Ana SayfaYurt DışıAvrupaSlovakya Gezilecek Yerler | Slovakya Gezi Rehberi

Slovakya Gezilecek Yerler | Slovakya Gezi Rehberi

Slovakya, resmi adıyla Slovak Cumhuriyeti bir Orta Avrupa ülkesidir. Eski Çekoslovakya’nın bir parçası olan ülkenin başkenti Bratislava’dır. Bratislava aynı zamanda ülkenin en büyük şehridir. Slovakya dağlık olmasıyla bilinir ve ülkenin denize kıyısı yoktur. Ülkede bulunan sıradağlar arasında Tatra Dağları’nın zirveleri de bulunmaktadır. Slovakya gezilecek yerler bakımından, her yıl birçok turiste ev sahipliği yapmaktadır. 5 milyonu aşkın nüfusa sahip ülkeye dünyanın dört bir yanından ziyaretçi gelmektedir.

Slovakya Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Slovakya Nerede
Slovakya Nerede?

Slovakya nerede? dediğinizi duyar gibiyiz. Orta Avrupa’da kalan bu güzel ülkenin batısında Avusturya ve Çek Cumhuriyeti, kuzeyde Çek Cumhuriyeti ve Polonya, doğuda Ukrayna ve güneyde ise Macaristan yer almaktadır. Dört tarafı karayla çevrili olan ülke parlamenter cumhuriyet ile yönetilmektedir. Ülke, 8 bölge ve 79 ilçeye ayrılmıştır. Resmi dilin Slovakça olduğu ülkede güney bölgede Macarca, kuzeydoğuda ise Rusça yaygın olarak kullanılmaktadır. İngilizce ise çoğunlukla genç nüfus tarafından konuşulmaktadır.

Slovakya gezilecek yerler planı yapmadan önce bu bilgiler de işinize yarayabilir. Slovakya nüfusunun %62’si Romen Katolik kilisesine bağlıdır. Geriye kalan kısmın %13’ü inançsız olmakla beraber ülke içerisinde farklı inanışlara sahip gruplar bulunmaktadır. Slovakya içinde insanlar birbirine olan saygısını korur ve günlük hayatlarını sürdürürler. Ülke içinde yaşayan 5000 kadar Müslüman ve bunun yarısı kadar da Yahudi bulunmaktadır.

Slovakya’ya Nasıl Gidilir?

Slovakya'ya Nasıl Gidilir
Slovakya’ya Nasıl Gidilir?

Slovakya’yı ziyaret etmek isteyenler için en uygun mevsim ilkbahardır. Keyifli bir Slovakya seyahati düşünüyorsanız Mayıs ayı itibariyle seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu ayda günler hızlıca ısınacak, bu sıcaklığı hafif bir esinti dengeleyecektir. Sizler de böylelikle keyifli bir seyahat gerçekleştirmiş olursunuz. Aynı zamanda bu mevsimde çiçekler ve ağaçlar canlanacağı için yollar sizin için rengarenk olur. Peki, Slovakya’ya nasıl gidilir? Slovakya seyahatinizi Türkiye’den gerçekleştirmek istiyorsanız Türkiye – Slovakya arası direk uçuşlar bulunuyor.

Türkiye’den yola çıktığınız zaman Slovakya’nın başkenti olan Bratislava’ya iniş yapmış olursunuz. Çünkü Slovakya’da bulunan tek havaalanı Bratislava’dadır. Şehre iniş yaptıktan sonra araç kiralayabilir ve ülke içinde gezebilirsiniz. Araç kiralamak için online rezervasyon sistemini kullanabilir, birkaç adımdan oluşan bilgilendirme ile aracınızı kiralayabilirsiniz. Slovakya’ya hava yoluyla değil de kara veya demir yoluyla gitmek istiyorsanız Türkiye üzerinden bu seyahatini rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Karayoluyla Slovakya gezilecek yerler planı yapmak isteyenler Edirne üzerinden bu yolculuğu gerçekleştirebilir. Kapıkule Sınır Kapısı’ndan geçerek Bulgaristan üzerinden Slovakya’ya geçebilirsiniz. Aynı zamanda tren ile Slovakya’ya gitmek isteyenler İstanbul – Sofya – Belgrad – Budapeşte – Bratislava hattını kullanarak ülkeye gidebilir. Umuma Mahsus Pasaport kullanıcıları için vize istenmektedir.

