Ana SayfaTürkiyeAydınDidim Gezilecek Yerler | Harika 15 Yer

Didim Gezilecek Yerler | Harika 15 Yer

Ege’nin tatil adreslerinden biri olan Didim, hem tarihi hem de farklı olanakları ile birçok gezginin sıklıkla rotasında diyebiliriz. Antik kentler, doğal güzellikler ve eşsiz bir denize sahip olan Didim, yabancı turistlerinde popüler destinasyonlarından biridir. Didim’e tatil planlıyorsanız, Didim gezilecek yerler içeriğimiz ile birçok noktayı kolayca keşfedebileceğinizi söyleyebiliriz.

Gelin Didim’i birlikte keşfedelim…

Didyma

Antik Yunanlılar için kutsal bir yer olarak kabul edilen Didyma, tüm ihtişamı ile sizi Didim’de karşılıyor olacak.

Didyma, Apollon kehaneti ile meşhur ve ünlü bir antik tapınağa sahip yer diyebiliriz. İçerisine girdiğiniz anda sizi kendine hayran bırakacak olan bu antik kent, aynı zamanda farklı tarihi yapıları da size sunacak.

Didim gezilecek yerler arasında oldukça önemli bir yere sahip olan bu anti kentin içinde Roma tiyatrosu, stadyum, Artemis Tapınağı gibi daha birçok antik yapı barındırıyor. Ayrıca son yapılan kazılarda da Roma hamamlarıyla çevrili bir yolun ibadet için kullanıldığı ortaya çıkmış, İyonya’nın “Kutsal Yolu” da yürümeye açılmıştır.

Apollon Tapınağı

Didim gezilecek yerler içinde en gösterişli ve en büyük antik tapınaklarından biri olan Apollon Tapınağı’nı da listenize eklemelisiniz.

Milattan önce 4. Yüzyılda inşa edilen bu tapınağın zemini 7 basamaklı ve sütunları ise 20 metre yüksekliğindedir. Ayrıca giriş bölümü denilen “pronaos” ise mükemmel bir durumda günümüze kadar ulaşmıştır.

Didim’e ziyaret ettiğinizde vaktinizi ayırarak bu tapınağı mutlaka ziyaret edin, müze kartınız var ise bu antik kent alanında da geçerli olduğunu söyleyebiliriz.

Milet

Antik dönemde Didim’in kuzeyin de bulunan ve liman şehri konumunda olan Milet Antik Kenti’ni de ziyaret edebilirsiniz. Milet’in 5000 yıl öncesine kadar bir geçmişi olduğu biliniyor. Pers istilalarından öncedeki dönemde de altın çağını yaşadığı tüm tarihçiler tarafından kabul ediliyor.

İstilaya kadar Ege’nin en zengin kenti konumunda olduğunu düşünürsek, Didim gezisi sırasında listeye girmeyi hak ediyor.

Ayrıca belirtmekte fayda var; felsefe ve bilimin öncüsü kabul edilen Thales, Milet’te doğmuş ve burada yaşamını yitirmiştir.

Burası, mitolojiden kopan ve bilimi doğal dünyayı ve evreni açıklamak için kullanan ilk Yunanlı olarak hatırlanan matematikçi ve filozof Thales’in doğum yeriydi.

Millet’in bir diğer özelliği ise Antik eserlerin dışında, Bizans ve Osmanlı eserlerini barındırması ve tüm bunları muhteşem doğa manzarası eşliğinde gözler önüne sermesi diyebiliriz.

Milet Müzesi

Kaynak: Kültür ve Turizm Bakanlığı

Vaktim var diyenlerdenseniz veya Antik Yunan tarihine meraklıysanız, Milet Müzesi’de tam size göre. Kronolojik olarak sıralanmış tarihi eserler ve araç gereçleri bulabileceğiniz bu müze, hem Didim’in hem de birçok medeniyetin tarihi hakkında oldukça bilgi veriyor.

Milet Müzesi’ni gezerken karşınıza geçmiş çağlardan birçok araç gereç, Helenistik ve Roma Dönemi’ne ait eserler çıkacak diyebiliriz.

Altınkum Plajı

Didim gezilecek yerler dendiğinde akla ilk gelen yerlerden biri de Altınkum Plajı’dır. İsmini altın renkli kumundan aldığını söylememiz gerekir.

Deniz tarağı şeklinde bir koyda bulunan bu plaj, hem yerli hem de yabancı turistlerin Didim’deki denize girme noktası diyebiliriz. Didim’i ziyaret ettiğinizde zaten birçok tabelanın bu plajı gösterdiğini göreceksiniz.

Halk plajı olduğundan dolayı kalabalık olabilmektedir ancak kumsaldan yürüdüğünüzde bir deniz kulübünü görebilirsiniz. Ücreti karşılığında daha sakin bir alanda güneşlenebilir, çevre kafe ve restoranlarda yemek yiyebilirsiniz.

Cennet Koyu

Cennetköy Plajı veya Cennet Plajı olarak da adlandırılan bu koyu da ziyaret ederek, dinlenebilirsiniz. Altınkum gibi kalabalık olmayan ve sakin bir yer diyebiliriz.

Çoğu insanın sakinliği tercih etmediği için gelmediği bu koy da bir kafe bulunuyor. Bu kafeden şemsiye, şezlong kiralayabilir. Gürültüden uzak bir şekilde deniz kum ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz.

Bafa Gölü

Didim’den 15 dakika uzaklıkta olan Bafa Gölü’de, Didim geziniz sırasında yapılacak aktivitelerden biri diyebiliriz.

Araba ile ulaşımı oldukça kolay olan Bafa Gölü’ne giderken, tepeden gölün ağaçlar arasındaki manzarasını göreceksiniz. Zeytinliklerin arasında ulaşabileceğiniz Bafa Gölü’nün muhteşem manzarasından fotoğraf çekilebilirsiniz.

Ayrıca Bafa Gölü’nü ziyaret ederek kuş popülasyonlarını ve flamingoları da gözlemleyebilirsiniz.

Latmos Herakleiası

Bafa Gölü’ne yola koyulmuşken biraz daha ilerleyerek, Bafa Gölü manzaralı bu antik kenti de ziyaret edebilirsiniz. Didim gezilecek yerler arasında az bilinen bir yer diyebiliriz.

Yunan şehir devletinin bir parçası olan ve Anadolu halkı olarak kabul edilen, tarih öncesi topluluklardan Karyalıların yaşadığı bu yer gerçekten insanı kendine hayran bırakıyor.

Bir tepesinde Athena Tapınağı’nı, bir diğer noktada Roma hamamlarını bulabileceğiniz bu antik kent aynı zamanda huzurlu ortamı ile de sizi dinlendirecektir.

Manastır Koyu

Didim merkeze çok yakın olan bu koya Zeytinlikler ve ağaçlıklar arasından ancak ulaşabilirsiniz. Kayalar ve ağaçların gizlediği bu koy, sakinliği ile ön plana çıkıyor diyebiliriz.

Yakınındaki manastırdan adını alan koy, aktivite bakımından yetersiz. Ancak deniz keyfini doğa ile birleştirme noktasında ise muazzam diyebiliriz. Ağaçların arasından denize girmeyi zaten kim istemez ki.

Priene Antik Kenti

Dile Dağı’nın eteklerinde tüm heybeti ile karşınıza çıkacak olan Priene Antik Kenti’de ziyaret edilebilecek noktalar arasındadır.

Priene Antik Kenti, Büyük İskender’in bölgeyi fethetmesinden sonra tamamen mermerden olacak şekilde inşa edilmiştir.

Manzaraya karşı inşa edilen Athena Tapınağı en büyük yapılarından birisidir ve bu yapının Büyük İskender’e ithafen inşa edildiği bilinmektedir. Ne yazık ki tapınağı üzerinde “Büyük İskender’e ithafen” olduğu belirtilen yazı, günümüzde Londra’da bulunan British Museum’da sergilenmektedir.

Vaktiniz var ise gitmenizi tavsiye edeceğimiz, güzel antik kentlerimizden birisidir.

Tavşan Burnu Tabiat Parkı

Didim’in Yalıköy beldesine küçük bir gezinti ile ulaşarak, bu muhteşem doğa parkını da gezebilirsiniz.

Günübirlik ziyaretlerde yapabileceğiniz bu tabiat parkında, çadır kiralayarak çam ormanları altında mükemmel bir gece geçirebilirsiniz.

Ayrıca harika bir koya da ev sahipliği yapan Tavşan Burnu Tabiat Parkı, Didim gezilecek yerler arasında sakinliği sevenlerin uğrak noktası diyebiliriz.

İlginizi çekebilir: İzmir Kamp Alanları

Dilek Yarımadası – Büyük Menderes Deltası Milli Parkı

Didim’in tarihi, turistik ve doğal güzellikleri o kadar fazla ki hepsini gezmek isteseniz 3 gün de anca bitirebilirsiniz.

Bu milli parka vardığınızda konaklamak için güzel bir nokta seçebilir, karabataklar ve kuş popülasyonları arasında güzel bir gün geçirebilirsiniz. Belirtmekte fayda var özellikle milli parkın içerisinde çizgili sırtlan ve çakalların da yaşadığını belirtmeliyiz.

Ayrıca dilerseniz eski uygarlıkların izini burada da sürebilir veya Olukludere Kanyonu’nu gezebilirsiniz. Daha farklı bir şey yapmak isterseniz de Osmanlı’nın Rum köyü olan Doğanbey Köyü Tarihi Evleri’ni ziyaret edebilirsiniz.

Didim Cumartesi Pazarı

Didim’e ziyaretinizde bu pazarında sıklıkla ziyaret edilen bir nokta olduğunu anlayacaksınız. Didim’in birçok noktasında pazarlar kurulmasına rağmen, Cumartesi Pazarı yabancı turistlerin bile akın ettiği bir yer diyebiliriz.

Organik ürünleri uygun fiyata bulabileceğiniz Cumartesi Pazarı’na kısa bir vaktinizi ayırarak güzel bir deneyim geçirebilirsiniz. Ayrıca Mavişehir’e bir dolmuş mesafesinde bulunan bir gece pazarı da bulunuyor.

Akbük

Didim gezilecek yerler ziyaretinizde Aydın’ın bir başka ilçesi olan Akbük’e de uğrayabilirsiniz.

Güzel koyları, masmavi denize sahip plajları ile size farklı bir deneyim sunabilir. Özellikle farklı bir akşam tercih etmek isterseniz, Akbük restoranlarını ve eğlence mekanlarını tercih edebilirsiniz.

Didim Akbük arası ortalama yarım saat sürmektedir. Sahil kenarından deniz manzarası eşliğinde Akbük’e varacağınızı şimdiden söyleyebiliriz.

Didim Lunapark

Didim gezilecek yerler bitmez ama güzel ve keyifli bir akşam için yaşınız kaç olursa olsun, yolunuz lunaparka düşer. Bu yüzden keyifli bir akşam geçirmek için yemekten sonra birçok Didim’e gelen yerli ve yabancı gezginlerin lunaparka akın ettiğini göreceksiniz.

Siz de güzel bir akşam geçirmek için en azından bir akşamınızı lunaparka ayırabilirsiniz.

RELATED ARTICLES
Continue to the category

1 Yorum

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gezi Notları