Ana SayfaAvrupaArnavutlukİşkodra Gezilecek Yerler | En Güzel 13 Yer

İşkodra Gezilecek Yerler | En Güzel 13 Yer

Arnavutluk’un önemli şehirlerinden olan İşkodra, hem Karadağ sınırına çok yakın hem de muhteşem bir doğal manzaralara sahip. Adriyatik Denizi ve güzel plajlara sahip olması da İşkodra gezilecek yerler için büyük bir artı diyebiliriz. İşkodra’yı ziyaret ederek Arnavutluk tarihini, doğal güzelliklerini ve Arnavutluk Alpleri’ni yakından görebilirsiniz.

Gelin birlikte İşkodra gezi rehberini birlikte inceleyelim:

İşkodra Nerede ve Nasıl Gidilir?

İşkodra gezilecek yerler listesine başlamadan önce “İşkodra nerede ve nasıl gidilir?” sorusuna cevap vermek yararlı olacaktır. Arnavutluk şehirlerinden olan İşkodra, Adriyatik Denizi’ne kıyısı bulunmaktadır. Ayrıca Karadağ – Arnavutluk sınırında kurulmuş bir şehirdir.


Podgorica İşkodra Arası Kaç Km?

Podgorica ile İşkodra arası 60 km’dir ve ortalama 1 saat sürmektedir. Podgorica’dan İşkodra’ya giderken Karadağ – Arnavutluk sınırından geçmek zorundasınız.  Sınırı ister araba ile geçebilir isterseniz de lokal otobüslere binerek geçebilirsiniz.


Tiran İşkodra Arası Kaç Km?

Tiran ile İşkodra arası ise 100 km’dir. Arnavutluk başkenti Tiran’dan İşkodra’ya gitmek istediğiniz de ise 2 saatlik bir seyahat gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Tiran’dan İşkodra’ya araba veya şehirler arası otobüsler ile gidebilirsiniz. Ayrıca İşkodra’dan önce Tiran’da bulunacaksanız, Tiran gezilecek yerler içeriğimizi de inceleyerek gezi noktalarını öğrenebilirsiniz.

İşkodra Gezilecek Yerler Haritası

İşkodra Gezilecek Yerler

1. İşkodra Katedrali

İşkodra Katedrali

1867 yılında inşa edilen İşkodra Katedrali, Aziz Stefan Katedrali olarak da adlandırılmaktadır. Bu katedralin en büyük özelliği ise Arnavutluk’un birçok dini barındırdığını göstermesidir. Çoğunluğu Müslüman ve Ortodoks olan Arnavutluk’un nadir Katolik kiliselerinden birisidir. Bir diğer özelliği ise bu katedral Arnavut asıllı olan Rahibe Teresa ve Papa’nın ziyaret ettiği ender ibadet yerleri arasındadır. İşkodra gezilecek yerler planı yapıyorsanız, buraya uğrayarak mimari yapısını ve içerisindeki işçiliği yakından görebilirsiniz.


2. Ebu Bekir Camii

Ebu Bekir Camii

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Arnavutluk farklı dinlere inan insanların, özgürce bir arada yaşadığı ülkeler arasında. Ayrıca Arnavutluk nüfusunun çoğunluğu Müslüman olarak bilinmektedir. Bu nedenle İşkodra gezisi sırasında Ebu Bekir Camii ile de karşılaşacağınızı söyleyebiliriz. Osmanlı Dönemi’nde Ebu Bekir Paşa tarafından yaptırılan camiinin 17. Yüzyılda inşa edildiği biliniyor. Özellikle Rozafa Kalesi ile birlikte İşkodra’nın simgeleri arasındadır.


3. Rozafa Kalesi

Rozafa Kalesi

İşkodra gezilecek yerler arasında tarihi bir simge olan Rozafa Kalesi’nin geçmişi milattan önceye dayanmaktadır. Kalenin ilk defa İlirya Krallığı daha sonra Romalılar ve Osmanlılar tarafından kullanıldığı biliniyor. Osmanlı için önemli bir kale olan Rozafa Kalesi 1912 yılına kadar egemenlik altında tutulmuş daha sonra da elden çıkmıştır. Bugün ziyaret ettiğinizde genellikle kalenin Osmanlı tarafından yenilenen kalıntılarını görebilirsiniz. Birçok turist İşkodra’ya uğradığında ilk olarak Rozafa Kalesi’ni ziyaret etmektedir.


4. Marubi Ulusal Fotoğraf Müzesi

Kaynak: Wikimedia

İşkodra içinde önemli bir nokta ise Marubi Ulusal Fotoğraf Müzesi’dir. İtalyan olan Pietro Marubi’nin, İtalya’daki iç karışıklıklarından kaçarak Osmanlı’ya sığınması ve İşkodra’da yaşaması ile bu müze var olmuş diyebiliriz. Osmanlı Dönemi’ndeki önemli kişilerin fotoğrafları, Arnavutluk günlük yaşamına ve İşkodra hakkında geçmiş fotoğrafları bulabileceğiniz bu müzeyi ziyaret etmenizi öneririz. Zira arşiv kuşaklar boyunca mükemmel bir şekilde korunmuştur.