Slovakya’nın Eğlenceli Festivalleri

Slovakya Festivalleri
Slovakya Festivalleri

Slovakya’da düzenlenen en büyük festivallerden biri Uluslararası Ruhlar ve Hayaletler Festivali’dir. Bu festivale dünya genelinden pek çok insan katılmaktadır. Slovakya, yıl içinde düzenlediği festivallerle tanınmaktadır. Farklı ve eğlenceli festivaller düzenleyen ülkede müzik üzerine birçok festival düzenlenirken peynir ve folklor üzerine de festivaller düzenlenmektedir. Slovakya gezilecek yerler ziyaretinizde düzenlenen festivallere Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim ve Kasım aylarında katılabilirsiniz.

Slovakya’dan Alınacak Hediyelik Eşyalar Neler?

Slovakya Hediyelik Eşya

Slovakya’dan hediyelik eşya almak hem sizin için hem de yakın çevreniz için güzel olacaktır. Oldukça renkli yapısıyla kendinden söz ettiren Slovakya’da ziyaretçiler için güzel hediye seçenekleri bulunuyor. Seyahatlerde genellikle anahtarlık, magnet veya bardak gibi alışılmış hediyeler alınıyor. Slovakya, bu alışılmışın dışına çıkarak farklı hediye seçeneklerini ziyaretçilere sunuyor. Bunların başında ise özel yapılmış bebekler geliyor. Bu bebekler mısır kabuğundan yapılmıştır ve yöresel kıyafetler giymiştir. Bir diğer hediye seçeneği ise Rapkac oluyor. Rapkac, oldukça eskidir. Çan çalmanın yasak olduğu dönemlerde kullanılan Rapkac çok ses çıkarmasıyla bilinir ve günümüzde hediyelik eşya olarak satılmaktadır. Ülke, alkollü ve alkolsüz içecek çeşitliliği ile hediye almak isteyenlere yeni bir seçenek oluşturuyor. Eğer ev dekorasyonu için bir şeyler almak istiyorsanız Valaska adındaki baltayı tercih edebilirsiniz. Valaska, eskiden çoban baltası olarak kullanılıyordu. Günümüzde ise hediyelik eşya olarak satılıyor ve genellikle evlerin duvarlarında aksesuar olarak kullanılıyor. Fujara ise yine hediyelik eşya seçiminde yerini alıyor. Slovak çobanların kullandığı bir flüttür. Ağaçtan yapılan flütün yapımı bir ay kadar sürmektedir.

Slovakya’da Gezilecek Yerler

Renkli ve eğlenceli bir seyahat istiyorsanız Slovakya sizin için doğru tercih olacaktır. Slovakya’da birbirinden güzel yerler her yıl birçok ziyaretçiyi ağırlıyor. Sizler de bu ziyaretçilerden olarak Slovakya’da gezilecek yerler arasında seyahat edebilirsiniz.

Bratislava Kalesi

Bratislava Kalesi
Bratislava Kalesi – Slovakya Gezilecek Yerler

Bratislava’da bulunan kale 9. yüzyılda inşa edilmiştir. Yıllar önce inşa edilen bu kale Slovakya gezilecek yerler içerisinde tarihi önem taşımaktadır. Savunma amacıyla kullanılan kale 1811 yılında çıkan bir yangın nedeniyle büyük zarar görmüştür. 2. Dünya Savaşı zamanında yeniden inşa edilen bu kale günümüzde şehrin ana kalesi konumundadır. Kaleyi ziyaret ederek tarihe yakından tanıklık etmiş olursunuz.


Eski Şehir (Old City)

Slovakya Old City
Slovakya Old City

Slovakya gezi rehberi planınız için Bratislava’da bulunan Eski Şehir, şehrin en önemli turistlik yerlerinden biridir. Şehir, ortaçağ döneminden kalma yapılarıyla ünlüdür. Tarihi şehrin içinde görmeye değer en önemli iki yapıdan biri Trinity Kilisesi ve St. Martin Katedrali’dir.


Devin Kalesi

Devin Kalesi
Devin-Kalesi – Slovakya Gezilecek Yerler

Şehir merkezine 25 dakikalık mesafesi bulunan Devin Kalesi tarih boyunca birçok imparatorluk tarafından kullanılmıştır. Kale, Tuna ve Morova nehirlerinin birleştiği yerde bir uçurum kenarında bulunuyor. Slovakya gezilecek yerler arasında bulunan Kale, bulunduğu konumdan dolayı eşsiz bir manzaraya sahip. Devin Kalesi, 863 ve 870 yılları arasında inşa edilmiştir.


Slavin

Slavin
Slavin – Slovakya Gezilecek Yerler

Slavin, Bratislava’nın en önemli yapılarından biridir ve anıt değerindedir. 1960 yılında inşa edilen anıt, 1945 yılında Nazi Almanya’sının saldırısı sonucunda hayatını kaybeden Sovyetler Birliği askerleri için inşa edilmiştir. Slavin, 52 metre yüksekliğe sahiptir. Slovakya gezilecek yerler arasında ziyaret etmenizi öneririz.


Grassalkovich Sarayı

Grassalkovich Sarayı
Grassalkovich Sarayı – Slovakya Gezilecek Yerler

Saray, günümüzde Slovakya’nın başbakanlık sarayı olarak kullanılıyor. Grassalkovıch, 1760 yılında Maria Therası’nın isteği üzerine Kont Anton Grassalkovic adına yaptırılmıştır. Slovakya gezilecek yerler içerisinde zamanınız varsa uğramanızı tavsiye ederiz.


Tatra Milli Parkı

Tatra Milli Parkı
Tatra Milli Parkı – Slovakya Gezilecek Yerler

Zilina’da bulunan park, Slovakya’nın 9 milli parkından biridir. 738 kilometrelik milli park, ziyaretçiler için görülmeye değer bir alan sunuyor. Burada yeşilin en güzel tonlarını görecek ve keyifli bir yürüyüş yapmış olacaksınız. Aynı zamanda bisiklet parkurunu kullanabilir ve bisikletle parkı turlayabilirsiniz. Slovakya gezi rehberi‘ni hazırlarken eklemek ve eklememek arasında kaldığımız bir nokta, ancak zamanınız varsa tabii ki uğrayın deriz.


St. Elizabeth Katedrali

St. Elizabeth Katedrali
St. Elizabeth Katedrali – Slovakya Gezilecek Yerler

Slovakya’nın Kosice kentinde bulunan Aziz Elizabeth Katedrali 1378 ile 1508 yılları arasında inşa edilmiştir. 130 yılda tamamlanan kilise, Slovakya’nın en büyük ve Avrupa’nın en önemli katedrallerinden biridir. Çünkü bu kilise Ortaçağ zamanından kalmıştır. Slovakya gezilecek yerler yazımızda mimarisine aşık olduğumuz bir yer diyebiliriz.Tarihi bir yapıyı ziyaret etmek isteyenlere güzel bir gezi yeridir.


Spis Kalesi

Spis Kalesi - Slovakya
Spis Kalesi – Slovakya Gezilecek Yerler

Slovakya gezilecek yerler dikkat ettiğinizde kaleleri ile ünlüdür. Spis Kalesi ise Spis bölgesinde yer almaktadır. Bölgede bulunan Zehra Köyü’nde kurulu kale adını kasabadan almıştır. 12. yüzyılda inşa edilen kale 1780 yılında yıkılmıştır. Avrupa’nın en büyük kalelerinden olan Spis Kalesi’nin kalıntıları bölgede bulunmaktadır. Kale, 1993 yılından bu yana UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer almakta ve ziyaretçiler tarafından görülmektedir.


Bojnice Kalesi

Bojnice Kalesi
Bojnice Kalesi – Slovakya Gezilecek Yerler

Mimari yapısıyla diğer kalelerden farklı olan Bojnice 1113 yılında inşa edilmiştir. İlk olarak tahta ile yapılan kale yıllar sonra taş ile güçlendirilmiştir.


Slovak Cennet Milli Parkı

Slovak Cennet Milli Parkı
Slovak Cennet Milli Parkı – Slovakya Gezilecek Yerler

Cennet Milli Parkı, Slovakya’nın doğusunda yer almaktadır. Park içinde çeşitli bitkiler, köprüler, merdivenler ve bunun gibi farklı birçok güzellik bulunmaktadır. Eşsiz manzarasıyla Slovakya gezilecek yerler içerisinde, ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi gören park her yıl birçok insan tarafından ziyaret ediliyor. 350 civarında mağaraya sahip olan bölge UNESCO Dünya Mirasları Listesi içinde yer alıyor.

Slovakya gibi Avrupa’da bulunan ülkeler veya şehirler hakkında detaylı bilgi arıyorsanız, Avrupa kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

RELATED ARTICLES
Continue to the category

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gezi Notları