Urla Gezilecek Yerler | Büyüleyici 12 Yer

1

Ege’de bir tatil kasabasına yerleşip emekliliğinin tadını çıkarmak isteyen herkesin aklına gelen bir cennet: Urla! İşte tüm sakinliği ve huzur ile Urla gezilecek yerler;

Urla’ya Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Urla tatiliniz boyunca eğlenmek ve birbirinden güzel anılar biriktirmek istiyorsanız, dikkat etmeniz ve öncesinde planlamanız gereken birkaç husus var. Sizler için birkaç önbilgi derledik.

Ulaşım: Urla’ya gelmek için karayollarını veya havayollarını kullanabilirsiniz. Uçakla gelecek ziyaretçilerin, İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nda inmesi ve yola karadan devam etmesi gerekiyor. Şehir merkezine vardıktan bir saat sonra tatil beldesine ulaşmanız mümkün.

Konaklama: Otel geleneği bakımından oldukça gelişmiş olan Urla Otelleri, sizi seçim konusunda biraz zorlayabilir. Konsept otellerinin yanında, pansiyon ve butik otelleri ile de ön plana çıkan Urla, ayrıca ev kiralama da ile ön plana çıkmaktadır. Özellikle Urla Airbnb ile keyifli ve unutulmaz bir konaklama deneyimi geçirebilirsiniz. Ayrıca kamp yapmayı sevenler için de mükemmel bir doğa sunan Urla kamp alanları tercih edilebilir.

Daha fazla okuma: İzmir Kamp Alanları

Araç Kiralama: Eğer birden fazla koy gezmek istiyorsanız, ulaşım konusunda bir hayli zorlanabilirsiniz. İşinizi şansa bırakmak veya yolda uzun vakitler kaybetmemek istiyorsanız kesinlikle araç kiralamalı veya şahsi aracınız ile gelmelisiniz.

Urla Nerede?

Doğa harikası Urla, İzmir’in şehir merkezine yaklaşık 37 kilometrelik bir mesafede bulunuyor. Dilerseniz, belediyeye ait toplu taşıma araçlarını kullanarak bir saat gibi bir sürede bu turistik ilçeye varabiliyorsunuz. Ayrıca özel aracınız ile Urla’ya gelmek istiyorsanız;

  • Ankara-Urla arası kaç km? 640 Kilometre (7 Saat)
  • İstanbul-Urla arası kaç km? 528 Kilometre (5 Saat)
  • Muğla-Urla arası kaç km? 254 Kilometre (3 Saat)
  • Balıkesir-Urla arası kaç km? 267 Kilometre (2,5 Saat)
  • Manisa-Urla arası kaç km? 90 Kilometre (1-1,5 Saat)

Urla Gezilecek Yerler

Karantina Adası

Urla gezilecek yerler içerisinde milattan 250 yıl önce yapılan Karantina Adası, zamanında veba gibi salgınlardan korunmak amacıyla inşa ettirilmiş. Adaya giden yol ise Büyük İskender tarafından yaptırılmış. Günümüzde is her yeri çamlık olan bu yeri özellikle doğaseverlerin görmesini tavsiye ediyoruz. Bizleri kendine hayran bırakan bu turistik mekan kesinlikle listemizi girmeyi hak ediyor.


Çeşmealtı

Çeşmealtı / Urla

Etrafındaki birçok yazlığa da ev sahipliği yapan Çeşmealtı, tertemiz denizi ile Urla merkezine 5 kilometre mesafede sizleri ağırlamayı bekliyor. Sahil şeridi boyunca birçok bar, cafe ve restoran bulunduran bu yer, bunlara ek olarak birçok butik otel ve pansiyona da sahip. Diğer bir deyiş ile Urla gezilecek yerler arasında konaklamak için Urla Çeşmealtı’nı tercih edebilirsiniz. Son olarak burada bulunan limanda, akşam vakti, gün batımını izlemenin de çok güzel olduğunu söylemeden geçmeyelim.


Klazomenai

6000 yıllık antik kent mi görmek istiyorsunuz? O zaman Urla gezilecek yerler arasında bulunan Klazomenai, zeytinyağının doğum yeri diyebiliriz. Dünya’nın ilk zeytinyağı üretimine burada başladığı düşünülmektedir. Güzel bir zaman geçirmek, tarihte kaybolmak isterseniz Klazomenai ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca antik kentlerde zeytinyağı üretiminin de nasıl olduğunu deneyimleyebilirsiniz.


Urla Sanat Sokağı

Urla gezilecek yerlerin altın kalbi olan Urla Sanat Sokağı, gece ve gündüz ayrı yaşamı ile tatilinizde iyi bir iz bırakacak diyebiliriz. Taş evlerin arasında sakinlikle yürürken, hediyelik eşyalara göz atabilir ve sanatsal faaliyetlere katılabilirsiniz. Malgaca Pazarı’nı da içinde bulunduran bu sokak ile organik ve otantik ürünleri kolaylıkla bulabilirsiniz. Ayrıca Urla Sanat Sokağı’nın gece de bir başka güzel olduğunu belirtmekte fayda var.


