Novi Pazar Gezilecek Yerler | 15 Güzel Yer #2023

0

Sırbistan’ın Kosova ile sınırında bulunan Novi Pazar, Sırp tarihinde olduğu kadar Osmanlı tarihinde de kendine sıkça yer bulan bir şehir diyebiliriz. 1400’lü yıllarda Osmanlı egemenliğine giren Novi Pazar, bugün birçok noktada İstanbul ve Bursa’yı andırıyor diyebiliriz. Gelin Novi Pazar gezilecek yerler nelermiş, birlikte keşfedelim.

1Sopocani Manastırı

Sopocani Manastırı’da Sırbistan ve Novi Pazar için önemli bir konuma sahip. UNESCO koruma listesinde olan bu manastır için bu zamana kadar mükemmel bir şekilde korunmuş diyebiliriz. Sırbistan’ın önemli krallarından I. Stefan Uros tarafından inşa ettirildiği bilinen manastır da, bugün hala bir çok ince işçiliği ve Uros’un kalıntılarını yakından görebilirsiniz.

2Đurđevi Stupovi

12. yüzyılda inşa edilen bu manastıra da vaktiniz var ise uğramanızı tavsiye ederiz. Novi Sad gezilecek yerler arasında Stari Ras ve Sopocani ile UNESCO korumasında olan bu manastır, turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği bir yer diyebiliriz. İçerisinde incelikle işlenmiş fresklerin Balkanlar’ın en iyisi olduğu belirtilse de, açıkçası biz Ani Harabeleri’ndekilerin daha iyi olduğunu düşünüyoruz.

3Stari Ras

Sırbistan’ın 700’lü yıllarına kadar olan tarihine ışık tutan, bu arkeolojik alan Novi Pazar’da ziyaret etmeniz gereken yerlerden biri. Hem tarihi hem de kültürel açıdan çok fazla bilgi içeren bu alan, Novi Pazar gezilecek yerler içerisinde turistlerin en popüler noktalarından biri diyebiliriz.

4Altun Alem Cami

Kaynak: Wikimedia

Novi Pazar’ın 16. Yüzyılda inşa edilen en büyük camisi konumunda olan Altun Alem Camii’si de görmeniz mekanlar arasında diyebiliriz. İçerisinde medrese, kütüphane ve çok sayısı eski mezar barından Altun Alem Cami, Novi Pazar gezilecek yerler araştırması yaparken not alacağınız önemli yerlerden biri. Jugovica caddesinde bulunan bu cami gibi daha birçok cami de Novi Pazar’da sizi bekliyor diyebiliriz.

5İsa Bey Hamamı

Osmanlı’da Üsküp ve Bosna için beylik yapmış olan İshakoğlu İsa Bey tarafından yaptırılan bu hamam, bugün Novi Pazar’ın göz bebeklerinden biri diyebiliriz. Simetrik odalara sahip olan bu hamam, altıgen odaları ile kısaca mimarisini ön plana çıkarıyor. Günümüzde restorasyon çalışmaları sürse de şu an için kafe olarak hizmet vermeye devam ediyor.

6Amir Ağa Han

Kaynak: Wikimedia

Novi Pazar gezilecek yerler arasında Osmanlı izlerini bir kez daha görebileceğiniz Amir Ağa Han, Osmanlı mimarisinin önemli eserlerinden birisidir. İstanbul ve Balkanlar arasındaki ticaret sırasında tüccarların sıklıkla konakladığı bu han, bugün otel konseptinde hizmet vermeye devam ediyor. Ayrıca Novi Pazar çarşısındaki en eski tarihi yapı diyebiliriz.

7Eski Çarşı (Stara Carsija)

Küçük bir yaya caddesinden oluşan bu çarşı, Amir Ağa Han ve birçok otantik dükkanı içine almaktadır. Novi Pazar ziyaretinizde merkez konumda olduğu için direkt bu noktada kendinizi bulacaksınız. İki katlı, saçaklı evlerin arasında yürümek gerçekten huzur verici diyebiliriz. Özellikle az nüfuslu bir şehir olduğundan dolayı, gürültü ve kargaşadan da kaçmış olacaksınız. Burada bulunan bir pastaneye oturarak, keyifle bir tatlı yemenizi de öneririz.

