na da uğrayabilirsiniz. Özellikle Odessa şehrinin inşa edilmesini talep eden II. Katerina’nın heykelini yakından görebilirsiniz. Ayrıca II. Katerina’nın danışmanların ve subaylarının da heykelleri bu alan içerisinde bulunmaktadır.

1920 yıllarında Çarlık Rusya’nın yıkılması ve Sovyet rejimini Odessa’yı hakim alması ile kaldırılan bu heykeller günümüzde tekrar inşa edilmiş durumda.


7. Odessa Belediye Binası

Odessa Belediye Binası

Ukrayna’nın belediye binaları gerçekten muhteşem. Odessa Belediye Binası’da tıpkı Lviv Gezilecek Yerler içerisindeki belediye binası gibi tarihi bir yapıdan oluşuyor. Girişteki sütunları ile dikkatleri üzerine çeken belediye binası, ayrıca karşısında geniş meydan sayesinde turistlerin uğrak noktası durumundadır. Odessa gezilecek yerler arasında ziyaret ederek, güzel bir fotoğraf çektirebilirsiniz. Ayrıca belediye binasının tam önünde bir de savaş topları bulunuyor.


8. İstanbul Parkı

İstanbul Parkı

Evet, yanlış duymadınız. Odessa gezilecek yerler arasında bir de İstanbul Parkı bulunuyor. Osmanlı yönetimindeki Odessa’yı canlandırmak ve Türk kültürünü yansıtmak için birçok heykel bu parkta bulunuyor. Ayrıca ağaçlar arasından güzel bir Karadeniz manzarasını da ziyaretçilerine sunuyor. Bizden bir simge olduğu için Odessa ziyaretiniz sırasında görmeden dönmek olmaz. Özellikle Odessa-İstanbul yapıtının önünde bir hatıra fotoğrafı çektirebilirsiniz.


9. Primorsky Bulvarı

Primorsky Bulvarı

Potemkin Merdivenleri’nin yukarısında İstanbul Parkı’nın hemen yanı başında olan Primorsky Bulvarı’nı da gezip görebilirsiniz. Bulvar içerisinde bulunan fünikülere binerek, Potemkin Merdivenleri manzarasını havadan görebilirsiniz.

Ayrıca bulvar içerisinde Odessa döneminin ilk valisi olan Richelieu Dükü’nün anıtı ve Aleksandr Puşkin’inde bir heykeli bulunmaktadır.


10. Vorontsov Sarayı

Vorontsov Sarayı

Odessa içinde özel bir yeri olan Vorontsov Sarayı’nı da gezi planınıza eklemeyi öneririz. Ancak biz içini göremedik, çünkü Odessa’yı ziyaret ettiğimiz sırada restorasyon için kapalıydı. Sizin ziyaretiniz sırasında açık ise kesinlikle girip içini görmenizi öneririz.

Edindiğimiz bilgiye göre saray 1830 yılında, subay olan Mikhail Semyonovich Vorontsov tarafından yaptırılmış. Hayatın sonuna kadar da bu saray da yaşadığı girişteki bilgilendirme metinlerinde mevcut. Ayrıca bilgi metinlerinde yazana göre Kırım Savaşı sırasında yaşanan bombardıman sonucu birçok top mermisi sarayın zemin bölümündeki duvarlara sıkışmış durumda. Bugün halen mermiler duvarlarda bulunuyormuş.


11. Arkeoloji Müzesi

Arkeoloji Müzesi

Odessa gezilecek yerler olarak birçok farklı alternatifi ziyaretçilerine sunuyor. Bu yerlerden biri ise Arkeoloji Müzesi diyebiliriz. Müzenin içerisinde birçok eser bulunurken, birçok ülkenin tarihini de gözler önüne seriyor. Müzenin ilginç olan yanı ise 1825 yılında inşa edilmiş olması ve Ukrayna tarihinin ilk müzesi olmasıdır. Kiev veya Lviv’i gibi büyükşehirlerin aksine ilk müzenin Odessa’da kurulması merak uyandırıyor.