Urla Bağ Yolu

Urla gezilecek yerler içerisinde size ayrı bir dünya sunacak bağ yolu rotasını takip edebilirsiniz. Urla’da birçok üzüm bağı ve şaraphane bulunuyor. Bunları yakından görmek sakin ve huzurlu bir tatil yapmak isterseniz bağ yolunu kullanarak, masalsı bir tatil geçirebilirsiniz.


Bademler Köyü

Yörükler tarafından kurulan Bademler Köyü, ismini etrafında sıkça bulunan badem ağaçlarından alıyor. Tarihi açıdan kıymetli olan köyün en önemli özelliklerinden biri de ülkemizde tiyatroya sahip ilk ve tek köy olmasıdır. 1969 yılında köye kurulan tiyatroda hala gösteriler devam etmektedir, denk geldiğiniz takdirde siz de tiyatro seyredebilirsiniz. Toplamda 900 kişiyi ağırlayabilen bu tiyatrodan çıktıktan sonra köyde bulunan diğer önemli yerleri; Millet Kütüphanesi ve Oyuncak Müzesi’ni de ziyaret edebilirsiniz. Urla gezilecek yerler konumlarında son olarak Necati Cumalı tarafından kaleme alınan ve 1963 yılında gösterime giren Susuz Yaz filminin de burada çekildiğini söylemeden geçmek olmaz.


Necati Cumalı Anı ve Kültür Evi

Urla ilçesinde saygı gören, Türk Edebiyatı’nın en büyük isimlerinden Necati Cumalı’nın evini de ziyaret edebilirsiniz. Kesinlikle görmenizi tavsiye ettiğimiz bu kültür evi, Necati Cumalı’nın vefatından sonra anı ve kültür evi haline çevrilmiş. İki katlı olarak inşa edilen ev, zamanla yıpranmasından dolayı belediye tarafından yakın zamanda restore edilmiş. Ayrıca günümüzde bir odası kütüphane olarak ayrılmış ve hala aktif olarak hizmet vermeye devam ediyor.


Köstem Zeytinyağı Müzesi

20.000 m2 alana kurulu olan Köstem Zeytinyağı Müzesi, özellikle çocuklu aileler için hafta sonu güzel bir gezi rotası oluşturuyor. Urla gezilecek yerler yazımızın dikkat çekici müzelerinden olan Köstem Zeytinyağı Müzesi, aynı zamanda içerisinde bir fabrikada bulunduruyor. Tarih boyunca zeytinyağının nasıl üretildiğini gerekli eserlerle sunan bu müzenin ayrıca bahçesinde birçok farklı zeytin ağacı türü de bulunmaktadır.


Özbek Köyü

Mavi panjurlu ve beyaz renkli evlerin diyarı Özbek Köyü’nü de Urla gezi planınıza eklemenizi tavsiye ederiz. Özbeklerin zamanında buraya gelerek yerleşmesi sonucu oluşan bu köy, şimdi Urla’ya gelenlerin uğrak noktalarından diyebiliriz. Sakinliği ve otantikliği için bile ziyaret etmek yeterli.


Urla Altınköy

Hem masmavi denizin tadını çıkarmak hem de muhteşem doğanın arasında kendinizi kaybetmek için Urla Altınköy mutlaka ziyaret edilmeli diyebiliriz. Kısa bir yolculuğun ardından varabileceğiniz bu köy aynı zamanda Altınköy Plajı ile de meşhur. Urla gezisi sırasında uğrayarak güzel vakit geçirebileceğiniz ve buz mavisi denizin tadını çıkarabileceğiniz ender konumlardan birisi.


Barbaros Köyü

Urla gezilecek yerler yazımızın neredeyse en ünlü konumu olan Barbaros Köyü’de ziyaret etmeye değer bir yer. Korkuluk Festivali nedeniyle oldukça popüler olan bu köye de vaktiniz varsa uğrayabilirsiniz. Özellikle Ağustos ayında fırsatı yakalarsanız Korkuluk Festivali’ne de tanık olabilirsiniz.


Roma Köprüsü

Urla’nın ne kadar eski bir tarihe sahip olduğunu bir kez daha kanıtlayan yapı ise Roma Köprüsü diyebiliriz. İskender’den sonra başlayan Roma yönetimi ile Urla’da inşa edilen bu köprü zamanla eski görüntüsünü kaybetse de uğranılabilecek noktalardan birisidir. Çeşme yolu üzerinde vaktiniz var ise Roma Köprüsü’ne uğramanızı tavsiye ederiz.

1 Yorum

Düşünceleriniz bizim için değerlidir.

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz