Ana SayfaYurt DışıAvrupaZaporijya Gezilecek Yerler | En İyi 15 Yer

Zaporijya Gezilecek Yerler | En İyi 15 Yer

Ukrayna’nın genç şehri Zaporijya, Türkiye’den kalkan direkt uçuşlar ile birlikte popüler hale geldi. Artan uçuşlar ile birlikte Zaporijya gezilecek yerler gezginlerin merak ettiği bir konu oldu. Zaporijya’nın gelişimi Sovyetler Birliği ile hız kazandı ve kısa sürede sanayi şehri haline geldi. Zaporijya hakkında daha detaylı bilgi vermek gerekir ise; şehir Osmanlı ve Rus yönetimleri altında bulundu. Zaporijya özellikle 16. Yüzyılda Dinyeper Nehri’nde yaşamını sürdüren Zaporijya Kazakları’ndan adını almaktadır. Bu Kazak topluluğu günümüzde de Ukrayna’nın ulusal kimliğini yansıtmaktadır.

Zaporijya Gezilecek Yerler

Zaporijya tarihi hakkında kısa bir bilgi edindikten sonra, Zaporijya gezilecek yerler için sıra geldi demektir. Ukrayna’nın güneyinde bulunan bu şehre turistik ziyaretiniz sırasında, gezebileceğiniz noktaları sizin için derledik.

1. Zaporizhian Sich Tarihi ve Kültürel Kompleksi

Zaporizhian Sich Tarihi ve Kültürel Kompleksi

Hortisa Adası’nın en çok ziyaretçi çeken yeri diyebiliriz. Zaporijya Kazakları’nın yaşam alanı yeniden canlandırmak için 1983 yılında inşa edilmiştir. İçerisinde Zaporijya Kazakları’nın gündelik yaşamını ele alan yapılar, sergiler, Kazakların katıldığı savaşları temsil eden çalışmalar ve sosyalizmin Zaporijya’ya gelişini gösteren bilgiler mevcuttur.

Özellikle Zaporijya gezilecek yerler içerisinde mutlaka ziyaret etmenizi önerdiğimiz mekan diyebiliriz. Yaz aylarından gitme şansınız olduğunda ise 16. Yüzyıldaki yaşamı ve savaş alanlarının canlandırmasını da izleyebilirsiniz.


2. Hortisa Adası

Hortisa Adası

Zaporijya gezilecek yerler arasında bir diğer önemli nokta ise Hortisa Adası’dır. Dinyeper Nehri içerisinde özel bir alana ve tarihsel olaylara konu olan Hortisa’yı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Hortisa içerisinde ziyaret edebileceğiniz müze de bulunmaktadır. Ayrıca ada granit kayalıklara, bozkırlara ve meşe ağaçlarına ev sahipliği yapmaktadır.

Adanın Osmanlı İmparatorluğu’nda ise ilginç bir yeri mevcuttur. Osmanlı Padişahı IV. Mehmed’in Zaporijya Kazakları’na yazdığı mektuba, Kazaklar bu adadan mektup yazarak cevap vermiştir. Olayın ilginç yanları da bulunmaktadır, tarih bloglarını araştırarak detaylarına ulaşabilirsiniz. Rus ressam İlya Repin’in bu anı resmettiği bir tablosu da St. Petersburg’daki bir müzede sergilenmektedir.


3. Zaporizka Meydanı

Kaynak: Wikimedia

Ukrayna’nın değişimine tanık olacağınız Zaporizka Meydanı’da, Zaporijya gezilecek yerler arasında kendine yer bulmaktadır. Dinyeper Hidroelektrik Santrali’nin karşısında bulunan bu meydanın eski adı Lenin Meydanı olarak bilinmektedir. Ancak Ukrayna’nın Sovyet etkisinden çıkması ile birlikte meydanın ismi değiştirilerek, meydan da bulunan Lenin heykeli de kaldırıldı. Özellikle güneşli günler de Zaporijya halkının bu meydanda buluşmalarına tanık olarak, lokale karışmanın keyfini çıkarabilirsiniz.


4. Soborny Bulvarı

Kaynak: Wikimedia

Zaporijya ziyaretiniz sırasında en çok yürüyüş yapacağınız bulvar, Soborny Bulvarı diyebiliriz. Özellikle market, döviz bürosu gibi birçok işlem için bu bulvar ev sahipliği yapmaktadır. Daha önce Lenin Bulvarı olarak adlandırılan bu yer, Soborny ismini günümüzde Sovyetler’den ayrılmanın etkisi ile almıştır.