12. Odessa Şehir Parkı

Şehir Parkı

Odessa Şehir Parkı, lokale karışmayı seven ve doğa tutkunu turistlerin dinlenme noktası diyebiliriz. Odessa’nın en eski parkı olarak adlandırılan Şehir Parkı’nda kısa bir mola verebilirsiniz. Özellikle yaz aylarında ziyaret edenler park içerisinde sıklıkla; etkinlik, konser ve tiyatro oyunları görebilir.


13. Batı ve Doğu Sanatı Müzesi

Kaynak: Wikimedia

Opera Binası’nın çevresinde bulunan açık mavi tonu ile dikkatleri üzerine çeken Batı ve Doğu Sanatı Müzesi de gezilecek noktalar arasında diyebiliriz. Odessa gezisi için vaktiniz var ise uğrayın diyebiliriz. Çünkü adında Batı ve Doğu kelimeleri olsa da, neredeyse sadece batı ülkelerinin sanat parçaları sergileniyor. Kısıtlı zamanı olanlar için farklı noktaları gezmek daha yararlı olabilir.


14. Langeron Plajı

Langeron Plajı

Karadeniz’in karşı kıyısında denize girmek nasıl bir his? Öğrenmek istiyorsanız, Odessa gezilecek yerler içinde Langeron Plajı’nı ziyaret ederek tadabilirsiniz. Odessa’da birçok plaj bulunsa da en bilineni Langeron Plajı diyebiliriz. Haziran, Temmuz aylarında Ukraynalıların denize girdiği bu plajı ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Odessa Festivalleri’nin birkaçı da bu plajda düzenlenmektedir.


15. Shevchenko Parkı

Shevchenko Parkı

Eskiden bir Osmanlı Kalesi’ne ve daha sonra da bir Rus Çarı Kalesi’ne ev sahipliği yapan bu parkı da Odessa gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. İçerisinde anıtlar, heykeller, kale kalıntıları ve bir pasaj bulunan Shevchenko Parkı, ayrıca güzel bir Karadeniz manzarasını da beraberin de sunuyor. Özellikle hafta sonu seyyar yemek tezgahlarının durağı haline gelen bu noktada, lokal lezzetleri deneyebilirsiniz.


16. Odessa Yeraltı Mezarları

Yeraltı Mezarları

Gezi rotanız için de farklı bir keşif yapmak isterseniz, Odessa’nın kuzeyinde bulunan Nerubayskoye bölgesindeki yeraltı mezarlarını da ziyaret edebilirsiniz. Bir tur eşliğinde gezmeniz de yarar var. Çünkü mezarların olduğu bölümler bir labirent gibi uzayıp gidiyor. Birçok rivayet olsa da en mantıklısı olanı II. Dünya Savaşı’nda yeraltına saklanan insanların, mezarı olduğuna dairdir. Odessa gezilecek yerler yazımızın en ilginç noktası diyebiliriz.


17. Odessa Limanı

Odessa Limanı

Odessa’da gezilecek bir yer bırakmadığınızı düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Potemkin Merdivenleri çevresinden dolaşarak Odessa Limanı’na ulaşabilirsiniz. Kıyının karşı yakasından Karadeniz’i seyretmek için vakit ayırabilirsiniz. Liman geziniz sırasında birkaç heykele denk gelerek, deniz ürünleri restoranlarına ulaşabilirsiniz.

Odessa Nerede?

Odessa Ukrayna’nın önemli liman şehirlerinden biridir. Tarihi eski olmakla birlikte Karadeniz’e olan limanı sayesinde ticaret için de önemli bir şehir konumundadır. Ukrayna’nın güneyinde Karadeniz kıyısında olan bu şehrin, karşı tarafında da Kırım bulunmaktadır.

Odessa Uçak Bileti

Ukrayna’yı ziyaret ederek Odessa’yı dolaşmak istiyorsanız. Birçok farklı rota ile Odessa’ya ulaşabilirsiniz. İstanbul’dan Odessa’ya direkt uçuşlar ile varmanız mümkün. Pegasus, Türk Hava Yolları ve farklı hava yolları ile Odessa’ya ulaşabilirsiniz. İstanbul – Odessa arası 1.5 saat sürmektedir. Odessa’ya uygun bilet fiyatları ile uçmak istiyorsanız da, en ucuz uçak bilet siteleri yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

 

 

RELATED ARTICLES
Continue to the category

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gezi Notları