Ana SayfaYurt DışıAsyaBusan Gezilecek Yerler | Muhteşem 15 Yer (Güney Kore)

Busan Gezilecek Yerler | Muhteşem 15 Yer (Güney Kore)

Güney Kore’nin Seul’den sonraki en büyük şehri olan Busan’da gezilmesi gereken yerler arasındadır. Güney Kore’nin güneyinde kalan bu şehir dağlık bir yapıya sahip olsa da, birçok turistik mekan ve ilginç aktivitelere sahip diyebiliriz. Ayrıca Kore’nin en büyük balık pazarını da barındıran bu şehir birçok noktadan sizi kendine hayran bırakacaktır. Gelin; Busan gezilecek yerler nerelermiş, birlikte keşfedelim.

İşte Güney Kore’nin meşhur Busan şehrinde gezilecek yerler…

Jagalchi Balık Pazarı

Güney Kore’nin en büyük balık pazarlarından biri diyebiliriz. Busan’daki Nampo-dong metro istasyonun tam karşısında 7 katlı bir binada eşsiz deniz lezzetlerini bizlere sunuyor.

Busan gezilecek yerler arasında bulunan Jagalchi Balık Pazarı ile hem Kore halkının günlük yaşamına şahit olabilecek hem de farklı deniz ürünlerini tada bileceksiniz.

Sabah saat 7’den itibaren hizmete açılan balık pazarında, birçok lezzet bulabileceğiniz gibi üst katlarda bulunan restoranlarda Kore mutfağını deneyimleyebilirsiniz. Ayrıca Kore halkı arasındaki balık ticaretinin ne kadar sıkı olduğunu da görebilirsiniz.

Ayrıca Jagalchi Balık Pazarı’nın en üst katına çıktığınızda Busan manzarasına sahip bir kafe bulacaksınız. Burada da yemekten sonra Busan manzarası eşliğinde içeceğinizi yudumlayabilirsiniz

Taejongdae

Busan’a bir köprü ile bağlı olan Yeong Adası’nda bulunan Taejongdae’da, Busan gezi noktaları arasında önemli bir yere sahip.

Doğal güzelliklerin bulunduğu bu alanda ayrıca; tapınaklar, plaj, eğlence parkı, deniz feneri ve güneşli günlerde Japonya’nın Tsushima bölgesini gözlemleyebileceğiniz bir gözlemevi bulunuyor.

Danubi denen trene binerek adanın birçok noktasını kolaylıkla gezebilirsiniz, Busan’a gittiğinizde özellikle güneşli bir güne denk getirebilirseniz, Taejongdae geziniz size güzel anılar sunacaktır.

Yongdusan Park

Busan’ın önemli turistik ve önemli parklarından biri olan Yongdusan Parkı’nı da ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Harika bir Busan manzarası sunan bu park, turistlerin oldukça rağbet gösterdiği mekanlardan biri diyebiliriz. Parkurları ve yeşillik alanları ile sırt çantalı gezginler özellikle gece saatlerinde bu parka çadır bile kuruyor.

Yogdusan Parkı içerisinde, Japon işgali sırasında önemli başarılara imza atan Amiral Yi Sun-sin’in heykeli ve Kore mimarisinin önemli yapılarından olan pagodalar bulunuyor.

Nampo-dong

Busan gezilecek yerler içinde fotoğraf çekilmek için bir sokak mı arıyorsunuz? Bizim hayran olduğumuz Nampo-dong’u ziyaret edebilirsiniz.

Karmaşık bir alışveriş alanı demek yanlış olmaz. Nampo-dong, Kore’nin Tahtakalesi diyebiliriz. Tekstil, elektronik ve daha birçok ürünün toptan ve perakende ticaretinin döndüğü bu yer, Busan’da gezilmesi gereken yerler arasında.

Özellikle Asya’nın fotojenik sokaklarından biri olan bu yerde mutlaka bir fotoğraf çekilmenizi öneriyoruz.

Haeundae Plajı

Busan’a gidip Japon Denizi’nde yüzmemek sanırım olmaz. Busan’ın doğusunda kalan Haeundae Plajı, güzel bir kumsala sahip diyebiliriz.

Yüksek gökdelenlerle çevrili bu plaj, özellikle hafta sonu Kore halkının akınına uğruyor. Denizi dalgalı olsa da en azından yarım gününüzü ayırarak, denizin tadını lokale karışacak çıkarmanızı öneririz.

Ayrıca Haeundae Plajı’na yaz mevsiminde giderseniz; Haziran ayında kumdan heykel festivali ve Ağustos ayında ise Busan Deniz Festivali’ni de görebilirsiniz.

Gamcheon

Gamcheon Kültür Köyü olarak Google’a yazdığınızda kolaylıkla bulabileceğiniz bu mahalle de kesinlikle Busan gezilecek yerler listenizde bulunmalı.

Renkli evler, dar sokaklar ve Kore’ye özgü merdivenleri görebileceğiniz bu mahallede, Kore siz de farklı bir etki bırakacak diyebiliriz.

Kore Savaşı’ndan önce gece kondu mahallesi olduğunu söyleyebileceğimiz Gamcheon için daha sonra iyi bir kalkınma çalışması gerçekleştirilmiş ve evler sokaklar renk renk boyanmıştır.

Busan’a farklı bir açıdan bakabileceğiniz Gamcheon Kültür Köyü’nde sokaklarında kaybolabilir, kafelerinde soluklanabilir ve sanatsal sokaklarda mükemmel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Haedong Yonggungsa

Haeundae Plajı’dan denizin tadını çıkardıktan sonra kısa bir yürüyüş ile bir Budist tapınağı görebilirsiniz.

Haedong Yonggungsa adındaki bu Budist tapınağı denize bakan yamaç bir arazinin üzerinde bulunuyor. Kore’deki tapınakların aksine çok yüksek bir yerde değil neredeyse deniz kenarına inşa edilmiş olan Haedong Yonggungsa’ ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır.

1376 yılında inşa edilen bu tapınak, 1500’lerdeki Japon istilası sırasında yıkılmış ancak 1930’lu yıllarda tekrar inşa edilmiştir.

Haedong Yonggungsa’da 108 basamaklı keşişlerin çıktığı merdiveni ziyaret edebilir, mağaraya inşa edilmiş bir tapınağı ziyaret edebilir, büyük bir buda heykelini görebilir ve 3 katlı olarak inşa edilmiş pagodanın mimari büyüsüne kapılabilirsiniz.

BIFF Meydanı (Biff Square)

Nampo-dong’da fazlaca görülecek yer var. İşte bunlardan biri de Biff Meydanı diyebiliriz. 1996 yılındaki Busan Uluslararası Film Festivali’nden adını alan bu meydan; kafelerin, restoranların, oyun salonların olduğu bir yer diyebiliriz.

Busan gezilecek yerler bakımından farklı alternatifler sunsa da Biff Meydanı, Kore’nin günlük yaşamına tanıklık etmenize yardımcı olacak. Cadde boyunca sanatçıların el izlerini yerlerde görebileceğiniz Biff Meydanı ayrıca Kore sokak yemeklerinin de en önemli alanı diyebiliriz.

Biff Meydanı’nı ziyaret ettiğiniz de özellikle yöresel sokak yemeklerinden olan Kore gözlemesini mutlaka denemelisiniz.

Busan Kulesi

1973 yılında inşa edilen bu kule, sadece turistlere hizmet ediyor diyebiliriz. Busan’a ziyaret etme fırsatı bulduğunuzda Busan Kulesi’ni de görmenizde fayda var.

İçerindeki asansör sayesinde 120 metrelik mesafeyi kısa sürede çıkarak, muhteşem Busan manzarasına tanıklık edebilirsiniz.

Ayrıca Busan Kulesi’nde bulunan hediyelik eşya dükkanlarından alışveriş yapabilir, sergi salonunda gezebilir ve gözlemevinden manzarayı daha rahat bir şekilde izleyebilirsiniz.

Beomeoza

Güney Kore’de bir Budist tarikatının en önemli okulu olarak geçen bu tapınakta, Busan gezilecek yerler arasında önemli bir yere sahip.

Kuruluşu çok eski yıllara dayansa da bu tapınakta diğerleri gibi Japon istilasında hasar görmüş ve 17. Yüzyılın başlarında tekrar onarılarak ibadete açılmıştır.

