Ana SayfaYurt DışıAvrupaÜsküp Gezilecek Yerler | En İyi 28 Yer #2024

Üsküp Gezilecek Yerler | En İyi 28 Yer #2024

Mekedonya’nın kalbi olan Üsküp, sizi farklı bir yolculuğa çıkaracak diyebiliriz. Başlı başına tarihi, güler yüzlü insanları ve lezzetli yemekleriyle güzel bir vakit geçirebilirsiniz. Seyahat planınızı daha kolay hale getirmek için Üsküp gezilecek yerler yazımızı okuyarak, bu şehri karış karış gezebilirsiniz. Gelin Üsküp’te gezilecek yerleri birlikte keşfedelim.

Üsküp Gezilecek Yerler

1. Üsküp Kalesi

Üsküp Kalesi

Üsküp gezisi sırasında ziyaret edeceğiniz noktaların başında gelen Üsküp Kalesi görülmeye değer bir yer diyebiliriz. Sunduğu eşsiz Üsküp manzarısıyla beraber şehrin tarihi hakkında da bizlere bilgiler sunmaktadır.  Bizans ve Osmanlı dönemlerinde heybetli günlerini geçiren Üsküp Kalesi’ni ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.


2. Makedonya Meydanı

Makedonya Meydanı

Üsküp’e mistik bir hava katan Makedonya Meydanı’da ziyaretimiz sırasında bizi kendine hayran bırakmıştı diyebiliriz. Üsküp ziyaretiniz sırasında ilk uğrayacağınız nokta olan Makedonya Meydanı’ndan; Büyük İskender Heykeli, Makedonya Kapısı, Taş Köprü ve Makedonya Arkeoloji Müzesi’ni kolaylıkla görebilirsiniz.


3. Taş Köprü

Taş Köprü

Üsküp gezilecek yerler arasında bulunan Taş Köprü’yü de ziyaret etmenizi öneririz. Vardar Nehri’nin üzerine inşaa edilen bu köptü fotoğraf çekilmek için de güzel bir nokta diyebiliriz. Şehre tarihi ve mistik bir hava veren Taş Köprü’den ufak adımlar ile geçebilir ve anın tadını çıkarabiliriz. Ayrıca Taş Köprü’nün sol tarafında 2. Dünya Savaşı’nda vurulan Üsküplüleri anma plaketini de görebilirsiniz.


4. Makedonya Kapısı

Makedonya Kapısı

Üsküp’ün hatta Makedonya’nın en önemli simgeleri arasında gösterilen Makedonya Kapısı’na da mutlaka uğramanızı tavsiye ederiz. 2012 yılında inşa edilmesine rağmen Üsküp için ayrı bir hava yaratan Makedonya Kapısı’nın üzerinde, Makedonya tarihinde önemli yer tutan kişilerin kabartmaları bulunmaktadır.


5. Büyük İskender Heykeli

Üsküp – Makedonya

Üsküp gezilecek yerler içerisinde en popüler bir diğer nokta ise Büyük İskender Heykeli diyebiliriz. Yunanistan ile anlaşmalar sonucu bu heykelin adı “Atlı Savaşçı Heykeli” olsa da, bir çok kişi hala Büyük İskender Heykeli olarak tanımlamaktadır. Makedonya Meydanı’nın tam ortasında bulunan heykel etrafında jenerik fotoğraflar çekebilir ve kısa bir yürüyüşün ardından kahve molası verebilirsiniz.

 


6. Makedonya Arkeoloji Müzesi

Makedonya Arkeoloji Müzesi

Üsküp’ ziyaret ettiğinizde Makedonya tarihi hakkında en net bilgiyi Makedonya Arkeoloji Müzesi’nden kolaylıkla alabilirsiniz. Üsküp gezilecek yerler arasında en çok fotoğraf çelkilen noktalardan biri burası diyebiliriz. Siz de Taş Köprü’den karşıya geçerek Makedonya Arkeoloji Müzesi’ne varabilir ve köprü üzerinde müzenin ihtişamına tanıklık edebilirsiniz.


7. Türk Çarşısı / Eski Çarşı

Eski Çarşı (Kaynak: Wikimedia)

Adına hem Türk Çarşısı hem de Eski Çarşı denilen bu yer Makedonya Meydanı’ndan sonra Üsküp’ün en önemli turistik bölgesi diyebiliriz. 12. Yüzyıldan kalma aktif ticari hayatın devam ettiği Türk Çarşısı’nın adı Osmanlı zamanından gelmektedir. Birçok hediyelik eşya alabileceğiniz ve kahve molası verebileceğiniz bu çarşıya da uğrayarak Üsküp’ü yakından tanıma fırsatı yakalayabilirsiniz.


8. İsa’nın Yükselişi Kilisesi

Kilise avlusundaki “Gotse Delçev” lahiti

Üsküp gezi planınıza, şehrin en eski Ortodoks kilisesini de eklemeyi unutmayın. Üsküp içerisinde bulunan İsa’nın Yükselişi Kilisesi’ni ziyaret ettiğinizde sizi ilk olarak muhteşem bir ahşap işçiliği karşılayacak diyebiliriz. Şehrin dini simgesi haline gelmiş bu yeri ziyaret ederek Makedonya’nın dini tarihi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.


9. Rahibe Teresa’nın Evi

Rahibe Teresa’nın Evi

Adına aşina olduğunuz Rahibe Teresa’nın Üsküp doğumlu oldğunu biliyor muydunuz? Üsküp turu yaparken Makedonya Caddesi üzerinde Rahibe Teresa’nın doğduğu evide ziyaret edebilir ve 1979 yılında aldığı Nobel Barıl Ödülü hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.


10. Ohrili Aziz Clement Kilisesi

Ohrili Aziz Clement Kilisesi

Makedonya’nın dini tarihe aydınlık tuttuğunu belirtmiştik. Üsküp’ün merkez noktasında yükselen Ohrili Aziz Clement Kilisesi’de bu tarihe ışık tutan kiliselerden biri. Üsküp gezisi sırasında merak edenler için kısaca uğranacak ve gezilecek bir kilise diyebiliriz.


11. Vodno

Vodno, Üsküp

Tam adıyla Sredno Vodno olarak bilinen bu yer, Üsküp’ün panaromik manzarasını sizlere sunuyor diyebiliriz. Teleferik ile keyifli bir yolculuğun ardından ulaşacağınız Vodno’da yürüyüş yapabilir, Üsküp manzarasını seyredebilir ve manzaraya karşı güzel bir kahve içerebilirsiniz. Ayrıca tepede bulunan manastırı da gelmişken gezebilirsiniz.


12. Milenyum Haçı

Milenyum Haçı

Vodno’ya çıktığınızda yürüyerek tepenin en uç noktasına ulaşabilirsiniz. Bu uç notkada ise sizi bekleyen Milenyum Haçı’nı görebilir ve fotoğraf çekilebilirsiniz. Üsküp gezilecek yerler içerisinde olan ve 1000 metre yüksekliğindeki Milenyum Haçı’nı ziyaret ederken, Üsküp manzarasının da tadını çıkarabilirsiniz.


13. Davud Paşa Hamamı

Davud Paşa Hamamı

Üsküp’te hep bizden kalma izler göreceğiniz aşikar. İşte bunlardan biri de Davud Paşa Hamamı diyebiliriz. Osmanlı vezirlerinden olan Davud Paşa tarafından inşa ettirilen bu hamam, Üsküp gezilecek yerler arasında önemli bir yer diyebiliriz. Günümüzde sanat galerisi olarak turistleri ağırlasa da, geziniz sırasında bizden izleri yakından bulacağınıza eminiz.


14. Kurşunlu Han

Kurşunlu Han

Osmanlı döneminde tüccarların ve gezginlerin konakladığı Kurşunlu Han’ıda Üsküp ziyaretiniz sırasında gezebilirsiniz. 19. Yüzyıla kadar konaklama görevini yerine getiren Kurşunlu Han daha sonra hapishaneye çevrilerek mahkumların tutulduğu yer olarak konumlandırılmış. Günümüzde sinema ve sanatsal aktiviteler için kullanıldığından, güzel bir programa denk gelmeniz çok olası diyebiliriz.


15. Sulu Han

Sulu Han (Kaynak: Wikimedia)

Osmanlı izlerini çok fazla gördüğümüz Üküp’te, döneminde ticaret merkezi olarak hizmet vermiş Sulu Han’ı da ziyaret edebilirsiniz. 1450 yılından beri ayakta olan Sulu Han’ı gezerken Osmanlı izlerini yakından görebilirsiniz. Şu an hala açık olsa da sanat galerisi olarak faaliyet göstermektedir.


16. Mustafa Paşa Camii

1492 yılında Osmanlı veziri Mustafa Paşa tarafından yaptırılan camiiyi de ziyaret ederek Üsküp’ün Osmanlı’yı hatırlatan yüzünü görebilirsiniz. Üsküp Kalesi’nin girişinin tam karşısında bulunan Mustafa Paşa Camii’de beyaz motifler üzerine eklenen çini sanatlarını görerek, Osmanlı izlerini takip edebilirsiniz.


17. Üsküp Saat Kulesi

Üsküp Saat Kulesi

Üsküp’ü ziyaret ettiğinizde uğrayabileceğiniz bir diğer nokta ise Üsküp Saat Kulesi diyebiliriz. Eski Çarşı’nın içerisinde bulunan saat kulesi, Osmanlı’nın ilk saat kulesi olma özelliğini de taşıyor. Saat kulesine bir çıkış olmasa da fotoğraf çekmek ve bilgi edinmek için vaktinizi ayırabilirsiniz.


18. İskender Bey Anıtı

İskender Bey Anıtı (Kaynak: Wikimedia)

Balkanların birlik ruhunu simgeleyen İskender Bey Anıtı’da Üsküp içerisinde uğranabilecek noktalardan biridir. Osmanlı’ya karşı direnen Arnavutluk komutanı olan İskender Bey, Balkan savunmasında önemli rol oynamış ve Arnavutluk’un bağımsızlığının önemli simgelerinden biridir. Üsküp’te heykelinin bulunması ise duyulan saygı ve Balkan ülkelerinin güçlü tarihi bağları diyebiliriz.


19. Üsküp Şehir Müzesi

Üsküp Şehir Müzesi

Üsküp gezilecek yerler içerisinde eski bir tren garından müzeye dönüştürülen Üsküp Şehir Müzesi’ni de ziyaret edebilirsiniz. Üsküp’ün arkeoloji, etnik ve sanatsal tarihinden eserleri bulabileceğiniz müze için ortalama 1-2 saat ayırmanız yeterli olacaktır.


20. Makedon Bağımsızlık Mücadelesi Müzesi

Makedon Bağımsızlık Mücadelesi Müzesi

Vardar Nehri’nin sol tarafında yer alan Bağımsızlık Mücadelesi Müzesi, Makedonya’nın kronolojik tarihini gözler önüne seriyor diyebiliriz. Makedonya’nın eski çağdan itibaren sosyalizm dönemine kadar birçok tarih aralığındaki eserler bizlere sunuyor. İçerisinde Makedonların önem verdiği kişilerin bal mumu heykelleri, savaş aletleri ve geçmiş Makedonya yaşamına dair eşyaları barındırıyor.


21. Üsküp Çağdaş Sanat Müzesi

Üsküp Çağdaş Sanat Müzesi

“Hep tarihe yolculuk edecek değiliz, biraz da günümüzde ne oluyor? diyebilirsiniz. Kale bölgesi içerisinde yer alan Üsküp Çağdaş Sanat Müzesi bu cümlenize karşılık vererecektir. Üsküp gezisi sırasında vaktiniz var ise ve sanata meraklıysanız uğrayarak, güncel sanatsal aktivitelere katılarak keyifli bir vakit geçirebilirsiniz.


22. Aziz Panteleimon Kilisesi

Aziz Clement ve Panteleimon Kilisesi

Üsküp’ten kısa bir yolculuk yaparak Bizans döneminden kalma Aziz Panteleimon Kilisesi’ni de ziyaret edebilirsiniz. 1164 yılında inşa edilen Aziz Panteleimon Kilisesi’nin günümüzde hala ibadethane olarak kullanıldığını belirtmemizde fayda var. Lokal bir bölgede olan kiliseyi ziyaret ederken, ek olarak Makedon bölgesel yaşamına da tanıklık edebilirsiniz.


23. Matka Kanyonu

Matka Kanyonu

Üsküp turu sırasında vaktiniz var ise olmazsa olmazlardan olan Matka Kanyonu’nu da ziyaret ederek keyifli bir vakit geçirebilirsiniz. Makedonya’nın muhteşem doğasını gözler önüne seren bu kanyonda, tekne turu yapabilir ve manzara eşliğinde güzel bir yemek yiyebilirsiniz.

Daha fazla okuma: Makedonya Gezilecek Yerler


24. Aziz Andre Manastırı

Aziz Andre Manastırı (Kaynak: Wikimedia)

Matka Kanyonu’nu ziyaret ettiğiniz sırada kısa bir yürüyüş ile ulaşabileceğiniz ve tam Treska Nehri’nin yanında bulunan Aziz Andre Manastırı ile de güzel bir günü tamamlayabilirsiniz. Manastırın nehre bakan tarafındaki küçük sahil sayesinde Treska Nehri’ni izleyebilir, dilerseniz de küçük tekneler ile bir tur yapabilirsiniz.


25. Tumba Madzari

Tumba Madzari

Üsküp gezisi ile M.Ö 6000 yıllarına yolculuk yapmak ister misiniz? İşte Tumba Madzari sizi tam olarak böyle bir yolculuğa çıkaracak diyebiliriz. Neolotik dönemden kalma yerleşim yeri olan Tumba Madzari sayesinde Makedonya’nın geçmişi hakkında derin bilgi sahibi olabilir ve insanlık tarihi hakkında şaşırtıcı bilgiler edinebilirsiniz.


26. Scupi Arkeolojik Alanı

Scupi Arkeolojik Alanı

Hem Makedonya yaşamını yakından tanımak hem de güzel bir araba yolculuğu yapmak isterseniz, Zlokukani Köyü’nde bulunan Scupi Arkeolojik Alanı’nı ziyaret edebilirsiniz. İçerisinde çok fazla eser bulunmasa da yolculuğu keyifli ve köy içerisindeki yaşamıda gözlemleyebileceğiniz için vaktiniz var ise tercih edilebilir.


27. Marko Manastırı

Marko Manastırı

Üsküp’e 20 kilometre uzaklıkta olan Marko Manastırı’da vaktiniz var ise ziyaret edebileceğiniz dini yapılar arasındadır. 1300 yılından itibaren ibadethane olarak kullanımaya devam eden Marko Manastı, Susica Köyü’nün içerisinde bulunmaktadır. Tabelalar sayesinde kolayca ulaşabileceğiniz bu manastırı erken saatlerde ziyaret etmenizi öneririz. Bizler yol çalışmalarına ve restorasyona denk geldiğimiz için ziyaret edemesekte, bir sonraki Üsküp ziyaretimizde gideceğimiz noktalar arasadın diyebiliriz.


28. Todor Proeski Arena 

Todor Proeski Arena

Bu sefer bir farklılık yaparak ilk defa bir gezi yazısı içerisinde stadyumu da ekledik diyebiliriz. Bunun en önemli nedeni Üsküp’te geçirdiğimiz zamanda burada bir maçı izleme şansı yakalamamız. Balkan ülkeleri arasında olan Makedonya, futbola düşkün bir ülke. Üsküp gezilecek yerler içinde vaktiniz var ise bir maça bilet alarak, buradaki maçın atmosferini deneyimleyebilirsiniz.

 

RELATED ARTICLES
Continue to the category

1 Yorum

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gezi Notları