Ana SayfaYurt DışıAvrupaKharkiv Gezilecek Yerler | En İyi 22 Yer

Kharkiv Gezilecek Yerler | En İyi 22 Yer

Ukrayna’nın gezilmesi gereken şehirlerinden biri olan Kharkiv sizi bekliyor. Kharkiv’e Harkiv veya Harkov’da dendiğini belirtmek isteriz. Ukrayna’nın en büyük ikinci şehri konumundaki Kharkiv’de hala SSCB izlerini görmek mümkün. Özellikle Kharkiv gezilecek yerler sizi kendine hayran bırakarak, uygun bir yurt dışı deneyimi sunacak.

Kharkiv Gezilecek Yerler Haritası

Kharkiv Gezilecek Yerler

Tarihin derin izlerini taşıdığı Kharkiv’de hem Sovyet tarihini hem de II. Dünya Savaşı’nın bıraktığı izleri görebilirsiniz. Ayrıca Kharkiv içerisinde birçok farklı nokta ile keyifli bir zaman geçirebilirsiniz. İşte Kiev’den sonra Ukrayna’nın en büyük şehri olan Kharkiv gezilecek yerler;

1. Anayasa Meydanı

Anayasa Meydanı

Ukrayna’nın en güzel yanlarından birisi de muhteşem mimariye sahip meydanları diyebiliriz. Bu meydanlar içerisinde de Kharkiv Anayasa Meydanı bizleri karşılıyor. 18. Yüzyılda inşa edilen bu meydan, 2 asırlık tarihi ile günümüzde de aynı görevini görmektedir. Kharkiv gezilecek yerler içerisinde ilk durağınız olmasını tavsiye ediyoruz. Barok mimari ile çevrili bu meydanın sizi büyüleyeceğine eminiz


2. Müjde Katedrali

Müjde Katedrali

Kharkiv gezilecek yerler listesinde heybeti ile sizi karşılayacak olan Müjde Katedrali’ni de görmenizi tavsiye ediyoruz. Kırmızı ve beyaz tuğlalardan oluşan bu katedral, ilginçtir ki Bizans mimarisine benzemektedir. 1888 yılında inşa edilen katedral, döneminde Rus İmparatorluğu’nun en büyük kilisesi ünvanına sahipti. Kharkiv’i ziyaret ettiğiniz sırada bu katedrali de görmenizi tavsiye ediyoruz.


3. Özgürlük Meydanı

Özgürlük Meydanı

Avrupa’nın en büyük 10 meydanından biri olan Özgürlük Meydanı’da, Kharkiv gezilecek yerler arasında bulunmaktadır. Geniş bir alana sahip olan meydanın çevresinde Sovyet ve orta çağ mimarisine sahip binaları görebilirsiniz. Meydan da heykel veya anıt olmamasını merak edeceğinize eminiz. Aslında 2014 yılına kadar Özgürlük Meydanı’nda bir Lenin heykeli bulunmaktaydı ancak çıkan protestolar sonucu heykel yıkılarak, kaldırıldı.


4. Derzhprom

Derzhprom

Ukrayna Kkarkiv içerisinde görmeniz gereken bir diğer nokta ise Derzhprom. Daha önce Sovyet gökdeleni görmediğinizi düşünüyoruz. Çünkü biz ilk defa Kharkiv içerisinde bir Sovyet gökdeleni olan Derzhprom ile karşılaştığımızda, o dönemde nasıl yapıldığını merak ettiği. 1928 yılında inşa edilen Derzhprom, kısaca Sovyetlerin kendini gösterme projelerinden birisidir. Ağır beton blokları sayesinde II. Dünya Savaşı’nı neredeyse hasarsız atlatan bu yapıyı, Kharkiv gezisi sırasında mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz.


5. Mirror Stream

Mirror Stream

Türkçe karşılığı Ayna Akışı Çeşmesi olan Mirror Stream’de Kharkiv gezilecek yerler arasında kendini ilk bakışta belli ediyor. Sumska Caddesi’nde Sovyetlerin II. Dünya Savaşı zaferini anmak için inşa ettiğini, söyleyebiliriz. Özellikle geceleri çiftlerin uğrak noktası olan Mirror Stream’in çevresinde oturarak vakit geçirebilirsiniz. Eğer sevdiğiniz ile Kharkiv’i ziyaret ediyorsanız, akşam saatlerinde buraya uğramanızı öneriyoruz.


6. Maxim Gorky Parkı

Maxim Gorky Parkı

Lokale karışarak ziyaret ettiğiniz ülkenin insanlarının hayatını merak ediyorsanız, Maxim Gorky Parkı tam bu görevi görüyor. Kharkiv halkının sosyalleştiği bir mekan olan bu park. Özellikle hafta sonları çok kalabalık olabiliyor. Sedir ağaçlarının ve çocuk eğlence alanlarının olduğu bu park içerisinde, ayrıca anıtlar da bulunmaktadır.


7. Taras Shevchenko Bahçeleri

Taras Shevchenko Parkı

Günümüz Ukrayna’nın dil ve edebiyatında önemli bir yeri olan Taras Shevchenko anıtının bulunduğu bu bahçeyi de ziyaret etmenizi öneriyoruz. Kharkiv gezilecek yerler arasında yüksek meşe ağlarıyla örtülü bu parkı dolaşarak, şehir içerisinde yeşilliğin nasıl korunabildiğini göreceksiniz.


8. Pokrovsky Katedrali

Pokrovsky Katedrali

Anayasaya Meydanı’nın ilerisinde bulunan Pokrovsky Katedrali’nde Kharkiv gezilecek yerler planınıza dahil etmenizi öneririz. Ukrayna’nın en eski yapılarından biri olan bu katedralin 1689 yılında inşa edildiği söyleniyor. İçerisinde geniş bir alan sizi karşılayacak ve tavana doğru baktığınızda el işçiliklerini ve oluşturulan duvar heykellerine inanamayacaksınız.

Belirtmekte fayda var; kadınlar için baş örtüsü olmadan girilmesi yasak bir kilisedir. Ancak girişte baş örtüsünü bedava olarak talep edebiliyorsunuz.


9. Ulusal Akademik Opera ve Bale Binası

Ulusal Akademik Opera ve Bale Binası

Ukrayna’nın diğer şehirlerinde olan opera binası, Kharkiv’de de bulunuyor. Gerçekten sanata düşkün olan Ukraynalılar için bir kaçış olan opera, tiyatro ve bale ilgi gören sanat dalları diyebiliriz. Shevchenko Parkı’nın yanında Sumska Caddesi üzerinde bulunan Ulusal Akademik Opera ve Bale Binası, diğer şehirlerdeki binalara göre farklı bir yapıda. 1925 yılında inşa edildiğinden dolayı daha çok Sovyet mimarisine sahip binayı görmenizi öneririz. Ayrıca etkinlik takvimine bakarak bir akşamınızı operaya ayırabilirsiniz.


10. Sumska Caddesi

Sumska Caddesi

Kharkiv’i veya Türkçe telaffuzu ile Harkov’u gezmeye koyulduğunuzda hep bir caddeyi kullanacağınızı söyleyebiliriz. Şehri bir atar damar gibi boydan boya dolaşmanıza yardımcı olacak Sumska Caddesi, her şeyi bulmanıza yardımcı olacaktır. Sumska Caddesi üzerinde restoranlar, marketler, döviz büroları ve aklınıza gelecek her şeyi bulabilirsiniz. Üstelik bunları Sovyet ve barok mimarinin gölgesinde yapabilirsiniz.


11. Kharkiv Metro İstasyonu

Kharkiv Metro İstasyonları

Sovyetlerin Ukrayna’ya hediye ettiği özel yerlerden biri de Kharkiv Metro İstasyonu diyebiliriz. 3 katlı bir yapıdan oluşan bu metro hattı ile zamanda yolculuk yapacağınıza eminiz. Kharkiv gezilecek yerler’de sizi kendine hayran bırakacak bu metro istasyonu 1975 yılında inşa edildi. Özellikle içerisindeki heykeller, büstler ve hala çalışan Sovyet trenleri için burayı mutlaka ziyaret etmelisiniz.