Joseon Hanedanlığı’nın eseri olan bu tapınak, ayrıca hanedanlığın eserlerinin sergilendiği yerdir. Ana tapınağı gezerek Kore tarihi hakkında müthiş bir bilgi edinebilirsiniz.

Ayrıca üç katlı pagodayı, Budistlerin inziva yerini, tarihi bir lambayı yakından inceleyebilirsiniz.

Gwangalli Plajı

Gwangan Köprüsü’ne karşı denize girerek, güzel bir an geçirmek kim istemez. İşte tam bu noktada sizi Gwangalli Plajı’nı da uğramanızı öneriyoruz.

Güzel bir deniz ve sakin Kore halkı ile bir arada olmanın farklı heyecanını bu plajda yaşayabilirsiniz. Hilal şeklinde olan bu plaj, çevresindeki bar, kafe ve suşi restoranları ile de sizi cezbedecek diyebiliriz.

Vaktiniz var ise Kore plajlarında mutlaka denize girmenizi tavsiye ediyoruz. Ayrıca Gwangan Plajı’nın gece led ışıklar ile deniz altından ve köprü ayaklarından aydınlatıldığını belirtelim. Güzel bir akşam geçirmek için de tercih edilebilir.

Ekim ayında ziyaret edeceklere ise güzel bir bilgi verelim. Asya’nın en büyük havai fişek festivali de Ekim ayında Gwangan Plajı’nda yapılıyormuş. Bizim tarihlerimiz uymadığı için göremedik ama denk gelirseniz mutlaka ziyaret edin.

Gwangan Köprüsü

Hemen yukarıda biraz bahsettiğimiz Gwangan Köprüsü’nü Busan gezilecek yerler arasına yazmasak olmazdı.

2 kattan oluşan bu asma köprüde, her katında farklı yönlere gidişler bulunuyor. Özellikle geceleri LED ışıklar ile aydınlatılmasıyla, her gece manzarasına karşı oturan aşıkları görebilirsiniz.

Gwangan Köprüsü’nü geçerseniz ise Oyukdo Adası ve Dalmaji Tepesi’nin güzel manzarasında kendinizi bulabilirsiniz.

Seokbulsa

Şehirden biraz uzaklaşarak Geumgang Parkı’nın hemen yanında Seokbulsa tapınağını ziyaret edebilirsiniz.

Yürümek zor gelirse teleferiğe binerek, Geumjeongsanseong Kalesi’ne varabilir ve kaleden daha kolay bir şekilde Seokbulsa tapınağına ulaşabilirsiniz.

Kaya Buda Tapınağı olarak Türkçe’ye çevirebileceğimiz bu tapınak, kayalardan oyulmuş buda heykelleri ile meşhurdur. Bir büyük budanın ve yüzlerce küçük buda heykelinin olduğu bu tapınakta Kore tarihi hakkında çarpıcı bilgiler sunuyor.

Zorlu bir yürüyüş olsa da birçok turistik uğrak noktası olan bu tapınağı da görmenizi öneriyoruz

Samjin Amook

Busan’a gidip balık keki veya balık köftesi denemeden dönmek olmaz. İşte bu yüzden Busan metro çıkışından itibaren uzun kuyrukları oluşan Samjin Amook’a uğramanızı tavsiye ederiz.

Busan gezilecek yerler içinde ilginç bir lezzet tatmanın tek noktası burayı ziyaret etmek diyebiliriz.

Krokete çok benzese de balıktan yapılan bu lezzetler, Kore sokak yemeklerinin de en meşhur olanıdır. Balık köftesinin ilginç bir tadı var ayrıca balıktan yaptıkları kekte hiç fena değil.

Shinsegae Centum City

Kaynak: Wikimedia

Dünya’nın en büyük alışveriş merkezinin Busan’da olduğunu biliyor muydunuz? Busan içerisinde bulunan Shinsegae Centum Şehri, 2009 yılında 294 bin metrekareye inşa edilmiş.

Busan’ın kentsel dönüşüm projesi olarak hayata geçen bu mega yapı, birçok turisti her gün ağırlıyor diyebiliriz.

Direkt Busan metrosunda dan katlarına giriş yapılabilir. Her katında farklı ofis, restoran ve sergileri bulabileceğiniz bu alışveriş merkezine vaktiniz var ise uğrayabilirsiniz.

RELATED ARTICLES
Continue to the category

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gezi Notları