Novi Sad Gezilecek Yerler | En Güzel 16 Yer

0

Sırbistan’ın ikinci büyük şehri olan Novi Sad, Belgrad, Budapeşte ve Tuna izlerini taşıyor diyebiliriz. Özellikle 18. Yüzyılda Avusturya-Macaristan İmparatorluğu için önemli bir şehir konumunda olan Novi Sad, günümüzde de birçok gezginin uğrak noktalarından biridir. Novi Sad gezilecek yerler ile gelin bu kültürel şehri birlikte tanıyalım.

1Petrovaradin Kalesi

Osmanlı’nın Balkanlarda ve Sırbistan’da birçok mimari eseri ve izi bulunuyor. Petrovaradin Kalesi’de Osmanlı’nın hüküm sürdüğü yerlerden biri. 150 yıl boyunca Osmanlı egemenliğinde kalan kale ilgi çekici bir mimariye sahip. Kalenin en güzel yanı ise; tünellerin, yer altı mezarlarının, surların hala sapa sağlam ayakta olması diyebiliriz. Novi Sad gezilecek yerler içinde ilk uğramanız noktanın, bu tarihi kale olduğunu söyleyebiliriz. Petrovaradin Kalesi’ne gittiğinizde geniş çaplı bir tur yapabilir, kalenin çevresindeki tarihi kentte dolaşabilir veya Tuna manzaralı restoranlarında lezzetli bir öğün geçirebilirsiniz.

2Petrovaradin Saat Kulesi

Tuna Nehri ile mükemmel Novi Sad manzarasını bu Barok mimariye sahip saat kulesi altında izlemek kim istemez! Novi Sad gezilecek yerler arasında manzarası ile sizi kendine hayran bırakacak olan Petrovaradin Saat Kulesi’nin ayrıca ilginç bir özelliği var. Saate dikkatli baktığınızda farklı bir şey olduğunu anlayacaksınız. Gitmeden bilgi vermek gerekir ise, saatte bulunan akrep ve yelkovanın yerleri değiştirilmiş. Sebebi ise Tuna’daki balıkçıların saati uzaktan kolaylıkla görebilmesi adına yapılmış. Güzel bir manzara için vakit ayırıp gitmenizi tavsiye ederiz.

3Dunavska Caddesi

Belgrad, Niş gibi Sırbistan’ın diğer önemli bir şehri olan Novi Sad’ında Dunavska adında çok güzel bir caddesi bulunuyor. Sadece yayalara özel olan bu caddede, restoranlar, bar, kafe bulabilirsiniz. Genellikle Novi Sad halkı ve gençlerinin buluşma noktası buradaki restoran veya kafeler oluyor. Dunavska Caddesi üzerindeki çoğu binanın 100 yaşında veya daha büyük olduğunu belirtmememizde fayda var. Bu nedenle bu tarihi cadde ayrıca fotoğraf severler için de güzel bir alan oluşturuyor.

Daha fazla okuma: Niş Gezilecek Yerler

4Trg Slobode Meydanı

Şehrin merkezini oluşturacak tarihi bir meydan olan Trg Slobode’yi de mutlaka ziyaret etmenizi öneririz. Trg Slobode olarak haritalara yazdığınızda bulamazsanız, bir diğer adı olan Özgürlük Meydanı veya Svetozar Miletic Meydanı olarak deneyebilirsiniz. Zaten meydanın tam ortasında da Svetozar Miletic’in heykeli sizi karşılıyor olacak. Meydan içerisinde bulunan belediye binası, kilise gibi birçok farklı noktada yanı başınızda diyebiliriz. Ayrıca meydanda Voyvodina Bankası, Voyvodina Otel gibi farklı tarihi binalar da bulunuyor.

5Belediye Binası

1895 yılında inşa edilen Novi Sad Belediye Binası, Novi Sad gezilecek yerler arasında muhteşem mimarilerden biri diyebiliriz. Belediye binası turistlere açık durumdadır, meydana vardığınızda içerisine girebilir ve göz kamaştırıcı tören salonunda fotoğraf çekilebilirsiniz.

6Vladicanski Dvor (Psikoposlar Sarayı)

Novi Sad’a gittiğinizde sizi bütün ihtişamı ile karşılayacak bir diğer mimari eser ise Vladicanski Dvor olacaktır. Bu piskoposluk sarayının neredeyse 300 yıllık bir mazisi bulunuyor diyebiliriz. Birçok tarihi karakteri de ağırlayan bu mekan, Novi Sad içinde sizi kendine hayran bırakacak şimdiden söyleyelim. Piskoposluk sarayının içerisini gezerken mahkeme alanını, yemek salonunu gezmenizi ve içerisinde şapele bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

7Novi Sad Tiyatrosu

Ara sokaklarda kalmış gizli hazinelerin peşinde düşen harikuladeler avcıları için güzel bir haberimiz var. Novi Sad gezilecek yerler içinde bulunan, Novi Sad tiyatrosu tam bu hazinelerden biri diyebiliriz. Dünya klasiklerinin sergilendiği bu tiyatroda güzel bir vakit geçirebilir ve şirin mimarisine bakarak Sırp tarihine farklı açıdan bakabilirsiniz.