12. Assumption Katedrali

Assumption Katedrali

Altın kubbesi ile sizi Kharkiv’de karşılayacak olan, Assumption Katedrali’ni de ziyaret etmenizi öneririz. 1770’ler de inşa edilen bu katedral Ukrayna’nın ilk Ortodoks katedrali diyebiliriz. Sovyet döneminde yıkılan katedral, daha sonra tekrar restore edilecek ibadete açılmış. Altın kubbesi ile ön plana çıkan bu katedrali, yol üstündeyken ziyaret edebilirsiniz.


13. Belediye Binası

Ukrayna’nın eskiye olan bağlılığı gerçekten takdire şayan. Özellikle Lviv gezilecek yerler ve Odessa gezilecek yerler yazımızdaki gibi burada da belediye binası tarihi bir atmosfere sahip. Varsayım Katedrali’nin karşı sokağından devam ettiğinizde sol tarafta kalan belediye binası, barok döneme ait mimarisi ile ziyaret edilecek yerlerden birisi. Belediye binasına giriş yapabiliyor ve içerisini de gezebiliyorsunuz. Belirtmekte fayda var, sadece belirli katlar için ziyaret izni veriliyor.


14. Strilka Parkı

Strilka Parkı

Kharkiv gezilecek yerler arasında romantik bir başka yer ise Strilka Parkı’dır. Özellikle geceleri yanan ışıkları ile harika bir görsel şölen sunuyor. Eğer çift olarak gidiyorsanız, burada bulunan köprü tellerine de aşkınızı kilitleyebilirsiniz. Ayrıca çiftlerin telleri aşkları için kilitlemesinin ardından, kilit anahtarlarını suya attıklarını belirtebiliriz.


15. Termometre Binası

Termometre Binası

Kharkiv içerisinde ilginç bir fotoğraf çekilmek istiyorsanız. Termometre Binası’n önünde fotoğraf çekilebilirsiniz. Shevchenkivs’kyi Bölgesi’nin içinde bulunan 2 numaralı metro çıkışından çıktığınızda hemen yanı başınızda bulunacaktır. Hava derecesini gösteren bu tarihi yapı, turistlerin uğrak noktalarından biri diyebiliriz.


16. Kharkiv Güzel Sanatlar Müzesi

Kharkiv Güzel Sanatlar Müzesi

1913 yılında inşa edilen bu bina Kharkiv’in ve Ukrayna’nın sanat eserlerini sergilediği müzedir. Vaktiniz var ise burayı da ziyaret ederek Kharkiv hakkında sanatsal bilgiler edinmenizi öneririz. Mirro Stream’in yakınında bulunan müze içerisinde ayrıca Zaporijya gezilecek yerler yazımızda bahsettiğimiz, Zaporijya Kazakları’na ait bir tablonun da kopyası bulunmaktadır.


17. Kharkiv Tarih Müzesi

Kharkiv Tarih Müzesi

Müze noktalarından bahsetmişken, Kharkiv Tarih Müzesi’de ziyaret edebileceğiniz noktalardan birisi. Aslında tarih müzesi yerine askeri tarih müzesi demek daha doğru olur. Anayasa Meydanı’nın arka cephesine bakan kısma inşa edilmiş ve tamamen camla kaplı bir bina diyebiliriz. Girişindeki tanklardan ve askeri toplardan doğru noktada olduğunuzu teyit edebilirsiniz. İçerisinde I. Dünya Savaşı, II. Dünya Savaşı ve Ukrayna Bağımsızlık Savaşı’na ait birçok silah, üniforma ve fotoğraflar bulunuyor. Kharkiv gezinizde burayı da ziyaret listenize ekleyebilirsiniz.


18. Çocuk Demiryolu

Çocuk Demiryolu

Maxim Gorky Parkı’ndan, Sumska Caddesi’ndeki ormanlık alana uzanan bir hat boyunca gençlerin işlettiği bir trene binmek istemez misiniz? Eğitim için bu tren hattını işleyen çocukların tamamı öğrenci ve gelecekti mesleklerini icra ederek öğreniyorlar. 1940 yıllarında oluşturulan bu demiryolu içerisinde; biletlemeden, tren sürmeye kadar tüm görevler de gençler çalışıyor diyebiliriz.


