Ana SayfaYurt DışıAvrupaUkrayna Güvenli Mi? | Ukrayna Güvenli Seyahat

Ukrayna Güvenli Mi? | Ukrayna Güvenli Seyahat

Türk vatandaşları için hala özel bir destinasyon noktası olan Ukrayna hakkında sıkça sorulan sorulardan birisi de “Ukrayna güvenli mi?” oluyor. Hem tarihi hem de turistler için birçok farklılıkları ile ön plana çıkan Ukrayna, her ne kadar Rusya ile sorunlar yaşa da genel anlamda güvenli diyebiliriz.

Birçok şehri ile turistlerin ilgisinde olan Ukrayna özellikle birçok meydanı, katedrali ve turistik yerleri ile UNESCO listesinde bulunuyor. Tüm bunlara rağmen Ukrayna seyahat için güvenli mi, gelin birlikte bakalım.

Ukrayna Seyahati İçin Riskler

GENEL RİSK: DÜŞÜK

Tarihi şehirleri ve ilgi çekici yapıları ile Ukrayna gezisi planlıyorsanız, genel olarak Ukrayna güvenli diyebiliriz. Her ne kadar güven oranı birçok ülkeye göre yüksek olsa da yaşayacağınız olumsuz koşullarda olabilir. Bu yüzden her yurtdışı seyahatinizde olduğu gibi Ukrayna’da da dikkatli olmanızda yarar var.

ULAŞIM RİSKİ: ORTA

Toplu taşıma ve taksiler her ülkede olduğu gibi Ukrayna’da da riskli yerler olabilmektedir. Özellikle Ukrayna’da taksilere binmeden önce gideceğiniz yeri söylemeniz de yarar var. Çünkü Uber’in çok ucuza götürdüğü bir yere, çok fazla fiyat isteyebiliyorlar.

HIRSIZLIK RİSKİ: DÜŞÜK

Hırsızlık riski genel olarak Ukrayna için düşük diyebiliriz. Herhangi bir eşyanızı yanınızdan ayırmadığınız sürece bir olayla karşılaşacağınızı düşünmüyoruz. Tabi tedbiri elden bırakmamak adına gece saatlerinde ıssız sokaklarda da tek başınıza dolaşmanızı önermeyiz.

DOĞAL AFET RİSKİ: ORTA

Ukrayna güvenli mi sorusunu, doğal afetler özelinde incelememizde gerekmektedir. Ukrayna tarihinde Çernobil felaketi ile bilinse de birçok doğal afette meydana gelebilecek potansiyeli var. Özellikle kış mevsiminde şehir merkezinden toplu taşıma dışında farklı araçlar ile ulaşmanızı tavsiye etmiyoruz. Dondurucu soğuk ve tipi sıkça görülmektedir.

TERÖR RİSKİ: ORTA

Ayrılıkçı grupların çatışmaları geçmiş zaman içinde olsa da şu an aktif olarak birçok şehirde sakinlik söz konusu. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi Ukrayna’nın doğusunda dikkatli olmakta yarar var. Geçmişte terör saldırılarına maruz kalan bir ülke diyebiliriz. Özellikle Donetsk ve yakın şehirlerde dikkatli olması gerekmektedir. Rusya yanlısı gruplar tarafından eylemler düzenlenme ihtimali yüksektir.

DOLANDIRICILIK RİSKİ: ORTA

Birçok ülkede olduğu gibi Ukrayna’da güvenlik konusun başında dolandırıcılık riski gelmektedir. Özellikle çevrimiçi alışverişleriniz de dikkatli olmanızı öneririz. Kiril alfabesi ile yazılmış onay formları riskli olabilir. Ayrıca global konaklama siteleri dışında da elden, hesaptan hesaba konaklama için para göndermenizi tavsiye etmiyoruz.

KADIN GEZGİNLER İÇİN RİSKLER: DÜŞÜK

Ukrayna yalnız başına olan kadın gezginler için düşük risklere sahip bir ülkedir. Ukrayna güvenli mi, diye soracak olan kadın gezginlerimiz problemsiz bir seyahat gerçekleştirebilir. Genel anlamda Ukrayna’da kadınların tek başına dolaşmaları yaygın ve sorunsuzdur. Keyifle eğlenebilirsiniz ancak tedbirli olmanızda da her ülkede olduğu gibi burada da fayda var.

Ukrayna Gerçekte Ne Kadar Güvenli?

Genel hatları ile ele aldığımızda Ukrayna güvenli bir ülke diyebiliriz. Her ne kadar ülkenin doğusunda Rusya ile sıkıntılar yaşasalar da birçok gezi rotası güvenli denebilir.

Ancak Ukrayna’nın doğusuna bir seyahat düşünüyorsanız; özellikle Luhansk ve Donetsk gibi bölgelerde Rusya yanlıların hedefi olabilirsiniz. Bu bölgelerde yaşayacağınız olumsuz bir durumda; polis, hastane ve ambulans hizmetlerinden yararlanamayabilirsiniz.

Çernobil’e tek başınıza ziyaret etmeniz yasaktır, bu yüzden uygun bir tur ile Çernobil seyahati yapabilirsiniz. Çernobil seyahatinizde rehberinizin belirttiği kurallara uymalı ve içeride herhangi bir nesneye dokunmamalısınız. Çünkü halen yüksek oranda radyasyon içermektedirler.

Kiev, Lviv ve Odessa en turistik şehirleridir. Bu yüzden bu şehirlerde daha rahat gezebilirsiniz. Ancak çantanızı, cüzdanınızı, pasaportunuzu veya kimliğinizi yanınızdan ayırmamanızı öneririz.

Daha fazla okuma: Lviv Gezilecek Yerler

Ukrayna Sıkça Sorulan Sorular

Ukrayna Vize İstiyor Mu?

Ukrayna Türk vatandaşlarından vize istememektedir. Hatta Ukrayna’yı pasaportunuz olmadan, çipli kimlik kartı ile ziyaret edebilirsiniz.

Daha fazla okuma: Kharkiv Gezilecek Yerler

Ukrayna Para Birimi

Ukrayna’nın para birimi Ukrayna Grivnası’dır. Döviz bürolarından kolaylıkla Ukrayna Grivnası temin edebilirsiniz. Türk Lirası ile gittiğinizde de döviz bürolarında değişim sağlayabiliyorsunuz. Ayrıca yurtdışında da alışverişe açık kredi kartlarınızı Ukrayna’da da kullanabilirsiniz.

Ukrayna Hava Durumu

Ukrayna’nın Odessa gibi Karadeniz’e kıyısı olan şehirleri daha sıcak diyebiliriz. Özellikle Ukrayna’nın kuzeyinde kalan Lviv, Kiev gibi şehirler daha soğuk olabilmektedir. Bu nedenle Ukrayna seyahatiniz öncesinde hava durumunu araştırablirsiniz.

Daha fazla okuma: Odessa Gezilecek Yerler

Ukrayna Seyahat Sigortası

Ziyaretinizden önce Ukrayna seyahat sigortası yaptırmanız gerekmektedir. Kalacağınız gün kadar seyahatinizi garanti altına almanız gereken sigorta ile giriş yapabilirsiniz. Ayrıca sigortanızın covid teminatlarını da kapsaması gerekmektedir. Ukrayna seyahat sigortası için aşağıdaki linkten bilgi alabilirsiniz.

Bilgilendirme: Ukrayna Seyahat Sigortası 

RELATED ARTICLES
Continue to the category

1 Yorum

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gezi Notları