Ana SayfaYurt DışıGüney AmerikaPeru Gezilecek Noktalar | Peru Gezi Rehberi

Peru Gezilecek Noktalar | Peru Gezi Rehberi

Peru gezi rehberi ile Peru’yu daha yakından tanımaya ne dersiniz? Peru, Güney Amerika’da bulunmaktadır. Peru’nun kuzeyinde Ekvator ve Kolombiya, doğusunda Brezilya, güneydoğusunda Bolivya, güneyinde Şili ve batısında ise Büyük Okyanus yer alıyor. Peru, 1821 yılında İspanya Krallığı’ndan bağımsızlığını kazanmıştır.

Arkeolojik mirasları ve doğal kaynakları ile bilinmektedir. Birçok güzelliği barındıran Peru her yıl pek çok insan tarafından ziyaret ediliyor. Peru, başkanlık sistemiyle yönetiliyor. 26 bölgeye ayrılan ülke 195 eyalete ve 1828 ilçeye bölünmüştür. Peru’nun başkenti Lima’dır. Büyük şehirleri ise Trujillo, Arequipa, Callao, Chiclayo, Lquitos olarak geçmektedir. 1993 Anayasası’na göre Peru’nun resmi dili İspanyolcadır. Aynı zamanda ülkede Keçuva, Aymaraca da kullanılmaktadır. İspanyolca genellikle yönetimde, eğitimde ve ticarette kullanılmaktadır.

Peru – Huacachina Köyü, Ica

Ülkede Keçuva’yı nüfusun %13’ü kullanmaktadır. Keçuva, ülkenin orta ve güney dağlarında daha sık konuşulmaktadır. Peru halkının %81’lik kısmı Katolik olduğunu savunmaktadır. Peru’da bulunan Cusco şehri İnka Krallığı’nın başkentidir. Krallık 13. yüzyılın başlarında kurulmuştur. Cusco, o dönemin kalıntılarını hala taşımakta ve tarih için önemli bir yere sahiptir. 1821 tarihine kadar İspanya valiliği olan Peru, 1821 tarihinde bağımsızlığını ilan etmiştir.

Peru’ya Nasıl Gidilir?

Peru’ya nasıl gidilir diye düşünüyorsanız sorunuzun cevabı oldukça basit. Türkiye’den Peru seyahatinizi gerçekleştirmek istiyorsanız aktarmalı uçuşlarla seyahat edebilirsiniz. Türkiye – Peru arasında aktarmasız uçuş bulunmamaktadır. Peru’nun başkenti olan Lima’ya en az 1 aktarma ile uçuş bulma olanağına sahipsiniz. Türkiye – Peru seyahatiniz 15 saat ile 30 saat arasında süreyle gerçekleşmektedir. Peru’ya ulaştıktan sonra araç kiralayabilir ve kiraladığınız araçla seyahatlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Peru’da Gezilecek Yerler

Dünyanın en çok ziyaretçi alan ülkeleri arasında yer alan Peru, gezilecek yerler listesiyle ziyaretçileri karşılıyor. Peru’da pek çok doğal güzellik ve tarihi yer bulunuyor. Ziyaretçiler için birbirinden güzel yere sahip olan Peru her yıl binlerce ziyaretçiye kapılarını açıyor.

Machu Picchu

Peru gezi rehberi yazımızda Machu Picchu, antik kent olarak Peru’nun en önemli yerlerinden biri oluyor. Tarihi önem taşıyan Machu Picchu, İnka Medeniyetinin izlerini taşıdığı için ziyaretçiler tarafından görülmeden geçilmiyor. 13 kilometrelik alana kurulu olan kent, Dünyanın 7 harikasından biri olarak geçiyor ve UNESCO Dünya Mirasları listesinde yerini alıyor.

Machu Picchu – İnka Antik Şehri

Sacsayhuaman

Sacsayhuaman, İnka Kalesi’nin kalıntılarını taşımakta. Kale, şehre giriş yollarının en tehlikelisini koruduğu için Sacsayhuaman, şehir koruma yapısı olarak nitelendiriliyor. Günümüzde harabe halinde olan kale Cusco kenti yakınlarındadır.

Sacsayhuaman – İnka Kalesi Harabeleri

Coricancha

Coricancha, Cusco kenti içinde yer alıyor. Burada tarihi yapılar bulunuyor. Bu yapılar arasında İnka Medeniyeti’ne ait güneş tapınağı en çok dikkati çeken yapı oluyor. Tapınağın alt ve üst kısımları altın ile kaplanarak yapılmıştır. Altının kullanılması ise güneş tanrısından kaynaklıdır. Burası aynı zamanda ibadet yeri olarak da kullanılmıştır. İnka İmparatorluğu’nun en önemli taş yapılarından olan Coricancha mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

Coricancha – Cusco/Peru

Winay Wayna

İnka harabeleri ile tarihi bir özellik taşına Winay Wayna sahip olduğu manzara ile Peru gezi rehberi yazımızda yer almayı hak eden bir yer. Ev ve çeşme gibi yapıların bulunduğu yer yeşilliklerin içinde ve merdivenlerle birleştirilmiş. Dağın yamacına milattan önce kurulan bu yerleşim yeri Peru gezilecek yerler listenize almanıza gereken tarihi bir mekan.

Peru Gezi Rehberi – Winay Wayna

İnca Pisac

Keklik anlamına gelen İnca Pisac, şehirdeki binaların keklik figürleriyle tasarlanmasıdır. Burada kaleler, dini yerler ve evler bulunmaktadır. Keklik şeklini andıran desenlere sahip yapılarıyla Peru’yu ziyaret edenler tarafından oldukça popüler bir yer olan İnca Pisac, tarihi bir önem taşıdığı için görülmesi gereken yerler arasındadır.

Peru Gezi Rehberi – İnca Pisac

Lima Katedrali

Lima Katedrali, Peru merkezindedir. Yaklaşık 100 yıllık inşaatın ardından 1649’da tamamlanan Lima Katedrali, Peru’nun başkenti Lima şehrindedir. Üç büyük kapıdan giriş yapılan katedralin ana kapısına halk arasında “affetme kapısı”da denmektedir. Günümüzde hala ziyaretçiler tarafından uğrak noktalardan biri olan katedrali ziyaret listenize eklemek isterseniz, Lima Katedrali’ni sabah saat 09:00 ile akşam saat 17:00 arasında gezebilirsiniz.

Peru Gezi Rehberi – Lima Katedrali

Nazca Çizgileri

Unesco Dünya Mirası listesinde kendine yer bulan Nazca Çizgileri, Peru’nun ne kadar mistik bir ülke olduğunu kanıtlar niteliktedir. Peki, nedir bu Nazca Çizgileri? Gizemli havası ile dünyaya ün salan Nazca Çizgileri, Naca Çölü üzerinde yer alıyor. Uydu fotoğraflarından net bir şekilde belli olan çizgilerin bazıları kilometrelerce büyüklükte diyebiliriz. İnka Uygarlığı’ndan daha eski oldukları bilinen Nazca Çizgileri’nin kim veya kimler tarafından çizildiği bilinmiyor. Nazca ve Palpa şehirleri arasında yer alan çölde bulunan çizgiler mutlaka görülmeye değer.

Pizarro Sarayı

1535 yıllında inşa edilen saray, Peru’nun başkenti olan Lima’da yer alıyor. İspanyol kaşif Francisco Pizarro tarafından inşa edilen saray, Pizarro ismini taşımaya devam ediyor. Tarihte yaşanan olaylar nedeniyle Peru için önemli bir yere sahip olan Pizarro Sarayı günümüzde hükümet sarayı olarak kullanılıyor.

Peru Gezi Rehberi – Hükümet Konağı

Peru Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Peru gezi rehberi araştırmalarını gerçekleştiriyorsanız, seyahatinizden önce Peru hakkında bilinmesi gereken bazı noktaları da öğrenmenizde yarar var. Peru, 26 bölgeye ayrılmıştır. Bu bölgelerin her birinde farklı hava koşulları görülmektedir. Dünya üzerinde yaşanan 32 hava durumunun 30 tanesinin Peru’da yaşandığı söylenmektedir. Bu farklı hava koşullarının nedeni ise And Dağları ve El Nino – Humboldt adında iki akıntının olduğunu bilinmektedir. Alçak doğu bölgelerinde Ekvatoral iklim görülmektedir.

Sahil kısımlarında ise az yağışlı bir hava durumu vardır. Farklı iklim çeşitliliğinden kaynaklı Peru’da çok geniş hayvan çeşitliliği bulunmakta ayrıca ülkenin birçok yerinde de Lama görmeniz mümkün. 21 binden fazla canlı türünün yaşadığı bilinen Peru’da 5 binden fazla endemik canlı bulunmaktadır. Dünya Bankası tarafından Peru’nun ekonomik durumu üst orta gelirli olarak kabul edilmektedir. Dünya genelinde en büyük ekonomiye sahip 39. ülkedir. Altın ve bakır başta olmak üzere zengin yeraltı kaynaklarına sahiptir. Tarım ve balıkçılık yaygın olarak yapılmaktadır. Turizm için önemli bir yere sahip olan Peru’da çok miktarda kahve yetiştirilmektedir. Kahve ticaretiyle birlikte endüstriyel çalışmalar da başarılıdır.

Peru Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Peru’ya seyahat edeceğiniz zaman ülkenin turistlik yerleri ve Lima şehrinin dışında İngilizcenin pek kullanılmadığını bilmeniz gerekir. Yanlış yönlendirilmek istemiyorsanız yanınızda mutlaka İspanyol sözlüğüne yer vermelisiniz. Çünkü burada İngilizce bilen insan sayısı çok azdır. Daha çok İspanyolca kullanılmaktadır. Peru’da seyahat ederken taksilerden yardım alabilirsiniz. Aynı zamanda bisiklet ve motosiklet de kiralayarak seyahatinizi rahatlıkla yapabilirsiniz. Bisiklet ve motosiklet için güvenlik önlemlerinin alındığı yollar kullanılmaktadır. Merkez ve turistlik bölgelerde ATM bulunmakta ve kart kullanılmakta. Fakat daha küçük yerlerde kartınızın geçmeme olasılığı yüksektir. Peru mutfağı oldukça geniş çeşitliliğe sahiptir. Farklı kültürlerden etkilenen Peru, birbirinden farklı ve lezzetli yemeklerle sizleri karşılayacaktır.

Peru Festivalleri ve Hediyelik Eşyalar

Doğru zamanda Peru’yu ziyaret ederseniz birbirinden renkli etkinlikleri görmüş olursunuz. Peru, birçok festivale ev sahipliği yapıyor. Şubat ve Mart ayında ziyaret edeceğiniz Peru, karnaval festivali ile dünya genelinden ziyaretçi kabul ediyor. Karnaval festivali oldukça hareketli ve renkli bir festivaldir. İnsanlar günlerce eğlenir, dans eder ve çeşitli etkinliklere katılır. Peru’da düzenlenen festivaller arasında Semana Santa en çok ziyaretçi alan festivaldir. Semana Santa, en dindar festivallerden biridir. Haziran ayının festivali ise Güneş festivalidir. Güneş festivali yerel danslarla eski çağlardan bu yana kutlanmaktadır. Peru ziyaretinizde kendiniz veya sevdikleriniz için hediye almak istiyorsanız el yapımı eşyalara şans verebilirsiniz.

Peru Karnavalları

El yapımı eşyalar Peru’da yaygın olarak yapılmaktadır. Aynı zamanda hediyelik eşyalar burada oldukça uygundur. Alpaka yününden yapılmış ürünler, tekstil ürünleri ve duvar halıları en çok tercih edilen hediyelik eşyalar arasında yer almaktadır. Aynı zamanda taş, ahşap ve kabak oymaları da yaygın olarak tercih edilmektedir. Gümüş ve altın takılar, pan flütler, deri davullar da ülkede tercih edilen hediyelik eşyalar arasında yerini alıyor.

Peru’da Konaklama

Peru ziyaretinizde gezip görmeniz gereken birçok güzellik bulunuyor. Bunların yanında konaklama sorunu yaşamamanız adına birçok otel ve pansiyon sizlere hizmet veriyor. Şehir merkezlerinde ve isterseniz daha sakin yerlerde hizmet veren konaklama yerlerinden birini seçebilirsiniz. Peru’da konaklama için her bütçeye uygun yerler bulunuyor. Otel ve pansiyonlar tasarımıyla, sizlere sunduğu konforla rahat bir gün geçirmenize yardımcı oluyor. Ayrıca değişik konseptlere sahip otelleri ile de Peru, sizlere eşsiz bir deneyim sunuyor. Peru’da konaklayabileceğiniz eşsiz oteller için tıklayabilirsiniz.

Peru Otelleri

Peru gibi daha birçok eşsiz Güney Amerika ülkelerini merak ediyor veya seyahatiniz öncesi kapsamlı bilgi sahibi olmak istiyorsanız, sizin için özenle hazırladığımız Güney Amerika kategorisini inceleyebilirsiniz.

Peru Hakkında Sıkça Sorulan Sorular – S.S.S

Peru nerededir?

Peru, Güney Amerika kıtasındadır. Ülkenin kuzey sınırlarında Ekvador ve Kolombiya bulunurken, güneyinde Şili, doğusunda Brezilya ve güneydoğusunda Bolivya yer almaktadır. Batısı ise Büyük Okyanus’tur.

Peru’nun başkenti neresidir?

Peru’nun başkenti Lima şehridir. Ülkenin batı kısmında bulunmaktadır ve Büyük Okyanus’tan dolayı plajları ile meşhurdur.

Peru’nun para birimi nedir?

Peru’nun para birimi Nuevo Sol’dür. Peru Nuevo Sol’ü diye de bilinir. Uluslararası kısaltması ise PEN’dir. Peru Nuevo Sol’ünün uluslararası numarası ise 604’tür.

Peru’nun nüfusu kaçtır?

Peru’nun nüfusu 2018 sayımına göre 31.99 milyondur. Nüfusun %45’i Kızılderili olmakla birlikte %37’si melez, %15’i ise Avrupalıdır.

Peru’nun resmi dili nedir?

Peru’da birden fazla resmi dil bulunmaktadır. Ülkede kabul edilen 1993 anayasasına göre İspanyolca, Keçuva, Aymaraca ve yerli halkın bulunduğu yerlerde yerli dili konuşulmaktadır. Bunlar resmi dil olarak kabul edilir. Ülkenin yönetiminde, ticarette ve eğitimde İspanyolca kullanılır. İspanyolca en çok konuşulan dildir. İkinci sırada Keçuva vardır ve ülkenin %13’ü tarafından konuşulmaktadır. Aymaraca ise nüfusun %1.7’si tarafından konuşulmaktadır.

RELATED ARTICLES
Continue to the category

1 Yorum

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gezi Notları