Ana SayfaYurt DışıAvrupaMoldova Güvenli Mi? | Moldova Güvenli Seyahat

Moldova Güvenli Mi? | Moldova Güvenli Seyahat

Moldova uygun fiyatı ile Türk vatandaşları için merak konusu olan bir ülke diyebiliriz. Sovyetler’den kalma mimarisi ve özerk bölgeleri ile turistlerin ilgi gösterdiği bir ülke diyebiliriz. Tüm bunlarla birlikte “Moldova güvenli mi?” sorusu da sıkça sorulan sorular arasında yer almaktadır.

Birçok ülkenin riskli ve risksiz olduğunu kesin olarak söylemek doğru olmasa da Moldova güvenli bir ülke diyebiliriz. Gelin Sovyetler etkisinden çıkan ancak hala dünyaya kendini tam olarak tanıtamamış bu ülkenin risklerini inceleyelim.

Moldova Seyahati İçin Riskler

GENEL RİSK: ORTA

En çok ziyaret edilen şehri başkent Kişinev olan Moldova, birçok turisti ağırlamaktadır. Genel olarak ziyaretlerini sorunsuz tamamlayan turistlerin birçok fikri Moldova’nın güvenli olduğuna yöneliktir. Her ülkede olduğu gibi Moldova’da doğal olarak suç işleniyor ancak gerekli tedbirleri almanız halinde sorunsuz bir seyahat gerçekleştireceğinizi söyleyebiliriz.

ULAŞIM RİSKİ: ORTA

Moldova’da ulaşımın ana noktası başkent Kişinev diyebiliriz. Özellikle şehir içinde bulunan otobüsler ile birçok noktaya gidebilir veya minibüse binerek daha az insanla yolculuk yapabilirsiniz. Havalimanında ise taksiler yüksek fiyatlar isteyebilmektedir. Bu nedenle havalimanında bulunan turist bilgi masasından yardım almanız yararınıza olacaktır.

HIRSIZLIK RİSKİ: YÜKSEK

Turistler için en çok korkulan şey yan kesicilik ve kapkaç suçları diyebiliriz. Her ne kadar Moldova güvenli desek bile, ekonomik sıkıntılar içerisinde olan bir ülke. Bu yüzden Moldova’da en çok rastlanan suçlardan biri de hırsızlıktır. Ziyaretlerinizde kişisel eşyalarınızı göz önünden ayırmamanızı öneririz.

DOĞAL AFET RİSKİ: DÜŞÜK

Moldova güvenli mi sorusunu doğal afetler özelinde belirtmek gerekir ise güvenli bir ülke diyebiliriz. Gerçekleşen en son depremin yıllar öncesine ait olduğu bilgisi bulunmaktadır. Bu yüzden Moldova gezinizde doğal afetler ile oluşabilecek olumsuzluklara karşı daha rahat olabilirsiniz.

TERÖR RİSKİ: DÜŞÜK

Moldova SSCB’den ayrılarak günümüzdeki halini almış bir ülkedir. İçerisinde Gagavuz Türkleri gibi farklı özerk bölgeler bulunsa da herhangi bir terör riski taşımamaktadır. Ayrıca Moldova tarihinde de herhangi bir terör olayı gerçekleşmemiştir.

DOLANDIRICILIK RİSKİ: YÜKSEK

Moldova seyahatinizde sizden fazla ücret talep eden garson, taksici veya mağaza çalışanlarına dikkat etmenizi öneririz. Moldova dolandırılma potansiyelinizin maalesef var olduğu bir ülke. Ayrıca ATM kullanımlarında da banka içerisindeki ATM’leri kullanmanızı öneririz. Kart kopyalanması veya kart şifrenizin çalınmaması için alabileceğiniz önlemler arasındadır.

KADIN GEZGİNLER İÇİN RİSKLER: DÜŞÜK

Moldova kadın gezginler için tabi ki en güvenli ülkelerden değil. Ancak kadın nüfusunun fazla olduğu, bu yüzden sosyal hayatta kadınların birçok toplumsal olay içerisinde yer aldığı bir ülkedir. Her ne kadar düşük bir risk olsa da dikkatli olmanızı öneririz.

Moldova Gerçekte Ne Kadar Güvenli?

Riskleri göz önüne almamıza rağmen Moldova güvenli bir ülke denebilir. Her ne kadar dolandırıcılık yüksek bir suç oranına sahip olsa da yavaş yavaş bu sorunda ortadan kalkmaya başlıyor. Birçok turist Moldova vatandaşlarının sıcak kanlı ve hoş sohbet olduğunu belirtiyor.

Ayrıca Moldova’da rüşvet ve yolsuzluk bilinen bir gerçek olsa da, bu durumda iyiye gitmeye başladı diyebiliriz. Ziyaret ettiğiniz sırada elcik numarasını ve konakladığınız yerin iletişim bilgilerini yanında bulundurmanız yararlı olacaktır.

Bilgilendirme: Kişinev Büyükelçiliği

Moldova Sıkça Sorulan Sorular

Moldova Vize İstiyor Mu?

Moldova, Türk vatandaşlarından vize istememektedir. Pasaportunuz ile Moldova’da 90 gün boyunca vizeden muaf bir şekilde kalabilirsiniz. Hatta Moldova’yı, çipli kimlik kartınız ile pasaporta ihtiyaç duymadan ziyaret edebilirsiniz.

Daha fazla okuma: Moldova Gezilecek Yerler

Moldova Para Birimi

Moldova’nın para birimi Moldova Leyi’dir. Molova Leyi’nin kısaltması ise MDL olarak yazılmaktadır.

Moldova Hava Durumu

Moldova her ne kadar kuzeyde kalan bir ülke olsa da, 4 mevsim yaşanan bir iklime sahiptir. Moldova’da kışlar soğuk ve kar yağışlı olurken, sonbahar ve ilkbahar mevsiminde ılıman diyebiliriz. Ayrıca Moldova’nın yazları sıcak geçmektedir.

Moldova Seyahat Sigortası

Moldova ziyaretiniz için seyahat sigortası yaptırmanız zorunlu değildir. Ancak her türlü olumsuzluğa karşı yurtdışı seyahat sigortası yaptırmanızda yararınıza olacaktır.

RELATED ARTICLES
Continue to the category

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gezi Notları