Ana SayfaYurt DışıAvrupaEn Detaylı Rehber: Sırbistan Gezilecek Yerler #2024

En Detaylı Rehber: Sırbistan Gezilecek Yerler #2024

Eğlenceli ve her renkten insanı içerisinde bulunduran Sırbistan, tatillerde yurt dışını ziyaret eden kişiler tarafından oldukça sık tercih edilen bir ülkedir. Onlarca farklı milletten tarihi esintileri, renkli festivalleri ve gezilecek birçok doğal güzelliğin bulunduğu ülke için size biraz yardım etmek istedik ve Sırbistan Gezilecek Yerler listesini hazırladık!

Sırbistan Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Balkanların gözdesi Sırbistan’a hazırlıksız bir şekilde gitmenizi kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Öncelikle tamamen farklı kültüre sahip bir ülkeye gittiğinizin farkında olmalı nereleri gezeceğiniz, ülkenin kullandığı para birimi gibi bölgede işinize yarayacak temel bilgilere sahip olmalısınız. Sizler için işleri kolaylaştırdık ve bilmeniz gereken tüm bilgileri tek bir yazıda topladık. İşte Sırbistan Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

Sırbistan’a Nasıl Gidilir?

Sırbistan’ı ziyaret etmek isteyen turistlerin en merak ettiği soru ise “Sırbistan’a Nasıl Gidilir?” sorusudur. Vizesiz girilebilen ülkeler arasındaki en popülerinden birisi olan Sırbistan’a ulaşım için, Türkiye’den direkt uçuş bulunmamaktadır. Uçuşlar ülkenin başkenti olan Belgrad’da bulunan Nikola Tesla Havalimanı‘nda gerçekleşir. Ayrıca ulaşımın bir diğer şekli ise İstanbul’dan otobüsle ile kara yolunu kullanmaktır. Bu otobüsler ise Esenler otogarından kalkmaktadır.

TCDD’nin İstanbul-Kapıkule-Sofya-Bükreş tren hattında sefer yapan Bosfor Ekspressi’ne binilerek de Bulgaristan-Sofya geçişinden Sırbistan’a ulaşılabilir. Fakat bu ulaşım için transit vizesi koşulu bulunmaktadır.

Sırbistan Vizesi Nasıl Alınır?

Sırbistan, vizesiz gidilen ülkeler arasında Umuma Mahsus Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak koşulu ile vize alımından muaf bir ülkedir. Kısacası Sırbistan Türkiye vatandaşları için vize istememektedir. Sırbistan vizesi olmadan Sırbistan’ı kolaylıkla ziyaret edebilirsiniz. Hizmet, Hususi, Diplomatik Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları her türlü seyahatlerde 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaf tutulur.

Sırbistan Para Birimi

Sırbistan para birimi – Sırp Dinarı

Sırbistan’ın günümüzde kullandığı para birimi Sırp Dinarı’dır. Sırbistan’ın aksine Kosova ve Karadağ, Sırbistan’dan ayrıldıktan sonra Sırp dinarı yerine Avrupa Birliği’nin resmî para birimi olan Euro’yu kullanmaya başladı. Kuzey Kosova’da ise halen resmi para birimi olarak Sırp Dinarı kullanılmaktadır.

Sırbistan para birimi olan Dinar’ın uluslararası para kodu “RSD”’dir.  Sırp dinarının alt birimi ise paradır. Bu düzen Türkiye’deki kuruş hesaına denk gelmektedir.  1 Dinar 100 paraya denk gelmektedir. Bu ülkede para basma yetkisine sahip kurum ise Sırbistan Merkez Bankası (NBS)’dir. Sırbistan’da şu anda güncel olarak kullanılan kağıt banknotlar 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1000, 2000 ve 5000 Dinar’dan oluşur. Anlık olarak tedavülde olan madeni paralar ise 1, 2, 5, 10 ve 20 Dinar’dır.

