Ana SayfaGüvenli SeyahatSırbistan Güvenli Mi? | Sırbistan Güvenli Seyahat

Sırbistan Güvenli Mi? | Sırbistan Güvenli Seyahat

Balkanların merak edilen ülkelerinden Sırbistan, Türk vatandaşları için de özel bir yere sahip. Bizans, Osmanlı ve Sovyet mimarisini bir arada görebileceğiniz bu ülkeye hala gitmediyseniz, ilk fırsatta gitmenizi tavsiye ederiz. Sırbistan’ı ziyaret edeceklerin sıklıkla sorduğu sorulardan olan “Sırbistan güvenli mi?” sorusunun cevabını da gelin birlikte inceleyelim.

Belgrad, Novi Sad, Niş gibi dikkat çekici şehirlere olan bu ülke için, Sırbistan güvenli bir ülke diyebiliriz. Ancak her ne kadar güvenli statüsünde olsa da gelin olası riskleri birlikte keşfedelim.

Sırbistan Seyahati İçin Riskler

GENEL RİSK: DÜŞÜK

Türk turistlerin oldukça fazla tercih ettiği destinasyonlardan olan Sırbistan güvenli ülkeler arasındadır. Sırbistan’da güvenli bir şekilde seyahat edebilir ve tüm ülkeyi baştan sonra güvenle kat edebilirsiniz. Sırp vatandaşları turistlere karşı oldukça kibar ve yardımcı diyebiliriz. Her ne kadar beş parmağın beşi bir olmasa da Sırbistan güvenli ülkeler listemizde diyebiliriz.

ULAŞIM RİSKİ: DÜŞÜK

Ulaşım ağının basit ve anlaşılır olduğu bu ülkede, ulaşım riskleri oldukça azdır. Her ne olursa olsun toplu taşımada özel eşyalarınıza dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca taksiye bindiğinizde de taksimetreyi kontrol etmenizde yarar var. Uber ve benzeri uygulamalar kullanmak ise nereye gideceğinizi ve ne kadar ödeyeceğinizi bilmenize yardımcı olacaktır.

HIRSIZLIK RİSKİ: ORTA

Her ülkede olduğu gibi hırsızlık riski Sırbistan için de yok diyemeyiz. Özellikle en büyük şehri olan Belgrad içerisinde dikkatli olmanızı ve toplu taşımalarda eşyalarınızı kontrol etmenizi tavsiye edebiliriz. Özellikle yan kesiciler için toplu taşımaların nimet olduğunu varsayarsak, buralarda daha dikkatli olmanızda yarar var.

DOĞAL AFET RİSKİ: DÜŞÜK

Doğal afetler için Sırbistan güvenli mi sorusunu inceleyecek olursak, genel anlamda güvenli olduğunu söyleyebiliriz. Son bir kaç yılda meydana gelen doğal afet sayısı ülkemize oranla çok düşük. Ülkenin kırsal alanlarında sel baskınları olabiliyor ancak ülkemizin Karadeniz bölgesine oranla bu risk seviyesi de oldukça düşüktür. Ülke genelindeki depremlerin ise nadiren ve küçük derecelerde meydana geldiğini söyleyebiliriz.

TERÖR RİSKİ: DÜŞÜK

Terör saldırı riski Paris, Londra gibi büyük Avrupa şehirlerine kıyasla neredeyse yok denecek kadar. İhtimal var ancak çok düşük seviyede bir ihtimal olduğunu da belirtmemiz gerekir.

DOLANDIRICILIK RİSKİ: ORTA

Yurtdışı seyahati gerçekleştiren biri genellikle dolandırılma risklerini bilir. İşte bu ülkelerden birisi de Sırbistan diyebiliriz. Birçok mekanda fazla para almak için çeşitli taktikler uygulanmaktadır. Özellikle eğlence mekanlarındaki adisyonlarda tükettiğinizden farklı fiyatlar görmeniz mümkün.

KADIN GEZGİNLER İÇİN RİSKLER: DÜŞÜK

Sırbistan kadın gezginler için güvenli bir ülke diyebiliriz. Özellikle Sırp kadınlarının sosyal bir yapısına sahip olması nedeni ile günün her saati dışarıda yalnız hissetmeyeceksinizdir. Ancak yine de karanlık ve ıssız sokaklarda geç saatlerde dikkatli olmanızda yarar var.

Sırbistan Gerçekte Ne Kadar Güvenli?

Misafirperver insanların ülkesi olan Sırbistan için birçok kriteri incelediğimizde evet, Sırbistan güvenli diyebiliriz. Ziyaretlerinizde misafirperverlik ve güler yüzle karşılaşacağınızı belirtebiliriz. Ancak her ülkede olduğu gibi burada temkinli ve dikkatli olmanızı öneririz.

Otostopla seyahat edenler için de her zaman bir risk faktörünün olduğunu ve bu risk faktörünün Sırbistan için de geçerli olduğunu belirtmeliyiz.

Bilgilendirme: Belgrad Büyükelçiliği

Sırbistan Sıkça Sorulan Sorular

Sırbistan Vize İstiyor Mu?

Sırbistan ve Türkiye arasında vize bulunmuyor. Sırbistan’ı ziyaret etme planınız var ise vize almadan pasaport ve uçak biletiniz ile 90 gün boyunca Sırbistan’da kalabilirsiniz.

Daha fazla okuma: Sırbistan Gezilecek Yerler

Sırbistan Para Birimi

Sırbistan’ın para birimi Sırp Dinarı’dır. Sırbistan‘ın uluslararası alandaki para kodu ise “RSD”’dir. Sırbistan hakkında bilgi verdiğimiz içerikte banknotları ve Sırp Dinarı hakkında daha birçok bilgi bulabilirsiniz.

Sırbistan Hava Durumu

Balkanlardan gelen soğuk hava basıncını sıklıkla duyuyoruz. İşte Balkan ülkelerinden biri olan Sırbistan kış aylarında çok soğuk, yaz aylarında da nemli ve sıcak olmaktadır. Bu yüzden Sırbistan tatilinizi planlamadan önce hava durumuna göz atmanızı öneririz.

Sırbistan Seyahat Sigortası

Seyahat sağlık sigortası için en iyi ülkelerden biri Sırbistan’dır. Sırbistan seyahat sağlık sigortası istememektedir. Daha iyi bir haber ise Sırbistan ve Türkiye arasındaki SGK anlaşması kapsamında SGK’dan alacağınız bir belge sayesinde, Sırbistan devlet hastanelerinde ücretsiz bir şekilde tedavi olabilirsiniz. Belirtmekte fayda var, garanticiler yurtdışı seyahati için özel olarak seyahat sağlık sigortası yaptırabilir.

RELATED ARTICLES
Continue to the category

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gezi Notları