Soborny Bulvarı üzerinde ayrıca Baltık Mimarisi ve Sovyet Mimarisi’ni gözlemleyebilirsiniz.


5. Zaporijya Kilise ve Katedralleri 

Zaporijya Kiliseleri

Zaporijya gezilecek yerler listesinde tek bir kiliseyi veya katedrali ön plana çıkarmak pek mümkün değil. Tarihi kiliseler açısından zengin bir şehir diyebiliriz. Ziyaret ettiğimiz sırada özellikle kilise isimlerinde sıkıntı yaşadık diyebiliriz. Lviv gezilecek yerler veya Kiev gezilecek yerlerdeki gibi kiliselerin adları kolay telaffuz edilemiyor. Kiril alfabesi ile de global kültüre kazınmış durumda. Ancak vaktiniz yok ise belli başlı kiliseleri de gezebilirsiniz. Sovyetler döneminde inşa edilen kiliseler de bugün ibadete açık durumda.

Zaporijya’da gezilecek kiliseler

  • Kutsal Andrew Kilisesi
  • Aziz Peter ve Fevronia Kilisesi
  • Kutsal Trytsi Katedrali
  • Siçi Havacılık Müzesi

6. Motor Sich Havacılık Müzesi

Motor Sich Havacılık Müzesi

Ukrayna ziyaretiniz sırasında Zaporijya gezisi planlıyor ve Sovyet tarihine de ilgi duyuyorsanız, Motor Sich Havacılık Müzesi tam size göre. Motor Sich, Sovyet döneminde Rus uçaklarının üretimini yapan bir tesis ancak şimdi müze hizmet vermektedir. Zaporijya gezisi ile bu müzeyi ziyaret ederek, tarihi uçakları yakından inceleyebilirsiniz.


7. Faeton Antika Araba Müzesi

Faeton Antika Araba Müzesi

Rusya’ya gitmeden Sovyet tarihi hakkında detaylı bilgi veren Zaporijya, otomobil tarihi ile de bizleri bilgilendiren bir şehir. Dinyeper Hidro Elektrik Santrali’nin doğusunda bulunan Faeton Antika Araba Müzesi ile Sovyet otomobillerini yakından inceleyebilirsiniz. Caddenin girişinden itibaren sizi mest etmeye başlayan antika araçların özellikle sorunsuz çalışmaları bizi kendine hayran bırakmıştı. Siz de Zaporijya gezinizde bu müzeyi ziyaret edebilirsiniz.


8. Dinyeper Hidroelektrik Santrali

Dinyeper Hidroelektrik Santrali

Bir şehir ziyaretinde hidroelektrik santrali mi gezilir, dediğinizi duyar gibiyiz. Ancak Zaporijya gezilecek yerler içerisinde Dinyeper Hidroelektrik Santrali’ni istemesiniz de göreceksiniz. Çünkü şehir bu santralin çevresine kurulmuş durumda. 1932 yılında inşa edilen bu santralin üstünden karşı kıyıya geçebilirsiniz. Hafta sonu kalabalık olduğunu belirtmekte fayda var. Üzerinden karşı kıyıya geçerken bir fotoğrafta çektirebilirsiniz.


9. Duboy Hay Parkı

Duboy Parkı

Lokale karışarak Zaporijya halkı gibi yaşamak isteyenler için de Duboy Hay Parkı ziyaret edilebilecek yerlerden birisidir. Özellikle hafta sonu Ukraynalıların uğrak noktası olan bu parkta, yaz aylarında eğlenceler de düzenlenmektedir.


10. Çocuk Demiryolu

Kaynak: Wikimedia

Zaporijya gezilecek yerler arasında belki de en ilginç yer Çocuk Demiryolu diyebiliriz. Geleceğin makinist, tren operatörü gibi mesleklerini icra edecek çocukların yetiştirildiği bir okul diyebiliriz. Çalışanların tümü genç yaşta ve tren kullanımına kadar birçok görevi kendileri yürütüyor. Çocukların işlettiği bu trene, Duboy Parkı’nın aşağısından binerek ilginç bir deneyim yaşayabilirsiniz.


11. Bilim Müzesi

Kaynak: Wikimedia

Zaporijya’da yapılacaklar arasında Bilim Müzesi’ni de ziyaret edebilirsiniz. Müze içerisinde Sovyetler tarihinin dışında Zaporijya Kazakları hakkında bilgiler, kullandıkları eşyaları görebilirsiniz. Ayrıca Ukrayna ve Kırım Bölgesi’ndeki tarihsel madeni paraları da inceleyebilirsiniz.


12. Sotsgorod

Kaynak: Wikimedia

Sotsgorod, Zaporijya gezisi içinde Sovyet mimarisini en net şekilde yansıtan bölge diyebiliriz. Aslında bir mahalle demek daha doğru olur, Dnyeper Hidroelektrik Santrali ile aynı zamanda inşa edilen bu mahalle. Sosyalist şehirlerin yaşam tarzını gözler önüne seriyor. Sovyet mimarisi ve o dönemin yaşam alanlarını görmek ve lokale karışmayı sevenler için iyi bir seçenek diyebiliriz. Ayrıca belirtmekte fayda var, Sotsgorod mahallerini Kiev ve Kuzey Ukrayna’da da görebilirsiniz.


13. Silah Müzesi

Silah Müzesi

Solvory Bulvarı’nda bir dükkanın alt katında bir kişi tarafından kurulan Silah Müzesi’de görülmeye değer. Sadece Ukrayna tarihine ait silahları değil, Doğu Avrupa, Rusya, Türkiye ve Orta Asya Ülkeleri’nin de silahlarını inceleyebilirsiniz. Bulvarda vakit geçirirken uğranabilecek bir müze diyebiliriz.


14. Dinyeper Nehir Kıyısı

Dinyeper Nehri

Tarihinde birçok savaşa tanıklık yapmış, şimdi ise kumsalları ile hizmet eden bu nehir kıyısını da ziyaret etmeden dönmek olmaz. Özellikle yaz aylarında Zaporijya’ya gitmeyi planlıyorsanız, bu nehirde yüzmeyi ihmal etmeyin. Gündüz plaj görevi gören bu kıyı kesimi için geceleri de eğlence mekanlarının uğrak yeri diyebiliriz. Kıyı boyunca devam eden bar ve eğlence mekanlarına akşam saatlerinde uğrayabilirsiniz.


15. Zaporijya Meşesi

Kaynak: Wikimedia

Eğer vaktiniz var ve gezmek istiyorsanız Dnipro’ya doğru, şehrin kuzeyinde kalan Zaporijya Meşesi’ni de ziyaret edebilirsiniz. 700 yılı aşkın bir tarihe sahip olduğu söylenen bu meşe, günümüzde Ukrayna’nın ulusal ağacı konumundadır. Zamanınız var ise değerlendirebilirsiniz, çevresinde bir parkta bulunuyor. Ancak zamanı kısıtlı olanlar için yukarı da saydığımız diğer yerleri gezmek daha iyi olacaktır.

Zaporijya Uçak Bileti

Zaporijya gezi planı için uygun uçak bileti bulmakta önemli bir konu. Bu nedenle Zaporijya’ya seyahat planınızı önceden yapmak uçak bileti ücretinde size yarar sağlayacaktır. Bununla birlikte Zaporijya’ya İstanbul üzerinden aktarmasız olarak uçabilirsiniz. Türk firmalarından Pegasus ve Türk Hava Yolları’nın seferleri mevcut. Bunun dışında İstanbul aktarmasında bulunan Ryanair gibi firmalarında seferleri ile Zaporijya’ya gidebilirsiniz. Zaporijya seyahatiniz için en ucuz uçuk bileti siteleri yazımızı inceleyerek, uygun fiyata bilet bulabilirsiniz.

Belirtmekte fayda var İstanbul-Zaporijya arası uçuş süresi 2 saattir.

Zaporijya Nerede?

Ukrayna’nın güney şehirlerinden olan Zaporijya, Dinyeper Nehri’nin kıyısında bulunmaktadır. Dnipro ve Donetsk’e yakın olan bu şehre vizesiz olarak ziyaret edebilirsiniz. Zporijya Dnipro arası bir buçuk saat sürmektedir. Zaporijya Donetsk arası ise 4 saate yakın sürmektedir.

RELATED ARTICLES
Continue to the category

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gezi Notları