Sırbistan Bayrağı

Sırbistan bayrağı

Toplamda 3 renkten oluşan Sırbistan Bayrağı, Panslavizm renkleri olan kırmızı, mavi beyazın eşit olarak kullanıldığı bir bayraktır. En üstte kırmızı, ortada mavi, en altta ise beyaz renk bulunur. Dikdörtgen şeklinde olan bu bayrağın boyutları 1:2 oranındadır. Üzerinde nadiren de olsa arma, haç veya buna benzer birkaç sembol de eklenilerek de kullanılabilmektedir. Eski zamanlarda bayrağın üzerinde krallığı simgeleyen bir amblem yer alırken günümüzde sadece üç adet renkten oluşan şerit görünümü yer alır.

Sırbistan Bayrağı’nın Hikayesi Nedir?

Bosna’da yaşayan Sırpların 24 Ekim 1991’de oluşturduğu Ulusal Meclis, 9 Ocak 1992’de alınan bir karar ile Sırp Cumhuriyeti kuruldu ve bu yeni kurulan devletin; Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti’nin bir parçası olduğunu kabul etti. Yine tarihler 1992’yi gösterirken Panslavizm renklerinde oluşan (kırmızı, mavi, beyaz) bayrağı resmî bayrak olarak kabul etti. Sırbistan bayrağı Dayton Anlaşması’nın imzalanması ile aynı zamanda Sırp Cumhuriyeti’nin Bosna-Hersek’in özerk bir bölgesi olarak tanınması ile birlikte resmî olarak yürürlüğe girmiştir.

Bosna-Hersek Anayasa Mahkemesi, Mart 2006’da aldığı bir kararda bayrağın Sırbistan bayrağına benzemesinin Bosna-Hersek Anayasası’nı ihlal etmediği ve bayraktaki Panslavizm renklerinin ülkede anayasal olarak tanınan halkların Slav kökenli olması nedeniyle tartışma çıkarmayacağı yönünde karara vardı. Kararda ayrıca Sırp Cumhuriyeti bayrağı ile Sırbistan bayrağının aynı olmadığı, Sırbistan bayrağında fazladan bir arma bulunduğu, kırmızı ve beyaz renklerin Hırvat ve Sırp halklarının sembolü olduğu, kırmızının ayrıca geçmişte Bosna-Hersek Sosyalist Cumhuriyeti bayrağında yer aldığına dikkat çekilerek kullanımında herhangi bir problem olunmadığı vurgulandı.

Sırbistan Şehirleri

Sırbistan, birçok Balkan ülkesinde olduğu gibi sakin ve tarihi şehre sahiptir. Bu şehirlerden en büyüğü ise Belgrad’tır. Belgrad, en büyük şehir olması ile beraber başkent özelliği de taşır. Başkent, Tuna ve Sava nehirleri platosunda yer alır. Sırbistan’ın en yoğun şehri olan Belgrad’ın toplam nüfusu ise 1.3 milyondur. Dört mevsimi de yaşayan kent, ılıman bir iklime sahiptir. Belgrad, alışılmışın dışında toplam 17 belediyeye ayrılmıştır ve bu belediyelerin kendi kendini yönettiği bir düzene sahiptir.

Sırbistan’ın tüm şehirlerinin sıralaması ise şöyledir:

Belgrad, Novi Sad, Niş, Yeni Pazar, Subotica, Kragujevac, Krajevo, Vranje, Pasarofça, Cacak, Böğürdelen, Petrovaradin, Uzice, Leskofça, Zemun, Kurşunlu, Karlofça, Vrsac, Semendire, Alacahisar, Vajevo, Pançova, Sombor, Pirot, Gamzigrad, Stari Grad, Zrenjanin, Seniçe, Sremska Mitrovica, Semi Pazar, Dimitrovgrad, Kikinda, Irig, Prokupje, Kula, Tutin, Beçe, Lozniçe, Preşeva, Mokra Gora, Güvercinlik, JagodinaRuma, Paracin, Yeni Belgrad, Veliko Gradiste, Priboy

Sırbistan Gezilecek Yerler

Yazımızı en beklenen yeri, Sırbistan Gezilecek Yerler listemize sonunda geldik. Birbirinden güzel Sırbistan şehirleri arasında en güzellerini ve bu şehirlerde nerelerin gezileceğini sizler için araştırdık. İşte en güzel Sırbistan bölgeleri!

Belgrad

Belgrad – Sırbistan Gezilecek Yerler

Avrupa’nın en eski yerleşim yerlerinden birisi olan Belgrad, kesinlikle görülmeye değer. Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği yere kurulan, 2 milyon kişinin yaşadığı bu şehir aynı zamanda Sırbistan’ın başkentidir. Belgrad’ın bir diğer önemli özelliği ise İstanbul ve Atina’dan sonra Avrupa’daki en eski üçüncü şehir olmasıdır. Özellikle Sırbistan gezilecek yerler içerisinde ilk durak olan şehirler arasındadır.

“Beyaz Şehir” olarak da bilinen Belgrad, oldukça yaşlı olmasından dolayı ömrü boyunca birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmıştır. İçerisinde Osmanlı mimarisi de olmak üzere birçok kültürden öğeye rastlamak mümkündür.

Belgrad’ın en güzel sokağı ise tartışmasız bir şekilde trafiğe kapalı olan Knez Mihailova Caddesi’dir. Oldukça hareketli olan caddeden aşağı indiğinizde ise Trg Republike’e yani şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Skadarlija olarak da bilinen şehir merkezinde 19. yüzyılda yapılmış birçok binaya rastlayabilirsiniz. Bölge boyunca devam eden yöresel lokantalara ise birbirinden güzel meyhaneler eşlik ediyor.

Knez Mihailova Caddesi

Şehir merkezinin arka tarafında ise ülke sınırları içerisindeki en büyük kilise olan Aziz Sava Katedrali bulunuyor. Eğer Belgrad gezisi sizi yorduysa şehrin batı bölümünde kalan, Sava Nehri’nin diğer tarafında bulunan Zemun Adaları’nı ziyaret edebilirsiniz. Yemyeşil doğası ile kesinlikle sizi dinlendirecek bir yer!

Belgrad, kültür turizminin yanı sıra renkli gece hayatı ile de meşhur bir Sırbistan kentidir. Dilerseniz Dünya’nın en popüler fizikçisi Nikola Tesla Müzesi’ni gezip bilginize bilgi katabilir, isterseniz ise sonu gelmeyen barlardan birine girerek yüksek enerjili Belgrad eğlencelerine dahil olabilirsiniz.

Belgrad Gezilecek Yerler

 • Kalemegdan
 • Knez Mihailova Caddesi
 • Skadarlija
 • Aziz Sava Katedrali
 • Ada Ciganlija
 • Cumhuriyet Meydanı
 • Nikola Tesla Müzesi
 • Zemun Bölgesi
 • Sırbistan Ulusal Müzesi
 • Aziz Mark Kilisesi
 • Taş Meydan (Tasmajdan)
 • Gardoš Kulesi
 • Avala Kulesi (Avala Tower)
 • Savamala
 • Yeni Belgrad (Nova Grad)

Novi Sad

Novi Sad – Sırbistan Gezilecek Yerler

Novi Sad, Belgrad’tan sonra en gelişmiş Sırbistan şehri olarak biliniyor. Voyvodina kentinin aşağısında, Belgrad’ın ise yukarısında kalan bu şehir; verimli toprakları ile biliniyor. Ayrıca Sırbistan’da etnik ayrım olan nadir yerlerden birisi de Novi Sad’tır. Ülkede en yoğun nüfuslu Macar topluluğu bu şehirde yaşıyor.

Günübirlik ziyaret etmenizi tavsiye ettiğimiz bu güzel şehir, içerisinde birçok müze ve tarihi anıt bulunduruyor. Epeyce gelişmiş sanayisi ile de ön plana çıkan şehirde Novi Sad Kalesi ve barok kiliseleri de kesinlikle görülmeli. Sırbistan gezilecek yerler arasında güzel bir meydana ve kafelere sahip bir şehir diyebiliriz.

Novi Sad Gezilecek Yerler

 • Trg Slobode (Özgürlük Meydanı)
 • Belediye Binası (Town Hall)
 • Svetozar Miletic Heykeli (Monument of Svetozar Miletic)
 • Name of Mary Kilisesi
 • Ortodoks Psikopoz Sarayı
 • Hotel Vojvodina
 • Petrovaradin Kalesi ve Tuna Nehri
 • Dunavski Parkı (Tuna Parkı)
 • Strand Plajı (Štrand Beach)

Niş

Niş – Sırbistan Gezilecek Yerler

Niş, ülkenin sıcak taraflarında oldukça popüler bir şehir. Bulgaristan ve Makedonya ülkelerine komşu olan şehir, demir ve kara yollarının arasında bulunuyor. Sırbistan’ın en büyük 3. şehri olarak da bilinen Niş’in en popüler bir diğer özelliği ise Roma İmparatoru Büyük Konstantin’in de burada doğmuş olmasıdır. Güney Balkanlar’ın incisi olarak bilinen şehir, içerisinde birçok kültürel ve tarihi eser bulundurmakla birlikte gelişmiş bir sanayiye de sahip. Ulaşım açısından da oldukça rahat olan bu şehir kesinlikle görülmeye değer.

Niş Gezilecek Yerler

 • Nisava Nehri
 • Kral Milan Meydanı
 • Niş Kalesi
 • Crveni Krst Toplama Kampı
 • Niş Fotoğraf Galerisi

Daha fazla okuma: Niş Gezilecek Yerler


Zlabitor ve Uzice

Uzice – Sırbistan Gezilecek Yerler

Belgrad’ın 200 kilometre batısında ve güneyinde bulunan Zlabitor ve Uzice bölgeleri, doğal güzellikleri ile kesinlikle görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Bu bölgelerden Uzice, Detinja Nehri’nin hemen yukarısında bulunuyor. Ulaşım yönünden gayet güzel bir konumda bulunan bu bölgeler sportif faaliyetler açısından epey gelişmesi diyebiliriz. Kış turizm başkentlerinden birisi olan bölgede Mokra Gora Köyü ve Tara Dağları Milli Parkı kesinlikle görülmelidir.

Zlabitor ve Uzice Gezilecek Yerler

 • Stari Grad
 • Marko Kilisesi
 • Hidroelektrik Santrali
 • Uzice Ulusal Müzesi
 • Jokanovic Evi
 • Eski Tüneller
 • Uzice Gymnasium

Novi Pazar

Novi Pazar – Sırbistan Gezilecek Yerler

Oldukça kozmopolit bir şehir olan Novi Pazar, Sırbistan’ın güneybatısında yer alıyor. Üzerinde geçmiş zamanlarda birçok milletinin yaşadığı bölge, eski çağlardan kalma birçok anıta da ev sahipliği yapıyor. Ayrıca Sırbistan’ın en eski kilisesi unvanına sahip Stari Ras’da burada bulunuyor. Kilisenin Unesco tarafından korunma altına alındığını da belirtmemiz de fayda var. Osmanlı mimarisinden de birçok eserin bulunduğu Novi Pazar, kesinlikle görülmesini tavsiye ettiğimiz Sırbistan bölgelerinden birisi.

Novi Pazar Gezilecek Yerler

 • Stari Ras
 • Altun Alem Camii
 • Sopocani Manastırı
 • Durdevi Stupovi
 • Kutsal Havariler Peter ve Paul Kilisesi
 • Emir Ağa Hanı
 • Ras Müzesi
 • İsa Bey Hamamı

Kragujevac

Kragujevac – Sırbistan Gezilecek Yerler

Kragujevac, Sırbistan’ın başkenti Belgrad şehrinin 120 kilometre güneyinde yer alıyor. Üzerinde bulunduğu bölgeye ise ‘Šumadija’ deniyor. En büyük 4. Sırbistan şehri olarak anılan şehrin tam orta yerinden Lepenica Nehri geçiyor. Doğal güzellik açısından Sırbistan’ın en güzel şehirlerinden olan Kragujevac’ta bir de Gruža Gölü bulunuyor. Oldukça zengin bir kültürel geçmişe de sahip olan bu büyük şehri, mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz!

Kragujevac Gezilecek Yerler

 • 21 Ekim Anıt Parkı
 • 21 Ekim Müzesi
 • Milošev Venac
 • Prensin Arsenal’i
 • Botanik Bahçesi
 • Kragujevac Akvaryumu
 • Eski kilise
 • Ulusal müze
 • İlk Spor Salonu
 • Veliki Parkı

Kraljevo

Kraljevo – Sırbistan Gezilecek Yerler

Kraljevo, başkentin güneyinde kalan; ülkenin ekonomik açıdan en önemli şehirlerinden biridir. Sırbistan’ın iki önemli nehri olan Ibar ve Morava Nehirleri’nin arasında kalan şehrin en önemli özelliği ise 12. yüzyılda kralların taç giyme törenlerinin gerçekleştirildiği Žiča Manastırı’nın burada bulunması. Kaplıcaları ile de ünlü olan Kraljevo, kültür turizmi açısından Sırbistan gezilmesi gereken yerler listesinde önemli bir yere sahip.

Kraljevo Gezilecek Yerler

 • İbre Nehri
 • Žiča Manastırı
 • Morava Nehri

Subotica

Subotica – Sırbistan Gezilecek Yerler

Subotica, Sırbistan’ın en önemli kültür ve tarih merkezlerinden birisidir. Ülkenin en güzel şehirlerinden birisi olarak kabul gören kent, zengin tarihi ve Macar nüfus yoğunluğu ile de dikkat çekiyor. Kozmopolit yapısı sayesinde renkli ve sıcak bir havaya sahip şehirde, Palic ve Ludoško Gölleri kesinlikle görülmeye değer.

Subotica Gezilecek Yerler

 • Palic Gölü
 • Subotica Sinagogu
 • Zoo Palic ( Palic Hayvanat Bahçesi )
 • Palic Park
 • Ludas Gölü

Cacak

Cacak – Sırbistan Gezilecek Yerler

Sırbistan gezimizin bir diğer durağı ise kültür, sanat, sanayi ve spor merkezlerinden birisi olan Cacak kenti. Gornja Trepca Spa ve Ovcar Spa gibi iki önemli kaplıcaya sahip olan şehir, ayrıca Moravica Bölgesi idari merkezi görevini üstlenerek siyasi açıdan da büyük bir önem kazanmıştır. Son olarak Sırbistan’ın ünlü festivali Guca Trompet Festivali de bu şehre bağlı, Cacak şehir merkezinden 20 kilometre uzaklıkta bulunan Guca Köyü’nde düzenleniyor. Kesinlikle gitmenizi tavsiye ediyoruz!

Cacak Gezilecek Yerler

 • Ulusal Müze Cacak
 • Cacak Üniversitesi
 • Stejinik Manastırı
 • Jelica Dağı

Pasarofça

Velika Morava Nehri kıyısında bulunan Pozaverac veya Pasarofça, Belgrad’a sadece bir saatlik mesafede bulunuyor. Arkeolojik açıdan oldukça önemli olan bu şehri, tarih meraklılarına öneriyoruz. Sit alanı Viminacium’un bulunduğu bölge, ayrıca Sırbistan eski başkanı Slobodan Milosevic’in de memleketi olarak biliniyor. Ülkedeki en eski yerleşimlerden birisi olan bu şehri görmenizi ve sakin, insana derinden bir huzur sağlayan havasını içinize çekmenizi tavsiye ediyoruz. Şehir merkezinde kahve yudumlarken, kendinizi çok da kente bağlamamaya dikkat edin!

Pozaverac Gezilecek Yerler                

 • Cacalica
 • Milena Galerisi
 • Etno Park Ulusal Müzesi

Vranje

Vranje – Sırbistan Gezilecek Yerler

Vranjska Spası ve Besna Kobila Dağı ile ünlü Vranje şehri, ülkenin güneydoğu bölgesinde yer alıyor. Başkent Belgrad’a biraz uzak kalan bu şehir, ticaret ve tarih açısından oldukça gelişmiş olmasıyla göze çarpıyor.

Vranje Gezilecek Yerler

 • Markova Kalesi
 • Kuş Evi Müzesi
 • Beyaz Köprü

Sremska Mitrovica

Sremska Mitrovica – Sırbistan Gezilecek Yerler

Voyvodina Özerk Bölgesi içerisinde yer alan Sremska Mitrovica, Sırbistan gezimizde bir sonraki durağımız olmaya kesinlikle hak kazanıyor. Peki neden?

Bu kenti özel yapan bize kalırsa kesinlikle Sava Nehri’dir. Harika bir manzaraya ve fotoğraf çekilmelik birçok bölgeye sahip bu şehri görmeden dönmenizi kesinlikle istemiyoruz. Geçmiş zamanlarda Roma İmparatorluğu ( Sirmium ) ve Osmanlı Devleti’nin ( Sabac ) de kullandığı şehir, Avrupa ve Sırbistan içerisinde bulunan en eski şehirlerden birisi olarak büyük bir tarihe ev sahipliği yapıyor. Siz de Sremska Mitrovica kentini gezerken, her sokakta ve her köşede tarihi esintileri hissedebilirsiniz.

Sremska Mitrovica Gezilecek Yerler

 • Srem Müzesi
 • Sirmium Palazyumu
 • Carska Palata Arkeolojik Sit Alanı ve Müzesi
 • Zasavica Gölü
 • Gradska Plaza

Vrsac

Vrsac – Sırbistan Gezilecek Yerler

Vrsac, yine Belgrad’a çok yakın mesafede bulunan bir diğer Sırbistan kenti. Ayrıca Sırbistan Gezilecek Yerler listemizin de son durağı. Hem spor hem de turizm açısından oldukça gelişmiş olan kenti, üzüm bağları ile neredeyse tüm Dünya tanıyor. Siz de Sırbistan’a gelip, Vrsac Üzümü yemeden dönmek istemezsiniz.

Vrsac Gezilecek Yerler

 • Vrsac Kalesi
 • Municipal Şarap Yapım Yeri ve Şarap Evi
 • Vrsac Şehir Müzesi
 • Karas Nehri
 • Dunav – Tisa Kanalı
 • Gudurica Dağı

Sırbistan’da Ne Yenir?

Sırbistan’da ne yenir? – Gibanica

Sırbistan gezilecek yerler içerisinde lezzet turu da yapmanız mümkün. Sırp ve Balkan kültürünü yansıtan Sırbistan mutfağı ile tam da aradığınız tatlara ulaşabilirsiniz. Sırbistan’da ne yenir sorusuna birçok cevap verebilirsiniz. Ara sokaklara dalarak lokal yiyeceklerini tadına bakabilir veya geleneksel restoranlarında Sırbistan yemeklerinin tadını çıkarabilirsiniz. Özellikle bize yakında damak tadı ile en çok sevineceğiniz konu ise porsiyonların bir hayli büyük olması. Sırbistan’a özgü yemekleri saymak gerekir ise; Cevapi, Gibanica, Ayvar ve Utipci olarak sıralanabilir.

Sırbistan Gece Hayatı

Sırbistan gezilecek yerler içerisinde her noktayı gezdikten sonra gece hayatını da merak edenleriniz olacaktır. Bu yüzden Sırbistan gece hayatı da bir hayli canlı diyebiliriz. Özellikle gideceğiniz şehir için birbirinden farklı gece kulüpleri, barlar ve publar bulunacağından emin olabilirsiniz. Hem ucuz hem de sınırsız eğlence arıyorsanız, mutlaka Sırbistan gece kulüplerini ziyaret etmelisiniz. Sırbistan gezinizde, sırpların nasıl bir gece hayatına sahip olduğunu merak ediyorsanız, Sırbistan gece kulüpleri yazımızı da inceleyebilirsiniz.

RELATED ARTICLES
Continue to the category

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gezi Notları