8Matica Srpska

Sırpların korunması, kültürünün yayılması üzerine kurulan bu sivil toplum örgütünün binası da Novi Sad gezilecek yerler arasındadır. Vaktiniz var ise mutlaka Sırpların bu prestijli kurumuna da vakit ayırmanızı öneririz. 1826 yılında Budapeşte’de kurulmasına karşın bina ve bu sivil toplum kuruluşu 1864 yılında Novi Sad’a taşınmıştır. Ardından kesintisiz bir şekilde faaliyetlerine devam ettiğini söyleyebiliriz. Bina mimarisi ve çalışmaları bilgi edinmek için iyi bir tercih olabilir.

9Meryem Ana Katolik Kilisesi

Voyvodina topraklarının en ihtişamlı yapısı olan Meryem Ana Kilisesi, Trg Slobode yani Özgürlük Meydanı’nda sizi karşılayacaktır. Zaten Novi Sad’ın en meşhur yapısı da diyebiliriz. Novi Sad’a Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun bir armağanı desek yanlış söylemiş olmalıyız. Kilise o kadar ihtişamlı duruyor ki şehri etkisi altına almış durumda. İçerisini gezerek farklı açılardan güzel kareler yakalayabilir ve çevresindeki kafelerde manzarasına karşı keyifli anlar geçirebilirsiniz. ,

10Voyvodina Müzesi

Kaynak: Wikimedia

Novi Sad gezilecek yerler içinde Dnavska Caddesi üzerinde hemen yürüyerek kolayca varabileceğiniz bu muhteşem müzeyi de mutlaka ziyaret edin. Voyvodina Bölgesi’nin geçmişten günümüze olan bütün tarihi anlarına ışık tutan bir müze diyebiliriz. Her ne kadar müze olsa da biz mimarisine daha çok bayıldık. Novi Sad’ın en ilginç yanı da bu diyebiliriz. Her bina, her cadde farklı bir tarihe açılıyor gibi.

11Tuna Parkı

Novi Sad’da her yıl düzenlenen festival ve fuarlara ev sahipliği yapan Tuna Parkı’da doğa severler için gidilecek rotalar arasında diyebiliriz. Özellikle hafta sonlar Novi Sad sakinlerinin akınına uğrayan bu parkta vakit geçirebilirsiniz. Eğer kış ayında ziyaret edecekseniz buz pistinin tadını çıkarmayı unutmayın.

12Novi Sad Sinagogu

Farklı dinlerin ibadet yerlerini merak ediyorsanız, Novi Sad Sinagogu’na da bir uğramanızı tavsiye ederiz. Aynı alanda 1700 yılından beri bir sinagog olduğu ancak buğun karşımızda duran sinagogun 1900 yılında inşa edildiği kapıda belirtiliyor. Eğer etkinlik dönemlerine denk gelirseniz sinagog içerisinde verilecek konserlerden birine de katılabilirsiniz.

13Strand

Özellikle Novi Sad’a yaz aylarında gitmeyi planlıyorsanız, Strand Plajı’nda Tuna Nehri’nde yüzmenin tadını çıkarabilirsiniz. Farklı bir deneyim elde etmek ve Novi Sad vatandaşları gibi bir gün geçirmek için güzel bir plan olacağını söyleyebiliriz. Strand, Novi Sad gezilecek yerler arasında tek plaj diyebiliriz. Tuna Nehri’nin yanında küçük bir kumsaldan oluşmaktadır. Ayrıca çevresinde oldukça fazla restoran ve bar bulunduğu için eğlenceye de kolaylıkla doyabilirsiniz.

14Karlofça (Sremski Karlovci)

Üzüm bağları ile donatılmış, masalsı küçük bir belde olan Karlofça’nın Novi Sad’a çok yakın olduğunu söylemeliyiz. Novi Sad gezisi sırasında kısa bir yolculuk ile buraya ulaşarak Sırbistan’ın lokal yüzü keşfedilebilir. Şirin otel ve restoranlara ev sahipliği yapan bu yer ayrıca 18. Yüzyıldan kalma birçok mimari eseri de görme fırsatı tanıyor.

15Furuska Gora

Novi Sad içerisinden kısa bir yolculuk ile Furuska Gora Milli Parkı’nı da vaktiniz varsa görmenizi tavsiye ediyoruz. Doğa ile baş başa olacağını bu yer de ayrıca birçok çiftlik ve şaraphane de görebilirsiniz. Turistlerin giriş çıkışına açık olan bu yerlerle hem farklı bir deneyim yaşamış olacak hem de birçok gezginin yapamadığı lokal tadımlara katılabileceksiniz.

16EXIT Festivali

Dünya ve Avrupa’da oldukça popüler olan EXIT Festivali’ni de Novi Sad gezisi sırasında görebilirsiniz. Temmuz ayının ilk haftası başlayan bu festival 5 gün boyunca aralıksız devam ediyor diyebiliriz. EXIT Festivali, 2000 yılında bir protesto hareketi olarak başladı. Ancak şu an da oldukça popüler festivallerden biri konumuna geldiğini belirtelim. “Exit Festivali nerede?” diye soranlar için ise festival Sırbistan’ın başkenti Belgrad’a 1.5 saatlik mesafedeki Novi Sad şehrinde gerçekleştiriliyor.

İlginizi çekebilir: Sırbistan Gezilecek Yerler

Düşünceleriniz bizim için değerlidir.

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz