Ana SayfaYurt DışıAvrupaBelarus Gezilecek Yerler | Belarus Gezi Rehberi

Belarus Gezilecek Yerler | Belarus Gezi Rehberi

Rustik mimarisi ve 2.Dünya Savaşı’ndan kalma havası ile tarihin izini taşıyan Belarus bir diğer adı ile Beyaz Rusya gezilmeye değer bir ülke. Hem gezi planınızı kolaylaştırmak hem de detaylı bilgiler vermek adına Belarus gezilecek yerler yazımızı sizin için hazırladık.

Belarus Gezilecek Yerler

Belarus Ulusal Kütüphanesi (Belarus National Library)

Belarus Ulusal Kütüphanesi

Ülkenin başkenti Minsk’te yer alan Belarus Ulusal Kütüphanesi 2006 senesinde açılmıştır. Belarus gezilecek yerler listesinde ilk durağınız olabilir. Ülkenin çeşitli konudaki bilgi ve kültürünün toplandığı yerdir. Rusça eserlerin de bulunduğu bu kütüphane, dünyanın en büyük üçüncü kütüphanesi konumundadır. Klasik kütüphanelerden farklı olarak oldukça tarz ve modern şekilde yapılmış olan bina tasarımı ile de görenlerin ilgisini çekmektedir. Dış tasarımında ışıklar ile yapılan gösteriler kütüphane ziyaretçilerinin büyük beğenisini topluyor. 2006 senesinden beri elindeki koleksiyonunu giderek genişleten kütüphanede yaklaşık olarak 3.5 milyon yazılı eser olduğu tahmin edilmektedir. Bu devasa büyüklükteki milli kütüphaneyi ziyaret edebilirsiniz. Turistlere özel olarak hazırlanmış olan asansör ile en üst kata gidip manzara eşliğinde kütüphanenin kafesinde oturabiliyorsunuz. Minsk kentinde belirgin bir gözlem evi ve noktası bulunmuyor. Bu sebepten bu kütüphanenin teras katı sizin için bir açık gözlem evi görevi görebilir. Buradan Minsk kentinin tadını çıkarabilirsiniz.


KGB Merkezi

Belarus KGB Merkezi

Belarus gezilecek yerler planınıza mutlaka dahil etmeniz gereken bir nokta. Sovyetler Birliği’nin dağılması ile birlikte Belarus istihbarat ajansı olarak bilinen KGB’nin resmi binasıdır. Belarus cumhurbaşkanına bağlı olan bu istihbarat biriminin binasını mutlaka görmelisiniz. Önünde fotoğraf çekmeye çalışırken dikkat etmenizde fayda var. Fotoğraf çekerken ajanlar tarafından ayak üstü sorguya çekilmeniz mümkün.


Savaş ve Tarih Müzesi

Savaş ve Tarih Müzesi

Belarus, Nazilere karşı çok büyük mücadele verip günümüze kadar yapmış olduğu fedakarlıklar sonucunda ulaşmış bir ülkedir. Başkentte yer alan Savaş Müzesi, 142 binin üzerinde bulunan savaş parçası ile kentin en büyük müzelerinden biri olarak misafirlerini ağırlamaktadır. Belarus’un sahip olduğu acı tarihini, yakın dönemi ve eski dönemlerine ait belgeleri bu müzede bulabilirsiniz. Minsk kentinde tarihi bir binanın içerisinde yer alan müze misafirlerini beklemektedir. Belarus tarihini en net ve kapsamlı bir şekilde anlatan tek müze olduğu için gezi rotanızda bu müzeyi de görmeniz gerekmektedir.


Bağımsızlık Meydanı

Bağımsızlık Meydanı – Belarus

Belarus gezilecek yerler içerisinde fotoğraflık en iyi yerlerden biri de Bağımsızlık Meydanı diyebiliriz. Minsk kentinin kalbinde yer alan ve etrafında birçok önemli noktası bulunduran kent merkezidir. Kentin en popüler noktalarından biridir. Eski ismi Lenin Meydanı’dır. Hemen etrafında belediye binasını ve Simon Kilisesi’ni bulabilirsiniz.


Oktyabrskaya Meydanı

Oktyabrskaya Meydanı

Minsk kentinin önemli meydanlarından biridir. Ekim meydanı ismi ile de bilinir. Savaş Müzesi ve Minsk sarayı gibi önemli yerlere oldukça yakın bir meydandır. Bu meydanın yanındaki hemen ara sokaklarda hediyelik eşya dükkanları ve kahve dükkanlarını bulabilirsiniz.


Zafer Meydanı (Victory Square)

Zafer Meydanı

Beyaz Rusya’nın savaş geçmişi oldukça çok olduğundan askerlere, savaşlara ve alınan galibiyetlere adanan birçok yer görebilirsiniz. Zafer Meydanı, Bağımsızlık caddesine ve Zakharau Caddesi’nin kesişim noktasında yer alır. Zafer Meydanı ve anıtı Belarus ile ilgili görsellerde karşınıza çıkabilecek sembol noktalardan biridir. Zafer Anıtı meydanın tam orasında yer alır ve 38 metre uzunluğa sahip taş sütundur. Özel günlerde bu meydanda toplanılır gösteriler düzenlenir.


Taş Park (Park of Stones)

Belarus Taş Park

Taş Park “Belarus Ulusal Bilimler Akademisine” bağlıdır. Açık havada müze oluşturma fikri ile yola çıkılmıştır. Ortalama 16 dönümlük bir alana kurulmuş olan eşi benzeri olmayan buzul kayası koleksiyonu, buzul kayalarını inceleme ve deneysel temel ismi ile anılmıştır. Belarus’un başkenti Minsk’te kurulan bu park için yaklaşık olarak 2130’dan fazla buzul taşı toplanarak birbiri ile uyumlu bir şekilde bir araya getirildi. Belarus nam-ı diğer Beyaz Rusya topraklarında yer alan bu güçlü kayalar uzun süredir varoluşu ile dikkatleri üzerine çektiğinden görülmeye değer bir parktır. Bu park 24 saat açıktır. Belarus gezisi sırasında istediğiniz saatinde ziyaret edebilirsiniz.


Grafiti Sokağı

Belarus Graffiti Sokağı

Seyahatiniz boyunca gezip dolaşıp görmüş olduğunuz yerler kadar hayal gücünüzün sınırlarını aşacak, ufkunuzu genişletecek, yeni ve değişik mekanlar görebilmek de oldukça önemlidir. Belarus’ta Minsk gezinizde görülmesi gereken yerler listenizde belki de en aklınızda kalacak olan yer burasıdır. Kimi zaman siyasi kimi zaman da popüler olaylara değinerek yapılmış olan atıflar bu sokağı oluşturmuştur. Bu sokağı baştan aşağı gezerken Minsk gezinizi ölümsüz kılacak şahane fotoğraflar çekebilirsiniz.


Aziz Simon ve Helena Kilisesi

Aziz Simon ve Helena Kilisesi

Belarus tarihi dokusu ile büyüleyici bir yerdir. En önemlisi bu tarihi dokuları korumayı çok iyi başarmışlar. Minsk’te Bağımsızlık Meydanı’nın tam ortasında yer alan bu yapı Kızıl Kilise ismi ile de bilinmektedir. 1910 senesinde yapılmış olan bu büyüleyici yapı günümüze kadar tüm ihtişamı ile ulaşmayı başarmıştır. Belarus’ta yer alan ve Katolik Kiliseleri arasında en güzel tasarıma sahip olan Aziz Simon Kilisesi mimari yapısı ile Belarus’un sembollerini üzerinde taşıyan oldukça önemli bir dini noktadır. Yapıldığı günden bu yana tabi ki birçok restorasyon işlemi geçirmiştir. Yine de görkemli yapısı ile her göreni kendine hayran bırakmıştır. Cephesinde yer alan kızıl renkten dolayı kızı kilise ismi ile de bilinmektedir. Belarus gezilecek yerler sıralamasında bu kiliseyi de listenize mutlaka eklemelisiniz.


Holy Spirit Kilisesi

Holy Spirit Kilisesi

Minsk’te yer alan en eski yapılardan biri de Holy Spirit Kilisesi’dir. İki kulesi bulunan bu kilise bir Ortodoks katedralidir. İlk yapıldığı hali yaşanılan savaşlar esnasında hasar gördüğü için yeniden restore edilip yapılan Holy Spirit Kilisesi ülkede yer alan önemli dini noktalardan biridir. Eğer daha önce bir Ortodoks Katedrali’ni gezmediyseniz buranın gerçek görüntüsünü ve halini daha iyi anlayıp, yapılan dini ayinleri izlemek sizin için inanılmaz bir deneyim olacaktır.


Saint Elisabeth Manastırı

Saint Elisabeth Manastırı

Minsk kentinde kurulmuş olan bu manastır Aziz Elizabeth ve kardeşleri hatırasına kurulmuştur. Günümüze kadar ayakta durup faaliyetine devam etmiştir. Tanrının iradesini gerçekleştirme amacı ile halkın bir araya geldiği bu manastırda, yapılan döneme ait işlemeleri ve dönemi anlatan tabloları görebileceğiniz nadide yerlerden biridir. Dört kız kardeşin öyküsünü ve karanlık döneme ışık tutarak inanları aydınlattığı düşüncesi ile sık sık ziyaret edilen Aziz Elizabeth manastırı Minsk gezinizde görülecek yerler listenize eklenmeli.


Bolshoi Opera ve Bale Tiyatrosu

Bolshoi Opera ve Bale Tiyatrosu

Minsk’te yer alan Boşoy tiyatrosu dünyanın bilinen en eski opera binasıdır. Çok ünlüdür. Baleye ve operaya ilginiz varsa eğer bu büyüleyici atmosferde bu gösterileri izlemek size unutulmaz anlar yaşatacaktır.


Gözyaşı Adası

Gözyaşı Adası – Belarus

Bu büyüleyici ada Svislac nehri üzerinde yer almaktadır. Gözyaşı Adası’nda yer alan anıt Belarus gezisi içinde mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında gelecektir. Bu adadan özellikle de akşamları oturup şehrin büyüleyici manzarasını seyretmek sizin için unutulmaz bir deneyim olacaktır. Adada bulunan anıtın Afganistan’da ölen 700 askeri temsil ettiği söylenilmektedir.


Losycki Park

Losycki Park

Kentin en eski parklarından biridir. Bu parkı daha gördüğünüz anda diğerlerinden ayıracak olan en büyük fark 19. yüzyıldan kalmış olan malikanedir. Bu parkın bu kadar bilinmesindeki en büyük etken tabi ki doğası ve yürüyüş alanlarıdır. Ancak esasındaki nedeni malikanedir. 100 hektarlık bir alanın ortasında yer alan bu malikanede bin farklı bitki çeşidi bulunmaktadır.


Belediye Binası ve Parkı

Minsk Belediye Binası

Belarus’un gücünü temsil eden Minsk Belediye binası 1582 senesinde inşa edilip günümüze kadar ulaşmış olan ihtişamlı yapılardan biridir. 2012 senesinde restore işlemleri tamamlanıp yeniden ziyarete açılmıştır. Avrupa’da yer alan şehir binaları bizim ülkemizdeki binalardan farklı olarak, yaşanmışlığın hissedildiği ülkenin yaşamış olduğu gurur anlarının izlerini üzerinde bulundurduğundan görülmeye değer bir yerdir. Bu sebepten Özgürlük Meydanı gibi sembol bir yeri ziyaret ettikten sonra hemen yanında bulunan bu binayı da ziyaret etmeniz tavsiye edilir. İçerisinde farklı dönemlere ve farklı İmparatorluklara ait izler bulabilirsiniz. Eski dönem içerisinde hapishane olarak kullanılan odaları gezebilirsiniz.


Minsk Botanik Bahçeleri

1932 senesinde açılmış olan bu büyüleyici bahçe gerek bilimsel bir kuruluş olması itibari ile gerekse de ortamının huzuru ile birçok ziyaretçiyi kendisine çekmektedir. Botanik bahçe aynı zamanda içerisinde yapılan aktiviteler ile de ziyaretçilerin dikkatini çekmektedir. Açıldığı andan günümüze gelene kadar sürekli değişip gelişen ve günümüzdeki muazzam haline kavuşan bu bahçe yalnızca bilimsel çalışmaları ile değil insanların doğaya kaçışlarının da bir parçasıdır. Bahçede bulunan ve binden fazla bitki çeşitliliği ile güzel bir gün geçirebilirsiniz.


Minsk Hayvanat Bahçesi

Belarus’un başkenti olan Minsk’te yer alan bu hayvanat bahçesi kent sınırları içinde ki tek yerdir. Farklı ülke ve farklı kıtalardan bir araya gelmiş olan 400 egzotik hayvanı içinde bulundurmaktadır. Svisloch Nehri’nin yanında olması sebebi ile sene boyunca değişik türde göçmen kuşları da bu parkta kendisine yaşam alanı bulamaktadır. Aileniz ve çocuğunuz ile büyük bir keyif alarak gezebilirsiniz.

Belarus Vizesi

Belarus Vizesi

Vizenin getirdiği yorucu ve stresli dönemi sevmeyenler için güzel bir haberimiz var. Siz de Belarus gezilecek yerler planı içerisindeyseniz, Belarus ülkemizden vize istememektedir. Sadece pasaportunuz ile Belarus’u ziyaret edebilirsiniz.

Belarus Uçak Bileti

Belarus Uçak Bileti

Vize istemeyen Belarus için ülkemizden aktarmasız uçuşlar bulunmaktadır. Genellikle Minsk’e olan bu uçuşlar için üç havayolu şirketi kullanabilirsiniz. Türk Hava Yolları, Lufthansa ve Belarus hava yolu şirketi Belavia ile uçuşunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Belarus gezilecek yerler planınızdan önce tarihleri kontrol ederek en uygun bileti yakalamaya çalışabilirsiniz.

Belarus Nerede ve Nasıl Gidilir?

Belarus bir diğer ismi ile Beyaz Rusya olarak bilinir. Belarus gezilecek yerler araştırmanızdan önce kısaca Belarus’u tanımak önemlidir. En bilinen popüler şehri Minsk’tir. Hatta bu kentin popülerliği ve bilinirliği Belarus’tan dahi fazladır. Belarus Avrupa kıtasında yer alır ve doğu bölgesinde Rusya ile batı bölgesinde Polonya, Letonya ve Litvanya, güneyinde Ukrayna ile komşu sınırını oluşturur. Belarus esasında tam olarak Orta Avrupa’nın Kuzey Doğu Bölgesi’nde yer almaktadır.

Belarus Seyahat Sağlık Sigortası

Belarus ülkemiz için vize istemiyor ancak tüm seyahatler de sağlık sigortasını da zorunlu tutuyor. Belarus gezisi için en önemli noktalardan biri de sağlık sigortasıdır. Belarus seyahat sağlık sigortanızı ister ülkemizde yaptırabilirsiniz, isterseniz de Belarus’a indiğiniz de yaptırabilirsiniz. Belarus’ta yaptırmak isterseniz havalimanında size bir form verilecek ve bunun doldurulması istenecektir. Form içerisinde nerede kalacağınızı, dönüş tarihinizi ve kişisel bilgilerinizi içeren sorular mevcut. Bunları doldurduktan sonra seyahat sağlık sigortasının ücretini ödeyerek Belarus’a giriş yapabilirsiniz.

Belarus Para Birimi

Belarus Para Birimi

Belarus’un para birimi Belarus Rublesi’dir. Bu para birimin uluslararası alandaki kodu BYR sembolü de BR’dir. Belarus rublesi Rusya’nın kendi para birimi olan Rus rublesi yerine tüm dünyada hakim olan Amerikan dolarına bağlı kılınmıştır. Şu anda bir Belarus rublesi 3.55 TL’ye eşdeğerdir. Aslında bu içeriği yazdığımız da bu kurdaydı. 

Belarus Başkenti

Belarus Başkenti

Belarus’un başkenti popülerliği oldukça yüksek olan Minsk kentidir. Turistlerin yoğun uğrak yeri olan bu kent ülkenin ekonomi, ticaret, sanat ve eğitim merkezidir. Devasa büyüklükteki sokakları yerli yabancı binlerce turistin ilgisini çeken alışveriş mağazaları ve renkli gece hayatı ile Minsk gezilecek yerler arasında kendine yer bulmaktadır.

Belarus Gece Hayatı

Belarus Gece Hayatı

Belarus gezilecek yerler içerisinde iyi bir eğlence arıyorsanız, doğru yerdesiniz. Belarus’un başkenti Minsk aynı zamanda eğlence sektörünün de önde gelen kentidir. Belarus gece hayatı hem uygun fiyatı hem de eğlenceleri ile oldukça dikkat çekmektedir. Oldukça lüks mekanlar ve gece kulüpleri bulunmaktadır hepsi son derece şık ve modern yapılardır. Kışın birçok kulüp ve casino yoğun talep görmektedir. Ülkeye giden turistler bu renkli gece hayatı ile eğlenceli geceler geçirmektedir. Ukrayna ve Rusya gibi ülkelerde gece hayatı deneyimine sahip olanlar Minsk gece hayatının çok daha kaliteli olduğunu söylemektedir. Gece kulüpleri gece 12 ve 1 gibi dolmaya başlayıp sabahın ilk ışıklarına kadar dolu dizgin devam etmektedir. Dozarı Night Club, Black House Minsk, Madison Royal Club, Next Night Club bilinen en popüler mekanlardır.

Belarus Otelleri

Belarus Otelleri

Belarus ne çok pahalı ne de çok ucuz bir ülkedir. İstanbul gibi olduğunu varsayabiliriz. Her kesime uygun alternatifler bulunmakta. Minsk başkent olduğundan dolayı fiyatlar bir tık daha yüksek diğer kentlere göre. Belarus gezi rehberi için birçok otel fırsatının karşınıza çıkacağını göreceksinizdir. Çok konforlu bir tatil geçirip yüksek rakamlarda ödeyebilirsiniz. İsterseniz de daha ekonomik otelleri de tercih edebilirsiniz. Özellikle konaklamanızı Belarus gezilecek yerler planından önce ayarlamanız yararınıza olacaktır. Minsk kentinin tam ortasında yer alan Crown Plaza çok tercih edilen otellerden yalnızca biridir. VİP Aparment in Minsk, Welcome Center Apartmant, Grand Apartment, Garni Hotel, President Hotel, Apartment in the historic center, Hotel Minsk, Swedish Studio at Myasnikova, Arenda Apartments 4, otel sayfalarındaki puanlamalarda en yüksek puan alan otellerdir. Gitmeden önce bu otelleri inceleyip bütçenize uygun olanı için rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Belarus’ta Ne Yenir?

Belarus Gezilecek Yerler – Draniki Yemeği

Belarus gezilecek yerler yazımızda en lezzetli bölüme geldik. Belarus’un milli mutfağı yüzyıllar önce şekillenmiştir. Pek çok kişi mutfağının zengin olmadığını söylemektedir. Ancak yemek tariflerinin sayısı oldukça fazladır. Birçok işletme özellikle ekmekleri kendi tarifleri ile kendileri pişirirler. Gelenekselleşmiş olan Belarus ekmeği milli mutfaklarının gurur kaynağıdır. Mayasız olarak çavdar unu ile yapılır bu ekmek. En bilinen yemeği “Draniki”dir. Ülkenin sembol yemeklerinden biridir. Evde yapılan doğal sucuklar, maçanka, vereşçaka, kletski, patates köftesi ve değişik birçok çorba çeşidi Belarus’a gidince yemeden dönmemeniz gereken lezzetlerin başında gelmektedir. Genel olarak yemekler sebze ve bakliyat ağırlıklıdır. Süt ürünleri grubunda en çok tükettikleri ürünler inek ve keçi sütünden yapılmış olan beyaz peynir ve tereyağıdır. Buna ilave olarak kremada örnek verilebilir. Belarus mutfağı için sıra dışı olduğunu söylemek gerek.

Belarus gibi daha birçok Avrupa ülkesi hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, Avrupa kategorimize göz atmak için tıklayın.

RELATED ARTICLES
Continue to the category

1 Yorum

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gezi Notları