5. İşkodra Tarih Müzesi

İşkodra Tarih Müzesi

Eski bir Venedik tüccarının evi olan bu yer, günümüzde İşkodra tarihine ışık tutuyor. İşkodra’yı tepeden görebileceğiniz bir noktada olan bu müze de, İşkodra’nın Bizans, Osmanlı ve komünist rejimi benimseyen Enver Hoca dönemindeki durumu hakkında bilgi veriyor. Vaktiniz var ise uğrayarak fikir edinebilir ve şehre tepe bir noktadan bakabilirsiniz.


6. İşkodra Gölü

İşkodra Gölü

Balkanların en büyük gölü olan İşkodra Gölü, Arnavutluk ve Karadağ arasında doğal bir sınır oluşturmaktadır. Gölün belirli bir kısmı Karadağ tarafında kalırken, diğer kısmı ise Arnavutluk tarafında bulunmaktadır. İşkodra gezilecek yerler arasında mutlaka ziyaret etmenizi önerdiğimiz bu göl de vakit geçirebilir, dolaşabilir ve birazdan bahsedeceğimiz yerlere gidebilirsiniz.

İşkodra Gölü Nerede? 

İşkodra Gölü nerede, diye merak ediyor olabilirsiniz. İşkodra Gölü, hem Karadağ hem de Arnavutluk sınırları içerisinde bulunmaktadır. İşkodra Gölü’ne; Karadağ’da iseniz Podgoritsa’ya giderek varabilir, Arnavutluk’ta iseniz İşkodra’ya giderek ulaşabilirsiniz.

7. Arnavutluk Alpleri

Arnavutluk Alpleri

Arnavutluk’ta da Alplerin bir kısmı bulunmaktadır ve İşkodra ziyaretiniz de bu Alpleri turlayabilirsiniz. Kosova ve Karadağ sınırını oluşturan bu Alpler, Arnavutluk gezilecek yerler için de önemli bir konumdadır. Doğal manzaralara ev sahipliği yapan bu Alpler üzerinde yürüyüş yapabilir ve saklı Arnavut köylerini ziyaret edebilirsiniz. Belirtmekte fayda var İşkodra içerisinde bulunan tur firmalarından teklif almanızı önerebiliriz, bazı turların avantajları oldukça fazla.


8. Shurdhah Adası

Shurdhah Adası

Türkiye’deki Halfeti’ye benzer bir hikayesi bulunuyor. İşkodra içinde bulunan bu ada, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olsa da oluşturulan baraj ile birçok parçası sular altında kalmış durumda. Ancak tekne turu ile adaya çıkarak kale ve kilise kalıntılarını görebilirsiniz.


9. Drin Nehri

Drin Nehri

İşkodra gezilecek yerlere ayrı bir güzellikle karan Drin Nehri’ni de ziyaret edebilirsiniz. Hatta Drin Nehri üzerinde vapur turlarına katılarak, nehri baştan başa dolaşabilirsiniz. Vapurlar ile Kaman Gölü’nü de ziyaret ederek bir taşla iki kuş vurmakta fena olmaz.


10. Venedik Sanat Maske Fabrikası

Venedik Sanat Maske Fabrikası

Arnavutluk’un bu kıyı şehrinde bir maske fabrikası olduğunu biliyor muydunuz? Sanatsal maskeleri yakından inceleyebileceğiniz bu fabrika, İşkodra gezi rehberi içinde özel bir yere sahip. Dünya çapındaki birçok sanatsal etkinlik, filmler bu fabrikadan çıkan maskeleri kullanmaktadır. Siz de İşkodra’dayken bu fabrikayı ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca maskelerin üretimi hakkında bilgi edinirken, kendi maskenizi de üretebilirsiniz.


11. Mes Köprüsü

Mes Köprüsü

İşkodra geziniz de Osmanlı köprüsü olan Mes’i de ziyaret edebilirsiniz. 1770 yılında İşkodra’yı diğer il ve ilçelerle birleştirmek için inşa ettiği söylenmektedir. Günümüzde halen ayakta olan köprüyü ziyaret edebilir ve Mes Köyü’nde de vakit geçirebilirsiniz.


12. İşkodra Kurşunlu Cami

İşkodra Kurşunlu Camii

1773 yılında yaptırılan Kurşunlu Camii’de İşkodra gezilecek yerler arasında kendisine yer bulmaktadır. Rozafa Kalesi’nin aşağısında bulunan cami ziyaret etmeye açık durumdadır. Camii hakkında biraz bilgi vermek gerekirse ise; minaresinin Enver Hoca döneminde yıkıldığı biliniyor. Günümüzde halan bir minaresi bulunmamaktadır. Ayrıca cami bahçesinde Osmanlı Dönemi’nden kalma mezarlarda bulunmaktadır.


13. Theth Köyü

Theth Köyü

Alpler’deki Kız Heidi’yi hepimiz biliriz. İşte İşkodra gezilecek yerler içinde de Heidi’nin yaşadığı köye benzer bir köy bulunuyor. Arnavutluk Alpleri’nin eteklerinde bulunan Theth Köyü tam olarak böyle bir köy. Bu köyü de ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz. Gerçekten hem doğası hem Alpler deki köy yaşamını yakından gözlemleyebilirsiniz.

RELATED ARTICLES
Continue to the category

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gezi Notları