19. Nemo Dolphinarium

Nemo Dolphinarium

Ukrayna’nın eğlence kültüründe sıklıkla karşılaştığımız yunus akvaryumları Kharkiv’de de bulunuyor. Pazartesi hariç haftanın diğer günleri açık olan bu akvaryumu da vaktiniz var ise ziyaret edebilirsiniz. Yunusların gösteri yaptığı bu akvaryum da hem lokale karışabilir hem de keyifli bir vakit geçirebilirsiniz. Kharkiv gezilecek yerler ekstrem bir deneyim sunmuyor diyorsanız ise yanılıyorsunuz. Bilet alırken dalış yapmak istediğinizi de belirtirseniz gösteriden sonra, yunuslar ve deniz aslanları ile birlikte yüze bilirsiniz.


20. Drobytsky Yar

Kaynak: Wikimedia

Uzak noktaları da ziyaret etmekten çekinmem diyorsanız, Drobytsky Yar’ı da ziyaret edebilirsiniz. Araç kiralayarak veya taksi ile ulaşabileceğiniz bu yerin üzüntülü bir tarihi bulunuyor. Dorbytsky Yar, II. Dünya Savaşı sırasında Kharkiv Bölgesi’ni işgal eden Naziler tarafından öldürülen Yahudileri anmak için yapılmıştır. Daha ayrıntı vermek gerekir ise savaş sırasında, bu bölgede açılan devasa bir çukura insanlar atılmış ve kurşundan tasarruf etmek istenmiştir. Çukura atılan insanların donarak can verdiği söylenmektedir.


21. Botanik Bahçesi

Kharkiv Botanik Bahçesi

Maxim Gorky Parkı üzerindeki teleferik ile Kharkiv Botanik Bahçesi’ne kolaylıkla ulaşabilirsiniz. 1804 yılında faaliyete açılan bu bahçe, Ukrayna’nın en eski botanik bahçesi ünvanını da elinde bulunduruyor. 5 binden fazla bitki çeşidi bulunan bahçeyi de vaktiniz var ise gezerek, farklı bir deneyim elde edebilirsiniz.


22. Hayvanat Bahçesi

Kharkiv Hayvanat Bahçesi

Aslında biz hayvanların sergilendiği bu yerlere karşıyız ancak meraklıları için Kharkiv’de de hayvanat bahçesi olduğunu belirtmek zorundayız. 1896 yılından itibaren hizmet veren hayvanat bahçesi içerisinde vahşi yaşamı görüntüleyebilirsiniz. Tabi içiniz el verirse!

Kharkiv Nerede?

Tüm bu gezilecek noktalardan sonra hala Kharkiv nerede, diye merak edenleriniz olabilir. Kısaca bahsetmek gerekir ise; Ukrayna’nın en büyük ikinci şehri olan Kharkiv, Ukrayna’nın kuzeydoğusunda bulunmaktadır. Ukrayna’nın önemli sanayi ve bilim şehirlerinden biri olan Kharkiv, Rusya sınırına çok yakın bir konumdadır.

Kharkiv Uçak Bileti

Kharkiv gezilecek yerlere ziyaret etmeden önce Kharkiv için ucuz uçak bileti bulmakta önemli. Belirtmekte yarar var, Ukrayna Türkiye vatandaşlarından vize istememektedir. Bu nedenle Kharkiv vizesiz seyahat edebileceğiniz bir ülkedir. Hatta pasaporta gerek olmadan çipli kimlik kartınız ile Kharkiv’i ziyaret edebilirsiniz. Kharkiv – İstanbul arası uçuş süresi 2 saattir. Kharkiv’e gitmeden önce iyi bir bilet araştırması yapmanızda yarar var. Kiev veya Dnipro üzerinden de ulaşabileceğiniz bu şehre, Türkiye’den aktarmasız uçuşlar bulunmaktadır. Siz de Kharkiv için ucuz bilet almak istiyorsanız, en ucuz uçak bileti siteleri yazımızı okuyarak, Kharkiv için ilk adımı atabilirsiniz.

RELATED ARTICLES
Continue to the category

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gezi Notları