Ağva Gezilecek Yerler – Ağva’da Gezilmesi Gereken 10 Yer

İstanbul’da yaşayanların özellikle hafta sonu güzel vakit geçirmek için sıklıkla tercih ettiği Ağva’nın gezilip görülmesi gereken yerlerini sizlerle buluşturuyoruz. İşte, Ağva’da gezilip görülmesi gereken yerler ve yapılacakların listesi…

Ağva gezi rehberi göl kenarı
avatar

Enes Som

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İstanbul’un Karadeniz’e kıyısı olan ve her yıl milyonlarca insanın akınına uğrayan küçük bir tatil kasabası Ağva… Özellikle, İstanbul ve çevre şehirlerden hafta sonları tercih edilen bir yer olsa da aynı zamanda turistik gezi yerleri bakımından da oldukça zengin bir kasabadır. İşte Ağva Gezilecek Yerler…


Ağva’ya Nasıl Gidilir?

Ağva gezilecek yerler listesine başlamadan önce öncelikle “Ağva’ya nasıl gidilir?” sorusuna cevap vermek daha mantıklı olacaktır. Genel olarak İstanbul’dan ziyaretçi Ağva kasabası aynı zamanda Koaceli’nin Kandıra ilçesi ile de komşu konumundadır.


İstanbul Ağva Arası Kaç Km?

İstanbul ile Ağva arası 100 km yakın bir mesafededir. İstanbul’dan Ağva’ya gitmek için, kişisel arabası olanlar Ümraniye yolu üzerinden Şile otobanına girerek ve ortalama 2 saatlik bir yolculukla şehir merkezine ulaşabilmektedir. Tabi İstanbul trafiğinin belirleyici olduğunu belirmek isterim.


Sakarya/ Kocaeli Ağva Arası Kaç Km?

Kocaeli (İzmit) Ağva arası 60 km olup yolculuğunuzu 1 saatte tamamlarken, Sakarya Ağva arası ise ortalama 80 km’dir ve 1,5 saat sürmektedir.


Ağva Gezilecek Yerler

Sizler de iş yoğunluğundan bunalmış, ailenizle ya da arkadaş çevrenizle güzel bir tatil geçirmek istiyorsanız, harika koyların ve göllerin bulunduğu, ucu bucağı gözükmeyen büyük ormanların yer aldığı Ağva’da gezilip görülmesi gereken yerlerin listesi tam da size göre…

1. Ağva Saklı Gölü

Ağva’nın yerlileri dışında çok fazla bilinmeyen bu yüzden de Ağva’nın gezilecek yerleri arasında güzelliğini korumayı başarmış Saklı Göl, ziyarete gelenler için harika bir doğa ortamını sizlere sunuyor. Oldukça büyük bir ormanlığın içerisinde kalan bu Saklı Göl, çevresinde bulunan mekanlar sayesinde dolu dolu ve lezzetli bir kahvaltı imkanı da sağlıyor. Temiz hava almak, doğada yürüyüş yapmak ve bisiklet turları ile harika vakitler geçirebileceğiniz Saklı Göl’de, aynı zamanda doğanın saklı cennetini keşfedebilirsiniz.

Ağva Salı Göl

Ağva Gezilecek Yerler – Saklı Göl


2. Göksu Deresi

Yerleşim yerlerinden uzakta, sakin bir doğa ortamı isteyenler için Göksu Deresi kesinlikle Ağva’da ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında geliyor. Şehir merkezinin batı kısmında ortalama 5 km’lik bir mesafede bulunan Göksu Deresi, ziyaretçilerine hem yüzme imkanı hem de balık tutmayı sevenler için ideal bir yer olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle belirtmem gerekir ki daha önce balık tutmamış kişiler bile göl çevresinde balık tutanları görünce “Acaba bende mi denesem” demekten kendini alamıyor. Deneyin. Bir şey kaybetmezsiniz.

Ağva Göksu Deresi

Ağva Gezilecek Yerler – Göksu Deresi


3. Kilimli Koyu

Ağva’da gezilip görülmesi gereken yerlerin listesini yaparken acaba en başa “Kilimli Koyu’nu mu koysam?” diye çok düşündüm. İstanbul’da rahatça denize girilebilecek yerlerin azlığı sebebiyle birçok kişi yazın sıcaklığında serinlemek için denize girilecek yerleri tercih ediyor. Ağva’nın Kilim Koyu’da bölgede denize girilecek yerlerin başında geliyor. Karadeniz’e kıyısı olması sebebiyle birçok kişi denizinin dalgalı olduğunu düşünse de bu durumun tam tersi olarak sizleri adeta Akdeniz sahilleri bekliyor. Üstelik İstanbul Kamp Alanları içerisinde de oldukça popüler bir yer.

Ağva Kilimli Koyu

Ağva Gezilecek Yerler – Kilimli Koyu


4. Kadırga Koyu

Kilimli Koyu kadar bilinmese de her yıl birçok insanın ziyaret ettiği Kadırga Koyu, aynı zamanda Kilimli Koyu’nun komşusu sayılır. Karadeniz’in sert dalgaları sebebiyle koyun çevresinde enfes görüntüye sahip kaya yapıları oluşmuş. Tabi bu durum sizleri şüpheye düşürmesin. En az Kilimli Koyu kadar Kadırga Koyu’da sakin ve temiz bir su yapısına sahip. Tabi Kaya parçaları üzerinde havlunuzu sandalyenizi alıp güzelce güneşlenebilirsiniz. İstanbul’a yakın tatil yerleri içerisinde denize girmek istiyorsanız Ağva gezilecek yerleri listesinde Kadırga koyunu hem arkadaşlarınız hem de ailenizle güzel bir tatil geçirmek için tercih edebilirsiniz.

Ağva Kadırga Koyu

Ağva Gezilecek Yerler – Kadırga Koyu


5. Yeşilçay Deresi

Ağva’yı dışarıdan çevreleyen Yeşilçay Deresi, bir nevi şehir merkezinin bu derenin çevresine kurulmasından dolayı diğer yerlere göre daha canlı olabiliyor. Balıkçıların sayısı bu bölgede oldukça fazla. Bu yüzden Ağva’nın balık ekmek yenilecek en güzel yeri diyebilirim.

Ağva Yeşilçay Deresi

Ağva Gezilecek Yerler – Yeşilçay Deresi


6. Kurfallı Plajı

Ağva’nın içerisinde de yer alan Göksu Deresi’nin Karadeniz ile buluştuğu yerde başlayan Kurfal Altı Plajı, upuzun bir kumsala sahip… Ağva’da denize girilen plajların arasında Kurfal Altı Plajı daha sakin ortama sahip. Yine listemizde yer alan Ağva Plajı kadar hareketli olmamasının sebebi ise çevresinde insanların yeme içme başta olmak üzere soyunma kabinleri ve lavoba gibi temel ihtiyaçlarını karşılayacak yerlerin olmaması. Eğer sizde ailenizle ya da arkadaşlarınızla güzel sakin bir plajda güzel bir tatil geçirmeyi düşünüyorsanız Kurfal Altı plajı sizin için en uygun yer olabilir.

Ağva Kurfallı Plajı

Ağva Gezilecek Yerler – Kurfallı Plajı


7. Hacıllı Köyü

Ağva’ya gidip görmeden gelirseniz büyük pişmanlık duyacağınız Hacıllı Köyü, listemizde de yer alan Göksu Deresi’nin hayat verdiği, adeta doğal bir farklılık ve çeşitlilik kazandırdığı bir bölge… Çadırını alıp kamp yapmak isteyenlerin uğrak noktası olan köy, çevresinde birçok göl ve dere bulundururken, fotoğraf çekmek isteyenler içinde harika bir fırsat sunuyor. Yazın sıcaklığında gölün suyu hafif çekildiğinden dolayı İlk bahar bitmeden gitmeniz, daha güzel bir doğa görüntüsüne kavuşmanızı sağlacaktır. Sadee bu sebeplerden dolayı bile Ağva gezilecek yerler listesinde Hacıllı köyüne kesinlikle yer vermenizi öneririm.

Ağca Hacıllı Köyü

Ağva Gezilecek Yerler – Hacıllı Köyü


8. Ağva Plajı ve Plajları

İstanbul’a yakın plajı olan tatil yerleri listesinde de yer alan ve merkeze yakın olması sebebiyle her yaz tatilcilerin akınına uğrayan Ağva Plajı, 3 km uzunluğunda ve ortalama 100 metre genişliğinde bir sahil. Ağva’da denize girilecek yerler arasında ulaşım yönünden belki de en rahat yer. Ulaşımın rahat olması sebebiyle özel günlerde ve hafta sonlarında doluluğun en üst seviyeye çıkmasına neden olabiliyor. Büyük bir yeme içme çeşitliliği sunan plaj, aynı zamanda şezlong, tuvalet, şemsiye ve soyunma kabini hizmetlerini de içerisinde barındırıyor.

Ağva Plajı

Ağva Gezilecek Yerler – Plajlar


9. Kalemköy

Ağva’nın turistik gezilecek yerleri arasında yer alan ve eski yerleşim olarak belirtilen Kalemköy, Doğu Roma İmparatorluğu’ndan kalma eserlerin, dini yapıların ve mezarların olduğu bir yer. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Kalemköy’ün ismi Hitit kitabelerinden Osmanlı belgelerine kadar birçok yerde geçiyor. Eğer günübirlik bir gezi düşünüyorsanız ve vaktiniz varsa Ağva’nın tarih kokan bu köyünü kesinlikle gezip görmenizi tavsiye ederim.

Ağva Kalemköy

Ağva Gezilecek Yerler – Kalemköy


10. Gürlek Mağarası

Ağva’da gezilip görülmesi gereken yerler listesinde belki de en ilginç hikayeye sahip olan Gürlek Mağarası’dır. Tam olarak Hacıllı Köyü içerisinde kalan bu ve yürüyerek gidilen mağara, Doğu Roma İmparatorluğu döneminde suçluların toplandığı zindan olarak kullanılmış. Mağaranın yapısında insanların dikkatini çeken en önemli özelliği ise 10 metre yüksekliğe sahip giriş kısmı. Özellikle Fotoğraf çektirmek isteyenlerin oldukça hoşuna giden bir görüntü olduğu belirtmek isterim. Gördüğünüz anda sizi kendisine hayran bırakacak bu yeri Ağva gezilecek yerler listesine mutlaka eklemenizi öneriyorum.

Ağva Gürlek Mağarası

Ağva Gezilece Yerler – Gürlek Mağarası


Ağva’ya Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Ağva’ya nasıl gidilir?” sorusuna yazımızın üst kısmına kısaca değindik ancak malum herkesin arabası yok. Bu yüzden birçok kişi Ağva’ya ulaşım yollarını merak ediyor. Peki Ağva’ya aracımız olmadan nasıl gideriz?

Eğer kendi aracınız yoksa Ağva’ya özel otobüsler ya da İEET otobüsleri ile gidilebiliyor. Eğer İETT hattı ile gitmek isterseniz  Üsküdar’dan kalkan 139A kodlu otobüs hattını kullanabilirsiniz. 139A otobüsünün sefer saatlerini belediyenin İETT uygulaması üzerinden öğrenebilirsiniz.

Üsküdar - Şile - Ağva 139A Otobüs Seferi

Üsküdar – Şile – Ağva Seferi Yapan 139A İETT Kalkış Saatleri

Otobüslerle İstanbul’dan Ağva ortalama 3-4 saat sürmektedir. “Neden bu kadar uzun sürüyor?” derseniz İstanbul’un yoğun trafiği ve Şile otobanın tatilcilerin akınına uğraması, saatin uzamasının en büyük sebepleri arasında.

 • Mert
  3 ay önce

  Teşekkürler ağva gezilecek yerler hakkında çok detaylı bir içerik olmuş

  yorum beğen

Sıradaki içerik:

Ağva Gezilecek Yerler – Ağva’da Gezilmesi Gereken 10 Yer