Ana SayfaTürkiyeSapanca Gezilecek Yerler Listesi - En Güzel 10 Yer

Sapanca Gezilecek Yerler Listesi – En Güzel 10 Yer

Sapanca gezilecek yerler listesinde mutlaka olması gereken en güzel yerleri sizler için özenle oluşturduğumuz bu yazıda bir araya getirdik. Peki, dört mevsim ziyaret edebileceğiniz, çevresinde huzur dolu saatler geçirebileceğiniz Sapanca’nın gezilip görülmesi gereken yerleri nereler olmalı? İşte, kalabalık şehirlerden ve iş temposundan bunalan okurlarımız için hafta sonu tatil yapılacak yerlerin başında gelen Sapanca’da Gezilecek Yerler listemiz…

Sapanca Gezilecek Yerler Sapanca Gölü
Sapanca Gezilecek Yerler

Sapanca Gezilecek Yerler;

Sapanca Gölü

Sapanca Gezilecek Yerler Listesi
Sapanca Gezilecek Yerler – Sapanca Gölü

Sapanca Gezilecek yerler listesinde ne olursa olsun ilk sıraya kesinlikle Sapanca Gölü’nü koymanızı özellikle belirtmek isterim. Türkiye’nin son yıllarda en çok ziyaretçi çeken göllerinden bir tanesi olan Sapanca Gölü, çevresinde güzel vakitler geçirebileceğiniz harika bir doğal güzellik.

Sapanca gezilip görülmesi gereken yerleri arasında her mevsim ziyaret edilebilme özelliğine sahip Sapanca Gölü, kış mevsiminde karlar üzerinde göl kenarında yürüme imkanı, yaz mevsiminde ise serinlemek isteyenler için yüzme imkanı sunmaktadır.

Belediyenin çalışmaları bölgeye ayrı bir hava kattığı da kabul edilebilir bir gerçek. Göl çevresinde bankların ve masalı oturma alanlarının bulunması, bölgeyi ziyarete gelenler içinde harika bir görüntü hizmeti sunuyor.

Göl çevresinde ister doğa yürüyüşü, isterseniz de kiralanabilir bisikletlerle bisiklet turları düzenleyebilirsiniz.

Göl kenarına geldiniz ve uzunca bir vakit geçirdiniz. Karnınızın da acıktığını düşünürsek Sapanca Gölü çevresinde, harika yemeklerin yer aldığı birçok mekan bulabilirsiniz.


Kırkpınar

Sapanca Gezilecek Yerler Kırkpınar
Sapanca Gezilecek Yerler – Kırkpınar

Sapanca’da gezilecek yerler arasında, upuzun yeşil bitki örtüsüne sahip Kırkpınar, eski tarihlerden bu yana yapılarını ve bütünlüğü koruyan bir yerleşim yeri… Bölgenin yerleşik halkı Çerkez kökenlidir ve kültürünü halen daha devam ettirmektedir.

Farklı kültürlerin bir arada bulunduğu Kırkpınar, adeta yeşilin içerisinde kaybolmayı isteyeceğiniz, serin suların üzerine kurulu masalarda huzur dolacağınız ve müthiş lezzetleri tadacağınız harika bir yer.


Sakarya İl Ormanı Parkı

Sakarya Gezilecek Yerler İl Orman Parkı
Sapanca Gezilecek Yerler – Sakarya İl Orman Parkı

Sapanca Gezilecek Yerler – Sakarya İl Orman ParkıSapanca Gezilecek Yerler – Sakarya İl Orman ParkıSakarya ile Sapanca arasında kalan Sakarya İl Orman Tabiat Parkı, çoğu zaman organizasyonların yapıldığı bir yer. Eğer organizasyon olmadığı bir zamana denk gelirseniz, kesinlikle Sapanca Gezilecek Yerler listesinde yer vermenizi öneririz.

Bölgede hem kendiniz bir şeyler getirerek arkadaş ve ailenizle piknik ortamı yaratabilir hem de çevrede yer alan restoranlar harika lezzetleri tatma fırsatına erişebilirsiniz.

Sapanca gezilip görülmesi gereken yerler listesinde günübirlik tatil yapabileceğiniz İl Orman Parkı’nda isterseniz bisiklet isterseniz de kiralama imkanı bulunan ATV araçları ile çevreyi turlayabilirsiniz.

Eğer hava çok güzelse ve dışarıda vakit geçirebilecek durumdaysa, açık alanda doğanın ve yeşilliğin tadını çıkarmanızı özellikle tavsiye ederiz.


Maşukiye

Sakarya Gezilecek Yerler - Maşukiye
Sapanca Gezilecek Yerler – Maşukiye

Sapanca’ya gezmeye gittiğiniz zaman sakın olan Maşukiye’ye uğramadan geri dönmeyin. Özellikle hafta sonu tatillerinde birçok insanın kaçamak noktası olan Maşukiye, bölgeye gelen ziyaretçilere farklı aktiviteler sunarak, huzur dolu vakit geçirilmesini sağlıyor.

Doğayla ile içe kahvaltı yapmak isteyenler için çevrede bir sürü doğal köy kahvaltısı hizmeti veren mekanın bulunması, Maşukiye’yi bölgeye yakın en popüler uğrak yer haline getiriyor.

Kendi aracınız ya da bölgede kiralık araç hizmeti veren firmalardan alınan araçlarla oldukça kısa sürede Sapanca’dan Maşukiye’ye kolaylıkla geçebilirsiniz.


Kartepe

Sapanca Gezilecek Yerler Listesi
Sapanca Gezilecek Yerler – Kartepe

Türkiye’nin Uludağ’dan sonra en çok ziyaretçi çeken kayak merkezi Kartape… Merkezi Kocaeli’nde bulunsa da Sapanca’ya da oldukça yakın bir bölgede. Bu yüzden Sapanca gezilecek yerler listesinde mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında geliyor.

İstanbul, Ankara, Sakarya, Eskişehir ve birçok çevre ilden ziyaretçi akınına uğrayan Kartepe, özellikle kış mevsiminde kayak sporu fırsatı sunarken, Sıcak havalarda ise doğa yürüyüşü ve piknik yapmanıza olanak sağlıyor.

Kayak merkezine 15-20 dakika mesafede bulunan Maşuki’yede olduğu gibi yol üzerinde bulunan birçok yerde ATV ve bisiklet turları düzenleyen işletmelere rastlamanız mümkün.

Temiz doğa havası almak ve hafta sonu güzel bir tatil geçirmek için Sapanca Gezilecek Yerler listesinde, bölgeye oldukça yakın Kartepe’yi mutlaka ziyaret etmelisiniz.


Ormanya

Sapanca Gezilip Görülmesi Gereken Yerler
Sapanca Gezilecek Yerler – Ormanya

Sapanca ile Kartepe arasında kalan Ormanya, Sapanca gezilecek yerler planınızda görmeden geçmemeniz gereken harika bir park. 10 yıl kadar bir süre üzerinde çalışılan ve vatandaşların hizmetine açılan bu yer, bünyesinde Çocuk hayvanat bahçesi, vahşi yaşam alanı ve Yaban hayatı kurtarma ve rehabilitasyon merkezi bulunduruyor.

Aynı zamanda bölgeyi ziyarete gelen konularına karavan ve Çadır kamp alanlarının yanı sıra yürüyüş ve bisiklet parkuru hizmetleri sebebiyle de güzel vakitler geçirmeye olanak sağlıyor.

Ormanya’nın açılış ve kapanış saatleri mevsimlere göre farklılık göstermektedir.

  • Yaz Mevsimi: 09.00 – 20.00
  • Kış Mevsimi 09.00 – 17.00
  • İlkbahar – Sonbahar 09.00 – 19.00

Yaylalar

Sapanca'da Gezilecek Yerler Yaylalar
Sapanca Gezilecek Yerler – Yaylalar

Sapanca gezilecek yerler listesinde vatandaşların Sapanca Gölü’nden sonra en çok ilgili gösterdiği Yaylalar, aslında başlı başına incelenmesi gereken bir konu. Listemizde birçok yayla bulunsa da bizler ilk olarak Soğucak Yaylası’nı sizlere önermek isteriz. Ortalama 1000 metre yükseklikteki bu yayla Sapanca’ya 20 km bir mesafede. Bölgenin en çok turist çeken yaylası konumunda olan Soğucak Yaylası, bunu Türkiye Off-Road Şampiyonası yarışlarına ev sahipliği yapmasına borçlu.

Oldukça büyük bir alana sahip Soğucak Yaylası’nı özellikle yaz aylarında ziyaret ederseniz, doğa yürüyüşleri, binicilik ve piknik yapma fırsatını bulabilirsiniz. Aynı zamanda her yıl düzenlenen Yayla Şenliklerine de katılmak isterseniz Temmuz ayının ikinci haftasına yakın bir zamana ziyaretinizi ayarlayabilirsiniz.

Bölgenin diğer yayları ise; Kırca Yaylası, Çiğdem Yaylası, Katırözü Yaylası, Sultanpınar Yaylası, Güzlek ve Karagöl Yaylası


Kuzuluk Kaplıcaları

Sapanca Ziyaret Edilecek Yerler
Sapanca Gezilecek Yerler – Kuzuluk Kaplıcaları

Birçok kişi bilmese de Sapanca, termal su kaplıcaları açısından da ziyaret edilmesi gereken bir yer. Bunlar arasında en önemlisi ise Kuzuluk Kaplıcaları…

Sakarya’nın Akyazı ilçesinde yer alan Kuzuluk Kaplıcaları, Sapanca şehir merkezine ortalama 25-30 dakikalık bir mesafede. Özellikle solunum yolu hastalığı çekenleri ziyaret ettiği kaplıca, birçok hastalığın tedavisinde bire bir etkili… Her yıl binlerce insan hem sağlığına kavuşmak hem de sıcak suların keyfine varmak için bölgeye akın ediyor.

Sakarya gezilecek yerler Kuzuculuk Kaplıcaları çevresinde kalmayı dert edenler için güzel bir haberimiz var. Kaplıcalar çevresinde konaklama için çok sayıda yer mevcut. Kaplıcalara gelmeden önce kalacağınız yeri internetten araştırıp randevu oluşturabilirsiniz. Emin olun Sapanca’ya kadar gelmişken Kuzuluk kaplıcalarını ziyaret ettiğinize pişman olmayacaksınız.


Rahime Sultan Camii

Sapanca Gezilecek Yerler – Rahime Sultan Camii

1892 yılında Abdülmecit’in dördüncü eşi tarafından inşa edilen Rahime Sultan Camii, mimari açıdan oldukça etkileyici bir yapım. Camii’nin ön tarafından yer alan kemerli pencereler adeta o dönemin ruhunu insanlara işliyor. Ön cephenin orta penceresinden içeri dikkatlice bakarsınız dönemin padişahı Sultan Abdülmecit’in kendisine özel hazırlanan tuğrasını görmeniz mümkün.


Camii Cedid

Sapanca Gezilecek Yerler – Camii Cedid

Sapanca Gezilecek Yerler arasında dini yapıların oldukça önemli olduğunu vurgulamamız lazım. Dini anlamda ziyarete gelen ziyaretçilerin en çok merak ettiği yapılardan bir tanesi de çarşı içerisinde bulunan Camii Cedid… Dikdörtgen olarak tasarlanan bu camii 1889 yılında inşa edilmiş.


Sapanca’ya Nasıl Gidilir?

İSTANBUL– Sakarya’nın küçük bir beldesi olan Sapanca’ya ulaşım karayolu üzerinden sağlanmaktadır. İstanbul –  Sapanca arası ortalama 130 km’dir ve yolculuk 1 saat 50 dakika sürmektedir.


ANKARA – Ankara’dan Sakarya’ya gelmek isteyenler ise İstanbul Ankara yolu üzerinden Sapanca gişelerine ortalama 3 saatlik bir sürede ulaşmaktadır.


KOCAELİ – Kocaeli ile Sapanca arası mesafe ortalama 32 km, trafiğin normal olduğu zamanları kabul ederse 32 dakikalık bir yolculuk süresi bulunmaktadır.

Havayolu Ulaşımı – Sapanca’ya en yakın havalimanı İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’dır. Buradan isterse otobüs firmaları ile isterseniz de kiralık araç imkanlarıyla bölgeye gidebilirsiniz.

Demiryolu Ulaşımı – Aynı zamanda Demiryolu ile de Sapanca’ya ulaşım mevcuttur. Bunun için Pendik – Adapazarı Hızlı Tren seferlerini kullanabilirsiniz.


Sapanca’da Yapılacaklar Listesi (Aktiviteler)

Sapanca’da gezilecek yerler listesini yukarıda sizler için oluşturduk. Peki, Sapanca’da yapılacak aktiviteler arasında neler bulunuyor. İşte, Sapanca’da yapılacak en popüler aktiviteler…

  • Sapanca Gölü Bisiklet Turu

Sapanca’ya tatil geldiniz ve ilk olarak doğayı görmek tanımak istiyorsunuz. Bunun için göl çevresinde bisiklet kiralayabilirsiniz.

  • Doğa Yürüyüşü

Yürümeyi seven biriyseniz gözünüzün alabildiği kadar uzun dol Sapanca Gölü kenarında hem gezmek hem de spor amaçlı yürüyüş yapabilirsiniz.

  • ATV Kiralama

Sapacan gezilecek yerler listesinde sizler için tanıttığımız bölgelerin birçoğunda ATV kiralama imkanınız yer alıyor. ATV’leri kiralayarak bulunduğunuz bölgenin derinlerine doğru maceracı bir gezi düzenleyebilirsiniz.

  • Paintball

Arkadaş grubunuzla Paintball oynayabilirsiniz. Bunun için çok güzel alanlar Sapanca’nın birçok etkinlik bölgesinde mevcut

  • Zipline

Adrenalin sevenlerin oldukça hoşuna giden Zipline, Kartepe başta olmak üzere Maşukiye ve Naturköy’de siz değerli ziyaretçilerini bekliyor.

  • Kano

Sapanca Gölü’nde hava şartları el vermesi durumunda Kano yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra deniz bisikleti ve küçük sandallarla göl içerisinde güzel anlar yaşayabilirsiniz.

  • Spa

Her yıl binlerce turisti bünyesinde bulunduran Sapanca, konaklama açısından da oldukça gelişmiş durumda. Otellerin birçoğunda müşterilerinin en çok önem verdiği SPA hizmetini bulmanız mümkün.


Sapanca’da Nerede Kalınır?

Sapanca gezilecek yerler listesini oluşturdunuz ancak nerede kalacağınızı bilmiyorsunuz. Peki, Sapanca’da nerede kalınır?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Sapanca, her yıl binlerce turistin akın ettiği bir yer. Bu yüzden bölgede konaklama çeşitliliği oldukça yüksek. Bungalov evler, butik oteller, Çadır kampları vs… Özellikle belirtmek isteriz her cebe uygun konaklama yerleri mevcut.


Önerilen İçerik: Ağva Gezilecek Yeler – Ağva’da Görülmesi Gereken En Güzel 10 Yer

RELATED ARTICLES
Continue to the category

1 Yorum

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gezi Notları