Ana SayfaAvrupaArnavutlukArnavutluk Güvenli Mi? | Arnavutluk Güvenli Seyahat

Arnavutluk Güvenli Mi? | Arnavutluk Güvenli Seyahat

Balkanların incisi olarak adlandırılan Arnavutluk, hem tarihi hem de turistik noktaları ile birçok gezginin merak ettiği ülkeler arasında diyebiliriz. Osmanlı mimarisi ve Sovyet mimarinin hüküm sürdüğü bu ülke için sıkça sorulan sorulardan birisi ise “Arnavutluk güvenli mi?” olduğunu söyleyebiliriz.

Başkenti Tiran ile tarihe yolculuk yapmanın mümkün olduğu bu ülke için birçok suç unsuru bulunuyor. Ancak Dünya’nın geri kalanına baktığımızda nispeten Arnavutluk güvenli bir ülke diyebiliriz. Tiran dahil birçok şehrinin gezilecek yerlerini sizlerle paylaştık. Gelin şimdide de Arnavutluk ne kadar güvenli, onu inceleyelim.

Arnavutluk Seyahati İçin Riskler

GENEL RİSK: DÜŞÜK

Arnavutluk seyahat riskleri bakımından düşük tehlikeye sahip bir ülkedir. Her ülkede olduğu gibi Arnavutluk’ta da riskler bulunmaktadır. Özellikle ekonomik sıkıntının getirdiği bazı riskler mevcut ancak dikkatli olduğunuz sürece Arnavutluk’un eğlenceli dünyasında kaybolabilirsiniz.

ULAŞIM RİSKİ: ORTA

Birçok ülkede olduğu gibi Arnavutluk’ta da maalesef taksicilerin fazla ücret talep etme huyları mevcut. Bu riski azaltmak için toplu taşımaları tercih etmeniz yararınıza olacaktır. Ancak otobüs ve trende de hırsızlıklara karşı her zaman temkinli olmakta yarar var. Özellikle pasaportunuzu, kredi kartınızı ve nakit paranızı iyi şekilde muhafaza edebilirsiniz.

HIRSIZLIK RİSKİ: ORTA

Her ne kadar Arnavutluk güvenli bir ülke olsa da, hırsızlık suçları bu ülke içinde geçerli. Özellikle yukarıda da bahsettiğimiz gibi toplu taşımalarda küçük hırsızlık vakaları olabilmektedir. Ancak Türkiye gibi yüksek nüfusa sahip bir ülkede yaşayanlar için suç oranı daha düşük sayılabilir.

DOĞAL AFET RİSKİ: DÜŞÜK

Arnavutluk sismik olarak aktif bir bölgenin üzerinde bulunsa da doğal afet riskleri oldukça düşüktür. Küçük artçı depremlerden başka, uzun zamandır doğal afet riski gözlemlenmedi diyebiliriz.

TERÖR RİSKİ: DÜŞÜK

Terör riskleri bakımından Arnavutluk oldukça düşük bir seviyeye sahip diyebiliriz. Arnavutluk tarihinde bugüne kadar herhangi bir terör saldırısı olmamış. Bu risk faktörü özelinde, Avrupa’nın birçok şehrinden daha güvenli diyebiliriz.

DOLANDIRICILIK RİSKİ: ORTA

Arnavutlar genellikle sıcakkanlı ve misafirperver insanlardır. Özellikle Türklere karşı ayrı bir yakınlıkları var diyebiliriz. Ancak gezginler için her ülkede olduğu gibi Arnavutluk’ta da dolandırıcılık riski mevcut. Özellikle eğlence mekanlarında ve restoranlarında deneyimlediğimiz konu, turist olduğunuzu öğrendiklerinde fazla ücret talep etmeleri. Ayrıca ülkemizde de devam eden ATM üzeri banka kartı kopyalama vakaları Arnavutluk’da bulunuyor. Bunun için kart şifrenizi girerken elinizle kapatmanızı ve kart giriş yerini bir kez kontrol etmenizi tavsiye edebiliriz.

KADIN GEZGİNLER İÇİN RİSKLER: DÜŞÜK

Arnavutluk güvenli mi, sorusunu birçok risk üzerinde analiz ettiğimize göre. Arnavutluk’un kadın gezginler içinde oldukça güvenli bir ülke olduğunu söyleyebiliriz. Herhangi bir sorununuzda birçok insanın size yardım etmeye çalışacağınızı da belirtmeliyiz. Ancak her ne kadar düşük riskler olsa da, geceler karanlık ve yerleşim alanlarına uzak noktalarda bulunmamanız tedbiri elden bırakmamanızı sağlayacaktır.

Arnavutluk Gerçekte Ne Kadar Güvenli?

Bazı risk faktörleri olmasına karşı genellikle Arnavutluk güvenli bir ülke konumundadır. Her ne kadar geçmişinde komşu ülkeler ile sorunlar yaşamış olsa da günümüzde kendi halinde, ekonomik sorunlarla başa çıkmaya çalışan, misafirperver insanların ülkesi diyebiliriz.

Bilgilendirme: Tiran Büyükelçiliği

Arnavutluk Sıkça Sorulan Sorular

Arnavutluk Vize İstiyor Mu?

Arnavutluk, Türk vatandaşlarından vize istemeyen ülkeler arasındadır. 90 gün boyunca pasaportunuz ile Arnavutluk’ta seyahat edebilirsiniz. Ancak unutmayın ki, sınır polislerin sizi ülkeye almama hakları da mevcut. Bu nedenle otel rezervasyonunuzu göstermenizi ve tatil nedeninizi öğrenmek isteyebilirler.

Daha fazla okuma: Arnavutluk Gezilecek Yerler

Arnavutluk Para Birimi

Arnavutluk’un para birimi Arnavutluk Leki’dir. Uluslararası finans sektöründeki kısa kodu ise ALL olarak bilinmektedir. Arnavutluk çoğu Avrupa ülkesinden ucuz olsa da ülkedeki yüksek enflasyon nedeni ile harcamalarınızı takip etmenizi önerebiliriz.

Arnavutluk Hava Durumu

Arnavutluk, Akdeniz iklimine sahip ülkeler arasında diyebiliriz. Sahil şeritleri genellikle daha sıcak olsa da özellikle Arnavutluk Alpleri’ne yakın şehirleri nispeten daha soğuktur.

Arnavutluk Seyahat Sigortası

Size güzel bir haberimiz var. Eğer SGK girişiniz var ise ve aktif bir çalışan iseniz Arnavutluk hastanelerinde ücretsiz olarak tedavi olabilirsiniz. Türkiye ve Arnavutluk arasında yapılan antlaşma ile Arnavutluk devlet hastaneleri Türk vatandaşlarına ücretsizdir. Ancak hırsızlık ve özel eşyaların çalınması gibi durumlara karşı yine de seyahat sigortası yaptırmak size kalmış.

RELATED ARTICLES
Continue to the category

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gezi Notları