Ana SayfaSeyahat RehberiErasmus Nedir? - Erasmus Nasıl Yapılır?

Erasmus Nedir? – Erasmus Nasıl Yapılır?

Kısa süreli olarak gerçekleştirilen Erasmus programı Avrupa Birliği projesidir. Günümüzde pek çok öğrenci ve akademisyen bu proje kapsamında farklı ülkelere gitmekte ve kendini geliştirme olanağına sahip olmakta. İşte sizin için hazırladığımız bu yazımızda detaylıca Erasmus nedir? Erasmus nasıl yapılır? Erasmus anlaşmalı üniversiteler ve Erasmus şartları?  hakkında sorularınızın cevabını kolaylıkla bulabilirsiniz.

Erasmus Kimdir?

Desiderius Erasmus

Erasmus nedir? yazımızı detaylı incelemeden önce “Erasmus kimdir?” onu öğrenmeniz artı bir bilgi olarak faydanıza olacaktır. Hollan’danın Roterdam şehrinde doğan Desiderius Erasmus’un adı üniversite değişim programına verilmiştir. 12 Temmuz 1536 tarihinde İsviçre Basel’de vefat eden Erasmus tarihte önemli bir yere sahiptir. Hümanizm, Rönesans’la birlikte ortaya çıkmıştır. Akımın yaratıcılarından ve en önemli temsilcilerinden olan Erasmus ise bu doğrultuda çalışmalar gerçekleştirmiştir. Bugünkü eğitim düzeni ile o dönemin eğitim düzeni karşılaştırıldığı zaman ortaöğretim seviyesinde aldığı eğitim ardından Augustin tarikatına girerek rahip oldu. Erasmus rahip olduktan sonra hiçbir zaman gerçek bir rahip gibi faaliyet göstermedi. Çünkü daha çok bilime yönelmek ve bilim için bir şeyler yapmak istiyordu. Bu isteği üzerine cüppe giymeme iznini dini makamlardan aldı.

Erasmus daha sonraları Paris Üniversitesi’ne gitti. Burada tanıştığı aydınlar sayesinde ufku daha da genişledi. Hümanizm için çalışmalar yapan Erasmus, özgün yapıtlarıyla ve çevirileriyle antik çağ düşüncesinin Avrupa’da yayılmasına etkili ve güçlü katkılarda bulundu. Günümüzde adından başarıyla söz ettiren Erasmus, Avrupa’nın farklı ülkelerinde öğrenci ve akademisyen olarak bulunmuştur. Aynı zamanda yeni yerler görmek ve yeni şeyler öğrenmek adına bir gezgin gibi yaşamını sürdürmüştür. Hayatına din adamı olarak başlayan Erasmus, kilisenin sunduğu gerçeklerden dışarıya çıkarak aklın özgürlüğünü, iyiyi savunmuştur. Ayrıca “Deliliğe Övgü” adındaki kitabı ile günümüzde hala dikatleri üzerine çekmeye devam etmektedir.

Erasmus – Deliliğe Övgü

Erasmus kendine amaç olarak güzel sanatların ve bilimin yayılmasını belirlemiştir. Aynı zamanda sanat ve bilim anlayışını bir çatı altında toplamak ve Avrupa’yı buraya dahil etmek istemiştir. Hümanist anlayıştan ve o dönemin eğitim felsefesine olan etkisinden dolayı değişim programına uygun isim olarak düşünülmüş ve programa ismi verilmiştir.

Erasmus Nedir?

Vilnius Üniversitesi – Litvanya

Peki, her öğrencinin hayalini süsleyen bu Erasmus nedir? Erasmus, öğrenci değişim programı olarak Avrupa Birliği tarafından yürütülmektedir. 1980 yıllarının sonlarında çıkan ve uygulanan program doğrultusunda pek çok öğrenci farklı ülkelerde eğitim alma olanağına sahip oluyor. Erasmus programı doğrultusunda lisans öğrencileri, master ve doktora öğrencileri 3 ile 12 ay süren programa katılabiliyor. 37 ülke arasında gerçekleşen programda en çok Almanya, Fransa ve İspanya tercih ediliyor.

Erasmus’un amacı üniversiteler arasındaki eğitimde kalitenin arttırılması, öğrencilerin daha iyi bir eğitim alması ve farklı kültürleri tanımasıdır. Ülkeler arasında gerçekleşen program sayesinde öğrenciler farklı ülkeleri görecek, o ülkeye ait kültürü tanıyacak, o ülkenin eğitimini görecek ve yeni bir dil öğrenebilecek. Erasmus programı ile öğrenci ve akademisyenlerin tüm giderleri karşılanmaktadır.

Kimler Başvurabilir?

Öğrenci ve akademisyenler için düzenlenen Erasmus’a kimler başvurabilir? Erasmus programına katılmak isteyen öğrenci ve akademisyenler için bazı şartlar isteniyor. Bu şartlarla birlikte her öğrenci ve akademisyen Erasmus programından sadece bir kez faydalanabiliyor. Erasmus programına lisans öğrencileriyle birlikte akademisyenler katılabiliyor. Programa katılmak isteyenler ise öncelikle istenilen şartları karşılamalı ve bu doğrultuda başvuru oluşturmalıdır. Öğrenci veya akademisyenler gitmek istedikleri ülkeyi, şehri ve üniversiteyi seçerek birkaç adımda Erasmus başvurusunu tamamlamaktadır.

Erasmus ile Hangi Ülkelere Gidilir?

Erasmus programı sayesinde üniversite öğrencileri ve akademisyenler farklı ülkelere gitme olanağına sahip oluyor. Yıllardır uygulanan Avrupa Birliği projesi ile her yıl binlerce öğrenci yeni bir ülke, yeni bir kültür ve yeni insanlar ile tanışıyor. Erasmus programı öğrencilere ve akademisyenlere pek çok şey kazandırıyor. Erasmus nedir? sorusunun ardından bir diğer soru ise hangi ülkelere gidilebilir? Erasmus ile gidilecek ülkeler arasında Avrupa Birliği ülkeleri yer alıyor. Aynı zamanda bu ülkelere ek olarak Türkiye, Norveç, Makedonya, İzlanda ve Lihtenştayn da yer alıyor. Öğrencilerin ve akademisyenlerin kolaylıkla üniversite değişimi yapabileceği program kapsamında gidilebilecek ülkeler arasında Almanya, Belçika, Bulgaristan, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Yunanistan ve İrlanda geliyor. Öğrenciler için ülke seçimi yapmak sadece bu ülkelerle sınırlandırılmıyor.

Erasmus ile hangi ülkelere gidilir?

Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Avusturya, Polonya, Romanya, İsveç, İsviçre, Slovakya, Slovenya, İspanya, Çekya, Macaristan, Norveç, Kıbrıs ülkeleri de Erasmus ile tercih edilecek ülkeler arasında yer alıyor. Bu ülkelerle birlikte koşullu olarak programda yer alan ülkeler Arnavutluk, Bosna Hersek, Kosova, Sırbistan, Karadağ, Ermenistan, Azerbaycan, Gürcistan, Moldova, Ukrayna, Cezayir, Mısır, İsrail, Ürdün, Lübnan, Libya, Fas, Filistin, Suriye, Tunus ve Rusya olarak sıralanıyor. Öğrenciler, Erasmus programına katılmak istediği zaman başvuru yaparken gitmek istediği ülkeyi seçebiliyor. Bu ülkeler arasında bulunan koşullu ülkelerde ise öğrenciler ve akademisyenler için ekstra şartlar bulunuyor.

Erasmus Anlaşmalı Üniversiteler

Stuttgart Medya Üniversitesi – Almanya

Erasmus yapmak için birçok neden bulabilirsiniz. Hepsi kendinizi geliştirmek ve yeni kültürler tanımanın ötesinde geleceğe yatırım olarak nitelendirilebilir. Erasmus’a gitmeye karar verdiniz ancak hangi şehir hangi üniversite olacağını da önceden araştırmanız yararınıza olacaktır. Erasmus anlaşmalı üniversiteler birçok kritere göre değişmektedir. Hangi üniversiteye ve hangi şehre gideceğinizi öğrenmek ve Erasmus anlaşmalı üniversiteler hakkında bilgi sahibi olmak için üniversitenizin Erasmus bölüm başkanlığına uğrayabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz de üniversitenizin web sitesinde kısa bir araştırma ile bilgilere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Erasmus Şartları Neler?

Erasmus Şartları

Erasmus programına katılmak isteyen öğrencilerin karşılaması için başı şartlar isteniyor. Bu şartlar doğrultusunda programa öğrenci alımı yapılıyor. Peki, Erasmus şartları neler?

  • Programa katılmak isteyen öğrencinin lisans ya da lisansüstü eğitimlerinin ilk yılını tamamlamış olması,
  • Lisans öğrencilerinin akademik not ortalamasının 4 üzerinden en az 2 olması,
  • Master ve doktora öğrencilerinin akademik not ortalamasının 4 üzerinden en az 2,5 olması,
  • Erasmus programına girmek isteyen öğrencilerin TOEFL / IELTS gibi yabancı dil yeterlilik sınavlarından 100 üzerinden en az 70 puan alması veya üniversitenin kendi yapacağı sınavdan başarılı bir not alması,
  • Öğrencinin Erasmus programına dahil olan bir bölüme başvurmuş olması gerekir.

Erasmus programına katılmak isteyen öğrenciler için yukarıda yer alan şartlar belirlenmiştir. Bu şartları karşılayan öğrenci ve akademisyenler Erasmus programından faydalanabilir. Lisans öğrencilerinin akademik not ortalamasının en az 2 olması zorunludur. Aynı durumda master ve doktora öğrencilerinin de akademik not ortalamasının en az 2,5 olması gerekmektedir. Erasmus programı kapsamında her bölüm öğrenci kabul etmeyebilir. Bu nedenle öğrencilerin programa dahil olan bölümlere başvuru yapması doğru olacaktır. Erasmus programı sayesinde öğrenciler kısa bir süreliğine de olsa yeni bir hayata atılıyor.

Erasmus’a Gitmenin Avantajları

Erasmus nedir? Erasmus nasıl yapılır? gibi soruların cevaplarını verdik, peki Erasmus ne gibi avantajlar sağlıyor? Programın öğrencilere kazandırdığı bazı avantajlar bulunuyor. Bu avantajlar;

  • Yabancı ülkede yaşama deneyimi
  • Yabancı dil geliştirme
  • İş başvurularında her zaman artı puan
  • Sorumluluk kazanma
  • Sosyal hayat
Erasmus Avantajları

Bulunduğu ülkenin dışında başka bir ülkede eğitim almak isteyen öğrenciler farklı bir düzene geçecekleri için yabancı ülkede yaşama deneyimi kazanırlar. Farklı bir ülkede farklı bir ortamda yaşayacak olan öğrenciler burada yabancı dilini geliştirme olanağına sahip olur. Dilini geliştiren öğrenciler ise iş hayatında her zaman bir adım önde olurlar. İş başvurusu yapılacağı zaman yabancı ülkede yaşamış ve dil bilen bireylere öncelik tanınmaktadır. Çünkü günümüzde yabancı dil bilmek her zaman öncelik getirmektedir.

Erasmus programı ile farklı bir ülkede eğitim almak isteyen öğrenciler programa kabul edildiği zaman ailesinden ve arkadaşlarından uzakta olacağı için sorumluluk sahibi olur, kendi hayatı için mücadele vermeye başlar. Öğrenciler başta eğitim hayatı olmak üzere iş hayatını ve sosyal hayatını burada yoluna koyar. Erasmus programı bu gibi avantajları öğrenci ve akademisyenlere sunmaktadır. Türkiye’ye birçok öğrenci Erasmus ile gelmekte ve eğitim hayatını sürdürmektedir. Aynı şekilde Türkiye’den de pek çok öğrenci Erasmus ile başka ülkelere gitmektedir. Programa katılmak isteyen öğrenciler kabul edildiği zaman Erasmus bursu sayesinde maddi ve manevi zorluk yaşamadan eğitim hayatını yönlendirebilir, öğrenci isterse ek iş bularak işte çalışabilir.

Not: Erasmus hayalinizi gerçekleştirmeden gideceğiniz ülke hakkında bilgi sahibi olmak ve seyahatiniz planlamak için seyahat rehberi kategorimizi inceleyebilirsiniz.

RELATED ARTICLES
Continue to the category

2 YORUMLAR

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gezi Notları