8Ras Müzesi

Novi Pazar gezilecek yerler içerisinde Osmanlı konağında sergilenen bir müze sizi bekliyor olacak. Doğu ve Batı’nın bu kadar kesiştiği bir şehir de birçok eser bulmak mümkün. İşte bu eserlerin bir arada olduğu Ras Müzesi’ni de mutlaka gezmenizi öneriyoruz. Tunç ve Demir çağlarından kalma eserler ile Osmanlı’nın Novi Pazar’daki yaşamına dair birçok eseri kolaylıkla bulabilirsiniz.

9Kutsal Havariler Petrus ve Pavlus Kilisesi

Bir yamaç üzerine kurulan bu kilise de Novi Pazar’ın önemli kültürel ve turistik yerlerinden biri diyebiliriz. Tarihi 500’lü yıllarına dayanan bu kiliseyi ziyaret ettiğinizde, ayrıca Balkanların ayakta kalan en eski kilisesini de ziyaret etmiş olacaksınız.

10Novi Pazar Kalesi

İshakoğlu İsa Bey’in Novi Pazar’a kazandırdığı bir başka yapıdan biri de Novi Pazar Kalesi’dir. Şehrin ortasında duran kaleden sadece “Eski Kule” adı verilen bir kule ayakta kalmış olsa da, Novi Pazar için hala güzel bir manzara sunuyor diyebiliriz.

11Banja Köyü

Novi Pazar’ın merkezini gezdikten sonra çevreye yakın yerlere de vaktiniz var ise uğramalısınız. Çünkü Novi Pazar’a bağlı ve çok yakın olan harika yerleri de görmüş olacaksınız.

Banja Köyü’de gezilmesi gereken yerlerden biri, özellikle kaplıcalar ile anılan bu yerde kaplıca keyfi yapmanızı da öneririz. Orta çağ boyunca sıcak sularında şifa arayan birçok insan daha sonra Osmanlı’nın inşa ettirdiği hamam ve kervansaraylar da bugün hal Banja’ya gitmeye devam ediyor. Ayrıca yeşiller arasında bulunan Banja, hafta sonları içinde Novi Pazar sakinlerinin sıklıkla ziyaret ettiği bir yer diyebiliriz.

12Crna Reka Manastırı

Geçmişi Sopocani Manastırı ile bağlantılı olan Crna Reka Manastırı, Sopocani’deki rahiplerin buraya kaçması ile oluşturulmuş. 1200 yıllarına dayanan bu yaşam alanda mağaralar arasındaki boşluklar mantıklıca kullanılarak, asma bir ahşap köprü ile manastır inşa edilmiş. Özellikle araba kiralamayı düşünüyorsanız, burayı da gezi listenize almanızı öneririz. Bugün hala ibadete açıklan Crna Reka Manastırı, turistlerinde ilgi odağında.

13Uvac Özel Doğa Koruma Alanı

Eğer doğa meraklısıysanız ve araba kiralayarak Sırbistan’ı geziyorsanız, Uvac Özel Doğa Koruma Alanı’nı da ziyaret edebilirsiniz. Biz sadece çevresinden dolaştık ancak vaktiniz var ise siz tam bir gün ayırabilirsiniz. Kızıl akbabalara ev sahipliği yapan bu koruma alanında, güzel bir gün geçirerek çevredeki otantik restoranlarda da yemek yiyebilirsiniz.

Daha fazla okuma: Sırbistan Gezilecek Yerler

14Golija

Novi Pazar’ı çevreleyen Golija Dağı’da listemize girmezse olmazdı. Özellikle Novi Pazar sakinlerinin doğa yürüyüşü ve piknik için sıklıkla ziyaret ettiği Golija Dağı’na da bir tur düzenleyebilirsiniz. Doğa yürüyüşü yapmak veya piknik yapmak için mükemmel bir konum ve manzara sunan bu dağ da gezi listenize girmeyi hak ediyor.

15Raşka

Novi Pazar’da gezilecek yerler bittiğini düşündüğünüz de ise kısa mesafede olan Raşka beldesine de uğrayabilirsiniz. Novi Pazar gezilecek yerler arasında pek bilinmeyen bu belde, lokale karışmayı sevenler için güzel bir yer. Birçok kilise, manastır ve tarihi mimariye ev sahipliği yapan bu küçük belde de güzel bir vakit geçirebilir, daha sonra ister Kosova’ya isterseniz de Karadağ’a doğru yola koyulabilirsiniz.

Düşünceleriniz bizim için değerlidir.

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz