Ana SayfaAvrupaArnavutlukArnavutluk Gezilecek Yerler | En Güzel 15 Yer #2024

Arnavutluk Gezilecek Yerler | En Güzel 15 Yer #2024

Balkanların tarihi ülkesi Arnavutluk birçok konu da merak uyandırıyor. Özellikle Arnavutluk gezilecek yerler hem tarihi hem de turistik anlam da mükemmel bir konum diyebiliriz. Uzun sahilleri, Adriyatik Denizi’ne olan kıyısı ile eşsiz bir yaz tatilini de bizlere sunuyor.

Türkiye için de popüler seyahat noktası haline gelen Arnavutluk, Osmanlı’ya dair de birçok mimari eser ve yaşanmışlık vadediyor. Gelin birlikte Arnavutluk’ta ziyaret edilecek yerlere bir göz atalım.

Arnavutluk Gezilecek Yerler

1. Tiran

Tiran Piramidi

Arnavutluk gezilecek yerler içerisinde tabi ki ilk sırayı başkent Tiran almaktadır. Arnavutluk’u keşfetmek istiyorsanız ilk durağınız burası olmalı, diyebiliriz. İskender Bey Meydanı, tarih müzesi ve Ethem Bey Camii gibi birçok tarihi döneme ışık tutan yerleri için de barındırıyor. Ayrıca Arnavutluk’un şaşırtıcı derecede lezzetli yemeklerini sunan en iyi restoranlar da tabi ki Tiran’da.

Daha fazla okuma: Tiran Gezilecek Yerler – En İyi 20 Yer


2. Arnavutluk Plajları

Spille Plajı

Yaz aylarında hem yurt dışı hem de deniz tatili mi istiyorsunuz? Avrupa’nın vize işlemleri ve popülerleşen destinasyonlarının aksine Arnavutluk Plajları’nı denemenizi tavsiye ederiz. Eşsiz plajları ile pek bilinmeyen tarafını gösteren Arnavutluk, plajlar da gerçekleşen ünlü müzik festivallerine de ev sahipliği yapıyor. Arnavutluk ziyaretiniz yaz mevsimine geliyor ise mutlaka bir plajını ziyaret ederek, denizin tadını çıkarmanızı öneririz.


3. İşkodra

Drin Nehri

Ülkenin kültürel şehri olan İşkodra, Arnavutluk gezilecek yerler arasında özel bir yere sahip. Drin Nehri’nin kenarında olan ayrıca İşkodra Gölü’nün de baş kahramanı konumunda. Rozafa Kalesi ve Ebu Bekir Camii ile de farklı tarihi noktaları barındıran, İşkodra’yı Arnavutluk gezinize eklemenizi öneririz.

Daha fazla okuma: İşkodra Gezilecek Yerler – En Güzel 13 Yer


4. Berat

Berat
Berat Evleri

Osmanlı mimarisinin Balkanlar’daki izlerini taşıyan Berat’ta Arnavutluk gezisi için uğranması gereken noktalardan birisi. Özellikle Osmanlı mimarisine sahip evleri ile “Bin Pencereli Şehir” ünvanını almıştır. Kalaja Kalesi ve tarihi sokakları ile Arnavutluk seyahatiniz de ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.


5. Llogara Geçidi

Llogara Geçidi

Arnavutluk içinde araba kiralayarak Arnavutluk’un en güzel doğa manzarasına sahip yolunda bir maceraya atılabilirsiniz. Arnavutluk gezilecek yerler içinde en ünlü yerlerden biri olan Llogara Geçidi, yol boyunca vahşi yaşama tanık olmanızı sağlıyor diyebiliriz. Ayrıca geçidin yukarısında bulunan Llogara Milli Parkı’da mükemmel Arnavutluk manzarasını izleyebileceğiniz tek noktadır.


6. Apollonia

Apollonia

Arnavutluk’un en eski yerleşim yeri olarak kabul edilen Apollonia’da gezilip görülmesi gereken yerler arasındadır. Fier kenti üzerinden kolayca ulaşabileceğiniz Apollonia harabeleri bugün de bütün ihtişamını gözler önüne sermektedir. Arnavutluk seyahati planlıyor ve muhteşem fotoğraflar çekmek istiyorsanız, Apollonia kesinlikle listeniz de olmalı.


7. Theth

Arnavutluk Alpleri

Olağanüstü doğal güzellikleri ile sizi büyüleyecek olan Theth’i de Arnavutluk gezilecek yerler listesine alabilirsiniz. Arnavutluk Alpleri’nin eteklerinde bulunan bu yerleşim yeri sizi kendine hayran bırakacaktır. Kilitli kule evleri ve Grunas Şelaleri’ni içinde barındıran Theth’in, sizi Arnavutluk içerisinde farklı bir dünyaya götüreceğine eminiz.


8. Saranda

Saranda

Arnavutluk’un Antalya’sı diyebileceğimiz Saranda, plajları ile ön plana çıkmaktadır. Deniz turizmi için önemli bir konumda olan Saranda’ya, Arnavutluk ziyaretiniz de vakit ayırabilirsiniz. Belirtmemiz de yarar var kış mevsimin de sakin bir bölge olan bu yerin tadını yaz aylarında daha iyi bir şekilde çıkarabilirsiniz.


9. Ksamil Adaları

Ksamil Adaları

Arnavut Rivierası’nın göz bebeği olan ve küçük adalardan oluşan Ksamil Adaları’da Arnavutluk gezilecek yerler arasında görülmeye değer diyebiliriz. Büyülü Arnavutluk tatilinizi sakin bir ada da geçirmek hiçte fena sayılmaz. Üstelik Adriyatik’e doğru gün batımını da deneyimlemiş olacaksınız.


10. Avlonya

Avlonya

Vlora olarak da adlandırılan Avlonya, Arnavutluk içerisinde uğranması gereken bir diğer nokta diyebiliriz. Özellikle Balkan gençlerinin eğlence mekanları nedeni ile uğrak noktası olan bu şehre, zamanınız var ise uğramanızı tavsiye ederiz. Barları ve restoranları ile Balkanlardan ayrı bir dünya esintisi yaşatacağını da belirtmemiz de yarar var.


11. Durres

Durres

Arnavutluk içerisinde birçok güzel şehrin aksine Durres, sakin ve durağanlığı ile ön plana çıkıyor diyebiliriz. Lalzit Körfezi’ne bakan bu şehir hem tarihi hem de doğal güzelliklere düşkün olan turistlerin uğrak noktası diyebiliriz. Durres Kraliyet Villası ve amfi tiyatroyu ziyaret ederek Durres’in ne kadar mistik bir şehir olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

Daha fazla okuma: Durres Gezilecek Yerler


12. Ergiri

Ergiri

Eğer otostop ile seyahat etme tutkunuz var ise Ergiri yol üzerinde uğranacak mükemmel şehirlerden biri diyebiliriz. Küçük bir şehir olmasının yanında, Yunanistan’a yakın şehir konumundadır. Lokale karışmayı sevenlerin uğrak noktası olan Ergiri, Arnavutluk gezilecek yerler için de küçük bir gezinti sunmaktadır. Şehir de Zekate Evi’ne uğrayarak ve Osmanlı mimarisinin Balkan mimarisi ile uyumunu görebilirsiniz.


13. Akçahisar

Akçahisar

Arnavutluk tatili sırasında Akçahisar’a da uğrayarak güzel bir vakit geçirebilirsiniz. Kroya ve Kruje olarak da bilinen bu şehir, Osmanlı’nın önemli şehirlerinden biri diyebiliriz. Şehrin tarihinde önemli yeri olan ve halen kullanıma açık birçok farklı mekanı barındıran Akçahisar’ı, ziyaret etmenizi öneririz.


14. Komani Gölü

Komani Gölü

Komani veya Koman Gölü’nün de muhteşem doğasını görmek için Arnavutluk tatili yapmaya değer diyebiliriz. Arnavutluk’ta bulunduğunuz süre boyunca, bu gölü ziyaret ederek kendinizi İskandinav ülkelerinde hissedebilirsiniz. Üstelik feribot turları ile nehir üzerinden göle ulaşabilir ve manzarayı nehrin içerisinden izleyebilirsiniz.


15. Ohrid Gölü

Ohrid Gölü

Arnavutluk gezilecek yerler içerisinde meşhur olan Ohrid Gölü’nü bilerek sona saklamadık. Birçok güzel yeri tek tek görmenizi tavsiye etsek de Ohrid Gölü de Arnavutluk’a ziyaret edenlerin uğrak noktası diyebiliriz. Her ne kadar Kuzey Makedonya tarafından ziyaret edilmesi ile bilinse de Ohrid Gölü’nün Arnavutluk tarafı ve göle bakan Pogradec şehri de ziyaret etmeye değer.

Arnavutluk Nerede?

Arnavutluk hakkında tüm bilgileri ele aldığımıza göre “Arnavutluk nerede?” sorusunu cevaplayabiliriz. Adriyatik Denizi’ne kıyısı bulunan Arnavutluk; Karadağ, Kosova, Kuzey Makedonya ve Yunanistan’a komşu bir ülkedir. Ayrıca coğrafi konumu nedeni ile Balkan ülkeleri arasında gösterilmektedir.

RELATED ARTICLES
Continue to the category

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gezi Notları